X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy Radosław Sikorski kłamał w sądzie?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 21:30
Według "wSieci", były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mijał się z prawdą mówiąc, że nie miał żadnej wiedzy na temat organizacji wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 roku. Zeznania były złożone pod przysięgą. W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Wikły, współautora publikacji tygodnika.
Audio
  • 24.04.17 „wSieci”: Czy Radosław Sikorski mówił prawdę w sądzie?
Radosław Sikorski zeznaje jako świadek w procesie Tomasza Arabskiego i innych urzędników oskarżonych o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenckiej w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.
Radosław Sikorski zeznaje jako świadek w procesie Tomasza Arabskiego i innych urzędników oskarżonych o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenckiej w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.Foto: Witold Rozbicki/REPORTER/EASTNEWS

17 kwietnia 2017 roku w warszawskim sądzie okręgowym Radosław Sikorski zeznawał w procesie pięciorga byłych urzędników kancelarii premiera, między innymi Tomasza Arabskiego, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków przy organizacji prezydenckiej wizyty w Rosji.

"Jako szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie zajmowałem się organizacją wizyty. (...) Prowadziłem politykę zagraniczną, a nie organizacyjną" – mówił przed sądem Radosław Sikorski. Pytany o sprawy organizacyjne powiedział: "Nie mam żadnej wiedzy na ten temat".

Jak relacjonował w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło, w świetle dokumentów, do których dotarła redakcja tygodnika "wSieci", wydaje się mało prawdopodobne, by były szef dyplomacji mówił prawdę w sądzie. – Jeżeli Radosław Sikorski mówił, że nie ma wiedzy ten temat organizacji wizyty, a na wielu dokumentach są jego parafki (…), to nie wydaje się logiczne, by nic o tym nie wiedział – wyjaśniał dziennikarz.

Tygodnik "wSieci" napisał, że 23 lutego 2010 roku podsekretarz stanu w MSZ Andrzej Kremer prosił Władysława Stasiaka (szefa kancelarii prezydenta Kaczyńskiego) o pilną deklarację, czy prezydent będzie obecny w Katyniu 10 kwietnia. Stasiak potwierdził gotowość prezydenta do uczestnictwa w tych uroczystościach i przewodniczenia delegacji polskiej.

Według "wSieci" Władysław Stasiak nie wiedział jeszcze, że uroczystości będą dwie, bo jego kancelaria nie otrzymała informacji od rządu, że Donald Tusk z Władimirem Putinem spotkają się 7 kwietnia. O zwłokę w tej sprawie pytał sąd Radosława Sikorskiego. Były szef MSZ mówił, że podwładni nie wypełniali jego poleceń, a na końcu wyjaśnił, że wcześniejsze informacje, jakie otrzymywał, były nieoficjalne. "To nieprawda. Istnieją dwa jak najbardziej oficjalne pisma z Kancelarii Prezydenta zapowiadające wyjazd Lecha Kaczyńskiego do Katynia – z 27 stycznia i 23 lutego. Nie wiadomo, dlaczego Sikorski ewidentnie grał w tej sprawie na zwłokę" – napisał tygodnik "wSieci".

Więcej w rozmowie z Marcinem Wikłą.

Polskie Radio 24/IAR

__________________

Data emisji: 24.04.17

Godzina emisji: 18.20

Czytaj także

Marcin Wikło o śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 09:24
– Miejsce, w którym znajduje się wrak tupolewa, powoli staje się złomowiskiem. Widzieliśmy tam rozbity samochód – mówił w Rozmowie Poranka – 24 Pytania Marcin Wikło, dziennikarz „wSieci”, zajmujący się śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Radosława Sikorskiego w sprawie Tomasza Arabskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 12:09
Radosław Sikorski zeznawał w sprawie organizacji lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Jest bardzo ważnym świadkiem w procesie byłego szefa kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego i czterech innych osób. O przesłuchaniu mówił w Polskim Radiu 24 mec. Stefan Hambura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katastrofa smoleńska to najbardziej dzielący problem w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 12:23
7. rocznica tragedii smoleńskiej, raport podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, zamach w Dortmundzie – to tematy tygodnia, które w Polskim Radiu 24 komentowali Wojciech Reszczyński (Polskie Radio), Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej), Adam Buła (Polska The Times).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"wSieci" oskarża Sikorskiego. Czarnecki: były wiceszef PO może mieć duże problemy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 17:24
- Myślę, że sprawę wyjaśni wymiar sprawiedliwości. To bardzo poważne oskarżenia - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. W nowym wydaniu tygodnika "wSieci" dziennikarze dowodzą, że Radosław Sikorski zeznając pod przysięgą mijał się z prawdą w sprawie zaangażowania MSZ w organizację obchodów rocznicowych w Katyniu w 2010 r.
rozwiń zwiń