X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: Tarcza Antyinflacyjna 2.0 może ograniczyć wzrost cen, ale go nie zatrzyma

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 10:00
Jestem pesymistką, jeśli chodzi o wpływ kolejnego Pakietu Antyinflacyjnego na poziom cen. Dla producentów, usługodawców, których pakiet nie obejmuje, ceny surowców, komponentów rosną tak bardzo, że raczej nie obniżą swoich cen - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej. Według prof. Konrada Raczkowskiego z Centrum Gospodarki Światowej UKSW można liczyć jedynie na zmniejszenie wzrostu cen o ok. 1,5 pkt. proc.
Nie należy spodziewać się wzrostu bezrobocia, bo rynek potrzebuje jeszcze bardzo wielu rąk do pracy.
Nie należy spodziewać się wzrostu bezrobocia, bo rynek potrzebuje jeszcze bardzo wielu rąk do pracy.Foto: Shutterstock/Blue Planet Studio

Goście audycji rozmawiali m.in. o skutkach  przegłosowanej wczoraj w Sejmie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Wprowadza ona: zerowy VAT na żywność, nawozy dla rolnictwa i gaz, 8 proc. VAT na paliwa, 5 proc. VAT na ciepło i energię. Wszystko to są istotne obniżki podatku obciążającego ostatecznie konsumentów. Według głównego ekonomisty resortu finansów powinno to obniżyć inflację na te produkty o ok. 2 pkt proc.

- Moim zdaniem obniżenie podatku nie wpłynie na ceny żywności, ewentualnie wydłuży czas, w którym żywność będzie drożała. Mamy do czynienia z ogromną podwyżką cen dla producentów rolnych w zakresie nawozów, przechowywania żywności, jest im potrzebny prąd i ogrzewanie gazowe. Nie uciekniemy od tych cen i  może być tak, że wzrost będzie łagodniejszy, a nastąpi on za pół roku, choć mam nadzieję, że sytuacja międzynarodowa do tego czasu się zmieni i  poradzimy sobie z problemem wysokich, globalnych cen energii - powiedziała Agnieszka Durlik.

W opinii ekspertki z KIG to nie jest tak, że obniżka VAT przełoży się jedynie na wzrost zysku przedsiębiorców. Raczej będzie tak, że skonsumuje to wzrost płac, czego żądają w zasadzie wszyscy pracownicy, widząc rosnące ceny.

Według prof. Konrada Raczkowskiego tempo wzrostu inflacji może by obniżone o ok. 1-1,5 pkt proc., wobec tej, jaka by była bez Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

- Spodziewamy się skumulowanego wzrostu inflacji, która będzie obniżona czasowo, na parę miesięcy o te 1,5 pkt. proc., a potem ona gwałtownie przyspieszy. Oznacza to, że inflacja nominalnie będzie bardzo szybko rosła. Tarcza Antyinflacyjna ma pomóc gospodarstwom domowym, ale to nie spowoduje, że siła nabywcza pieniądza spadnie.

-Mamy aż 800 proc. wzrost ceny gazu, 600 proc. prądu, a Tarcze Antyinflacyjne nie obejmują przedsiębiorców. To znaczy, że będą oni drastycznie windować ceny i zamykać przedsiębiorstwa, gdy będą nierentowne – ocenił prof. Raczkowski.

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do utrzymującej się od dwóch miesięcy na niezmienionym, niskim poziomie stopy bezrobocia. Za grudzień, według MRiPS, wynosiła 5,4 proc., a na koniec roku w rejestrach urzędów pracy figurowało 895,7 tys. osób.

Jak podkreślali ekonomiści nie należy spodziewać się wzrostu bezrobocia, bo rynek potrzebuje jeszcze bardzo wielu rąk do pracy.

Prof. Konrad Raczkowski wskazywał na problem związane z zatrudnianiem cudzoziemców i konieczność przyśpieszenia prac nad ułatwieniami dla firm w tym zakresie. Chodzi przede wszystkim o możliwość łatwiejszego zatrudniania Ukraińców choć, jak zaznaczył, jest o nich coraz trudniej, gdyż są zatrzymywani przez ukraińskie władze i kierowani do wojska, także kobiety do służb pomocniczych.

Agnieszka Durlik z kolei powiedziała, że ponieważ pracowników wręcz dramatycznie brakuje, mogą oni wywierać dużą presję płacową na pracodawców, że nie będą oni skłonni do obniżania cen swoich towarów i usług.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
22:23 Agnieszka Durlik z KIG i prof. Konrad Raczkowski z UKSW omawiają inflację i bezrobocie ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Agnieszka Durlik z KIG i prof. Konrad Raczkowski z UKSW omawiają inflację i bezrobocie ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw