X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nie żyje Zbigniew Brzeziński. "Czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 19:52
- Był człowiekiem, który spinał epoki. Dany Polsce, jak Jan Paweł II, czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną - wspominał wybitnego Polaka Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera (1977-1981). Jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA miał 89 lat.
Audio
  • 27.05.17 Nie żyje Zbigniew Brzeziński. Zbigniew Lewicki: Zasłużył się Polsce
  • 27.05.17 Michał Baranowski wspomina prof. Zbigniewa Brzezińskiego
  • 27.05.17 Tomasz Zalewski o Zbigniewie Brzezińskim
  • 27.05.17 Bogdan Szklarski o Zbigniewie Brzezińskim
  • 27.05.17 Gorąca Planeta: Nie żyje Zbigniew Brzeziński
  • 27.05.17 Artur Wróblewski wspomina Zbigniewa Brzezińskiego
Profesor Zbigniew Brzeziński zmarł w nocy z 26 na 27 maja 2017 roku. Miał 89 lat
Profesor Zbigniew Brzeziński zmarł w nocy z 26 na 27 maja 2017 roku. Miał 89 latFoto: PAP/Paweł Supernak

W latach 70., jako współzałożyciel tzw. Komisji Trójstronnej – organizacji polityków i biznesmenów pragnących zacieśnienia sojuszu USA, Europy i Japonii – Brzeziński zaprosił do niej ówczesnego gubernatora Georgii Jimmy'ego Cartera. Kiedy Carter został prezydentem, mianował go swym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego.

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista, prof. Zbigniew Brzeziński, mimo że był amerykańskim politologiem, miał duże zasługi dla Polski. – Najważniejszą zasługą Zbigniewa Brzezińskiego dla naszego kraju był duży udział w powstrzymaniu interwencji Związku Radzieckiego w 1980 roku – oceniał ekspert.

Zimą 1980 roku z inicjatywy Brzezińskiego ustępujący z urzędu Carter zmobilizował przywódców Europy Zachodniej oraz papieża Jana Pawła II, aby wystąpili w obronie Polski, zagrożonej interwencją ZSRR. W listach przestrzegli oni Moskwę przed tym krokiem uprzedzając, że położy to kres odprężeniu w Europie. – Bez interwencji Brzezińskiego najprawdopodobniej w grudniu 1980 roku doszłoby do inwazji sowieckiej – komentował prof. Zbigniew Lewicki.

Zdaniem Artura Wróblewskiego, życiowym zadaniem Brzezińskiego było wyrwanie Polski z spod sowieckich wpływów. - W dużym stopniu dokonało się to dzięki takim ludziom, jak Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański  i Jan Karski. Być może Zbigniew Brzeziński był najważniejszym z nich, bo najdalej zaszedł formalnie w aparacie władzy. Był prawdziwym waszyngtońskim insiderem – podkreślił amerykanista. 

Po odejściu z amerykańskiego rządu w 1981 roku Brzeziński pozostał wpływowym ekspertem ds. polityki zagranicznej USA. Szczególnie angażował się w sprawy polityki wobec ZSRR i bloku wschodniego. Mocno wspierał również przyjęcie Polski do NATO, współpracując na tym polu z Polonią amerykańską.

W Polskim Radiu 24 prof. Zbigniewa Brzezińskiego wspominali także Michał Baranowski z German Marshall Fund of The United States, Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Tomasz Zalewski byly korespondent PAP w Waszyngtonie oraz prof. Bogdan Szklarski, amerykanista, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na naszej antenie prof. Brzezińskiego wspominaliśmy również w audycji Gorąca Planeta, której gospodarzem był Marcin Pośpiech.

Polskie Radio 24/PAP

--------------------------

Data emisji: 27.05.17

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polityka zagraniczna USA. Na Trumpa będą miały wpływ osoby z jego otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 13:09
– Jeśli mielibyśmy spekulować o polityce zagranicznej Donalda Trumpa, to nie patrzmy na to, co mówi prezydent-elekt na jej temat, ale jakimi ludźmi się otacza. To oni będą kreować tę politykę – powiedziała w audycji Świat w Południe Paulina Kozłowska (300polityka).
rozwiń zwiń