X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – "biskup niezłomny"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 19:49
– Był przeciwnikiem ustroju i władze starały się czynić wiele, by go zdyskredytować i umniejszyć jego pozycję. Obok Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego był jedną z trzech najważniejszych wówczas osób w polskim kościele – mówił dr Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału IPN. W Polskim Radiu 24 gość wspominał "niezłomnego biskupa" abp. Ignacego Tokarczuka. 
Audio
  • 15.06.2017 Dr Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału IPN o abp. Ignacym Tokarczuku.
Arcybiskup Ignacy Tokarczuk
Arcybiskup Ignacy TokarczukFoto: KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA/EASTNEWS

Mariusz Krzysztofiński podkreślił, że abp. Tokarczuk był obrońcą prawdy i orędownikiem praw ludzi wierzących. – Był niezłomny wobec władzy komunistycznej, ale też wewnętrznie. Pochodził z rodziny chłopskiej, znał komunizm od strony praktycznej i teoretycznej, uważał go za system utopijny, obcy, którego nie można usprawnić ani naprawić. To wynikało z jego wieloletnich doświadczeń i rozmów z przedstawicielami władzy – wyjaśniał.

Gość wskazywał, że Ignacy Tokarczuk własną osobą i przykładem pokazywał wiernym, że władzy można się przeciwstawić. – Przekraczał granice strachu i budował nowe więzi społeczne, oparte o zmagania o suwerenność narodu polskiego i w obronie pełnej niezależności, niezawisłości kościoła katolickiego w Polsce – zaznaczył.

Arcybiskup poddawany był licznym prowokacjom. W 1976 roku, podczas wakacji nad morzem, został pobity przez nieznanych sprawców. Rozsiewano plotki na jego temat, próbowano zdyskredytować, m.in. oskarżając o współpracę z gestapo. – To mocno bolało arcybiskupa. A był on tym kapłanem, który gromadził wielkie rzesze wiernych. Przypadków śmiałych wystąpień mamy bardzo dużo – mówił gość.

Mariusz Krzysztofiński przypomniał także, że biskup naśladował arcybiskupów lwowskich, którzy budowali kościoły w XIX i początkach XX wieku. Przeniósł ten model i dostosował do ówczesnych realiów, gdy zorientował się, że władze komunistyczne nie chcą dawać zgody na budowę świątyń. – Zainicjował program nielegalnego budownictwa sakralnego. Był realizowany przy współdziałaniu biskupa, duchownych i wiernych – tłumaczył.

Więcej w nagraniu.

Z Mariuszem Krzysztofińskim rozmawiał Marcin Chmielnicki.

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 19:06


 

Czytaj także

Kulisy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. „Mordercy chcieli zaistnieć”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:01
Mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. O zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Spisek założycielski”.
rozwiń zwiń