X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: pakiet antyinflacyjny powinien obniżyć ceny, ale nie wiadomo jak zareagują na niego przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:00
Ceny mogą być niższe poprzez wprowadzane przez rząd obniżki podatków. Taki cel ma drugi pakiet antyinflacyjny związany z obniżkami VAT. Czy faktycznie ceny np. żywności spadną, okaże się w praktyce. Część przedsiębiorców może próbować zwiększyć przy okazji swój zysk zamiast obniżać ceny. Trzeba więc liczyć na zdrową konkurencję – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego(PIE) i  Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Firmy stale zwiększają swoje marże. Ich rentowności są wręcz rekordowe, najwyższe w historii.
Firmy stale zwiększają swoje marże. Ich rentowności są wręcz rekordowe, najwyższe w historii.Foto: Pixabay

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się do przedstawionego przez premiera pakietu antyinflacyjnego 2.0. Obniża on VAT na paliwa z 23 do 8 proc., na ciepło i energię elektryczną do 5 proc., na gaz, żywność, nawozy dla rolnictwa do 0 proc. Taryfami gazowymi obejmuje także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki użyteczności publicznej jak np. szpitale czy szkoły. Premier zaapelował do Polaków o pilnowanie cen, a główny ekonomista MF wyliczył, że w następstwie rozwiązań antyinflacyjnych podjętych przez rząd poziom inflacji spadnie o 2 pkt. proc.

O ile "tarcza" obniży inflację?

- Jesteśmy bardzie ostrożni w naszych szacunkach i oceniamy, że tarcza antyinflacyjna 2.0 obniży inflację o ok. 1,5 pkt. proc. w pierwszym półroczu. Jest to korzystne dlatego, że wtedy miał przypaść szczyt inflacji, a tarcza znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo, że będzie on dwucyfrowy. Szacujemy w tej chwili, że wyniesie on ok. 8 proc. – powiedział Jakub Sawulski.

W jego opinii w warunkach, która w znacznym stopniu ma charakter globalny rząd powinien dba przede wszystkim o to, żeby inflacja nie uderzała w najuboższe gospodarstwa domowe. Dlatego obniżka podatków na gaz i żywność jest istotna, bo stanowią one znaczący składnik wydatków takich gospodarstw. Na obniżaniu podatków oczywiście skorzystają też pozostali obywatele. 

Kiedy zadziała pakiet antyinflacyjny ?

- Trudno w tej chwili wskazań o ile spadnie inflacja wskutek działania pakietu, ale kierunkowo na pewno pozytywnie oceniamy rozwiązanie polegające na obniżce VAT, które powinno się w jakimś stopniu przyczynić do hamowania  wzrostu cen. Ale musimy na inflację patrzeć szerzej. Trzeba używać narzędzi polityki podatkowej, pieniężnej, ale też budżetowej i zastanowić się czy to nie jest dobry czas na wprowadzenie pewnych korekt, jeśli chodzi o rozwiązania społeczne rozbudowane w ciągu ostatnich kilku lat - mówił Jakub Bińkowski.

Odnosząc się to tego, czy przedsiębiorcy obniżą ceny dla konsumentów i o ile, stwierdził, że pokaże to dopiero przyszłość. U wielu producentów inflacja jest już dwucyfrowa., więc może być tak, że niektórzy wykorzystują oczekiwania wzrostu cen tylko po to, żeby zwiększyć swoje marże. 

Firmy wykorzystują lęk przed inflacją ?

Jakub Sawulski podał, że w świetle analiz prowadzonych przez PIE wynika, że firmy stale zwiększają swoje marże. Ich rentowności są wręcz rekordowe, najwyższe w historii.

- Firmy wykorzystują zjawisko wysokiej inflacji do tego, żeby odbić sobie okres kryzysu pandemicznego. Dzieje się to m.in. dlatego,  że my konsumenci, słysząc, że wszędzie jest wysoka inflacja, akceptujemy wzrosty cen – wyjaśniał Jakub Sawulski.

Dodał, że instytucją, która powinna pilnowań czy przedsiębiorcy obniżają ceny w następstwie obniżki podatków przez rząd jest UOKIK, ale raczej nie będziemy mieli do czynienia z masową konsumencką kontrolą. Uznał, że to rynek powinien doprowadzić przynajmniej do tego, że ceny się zatrzymają.

Według Jakuba Binkowskiego konkurencja będzie najistotniejsza bo mamy mechanizmy rynkowe i „na całe szczęście żyjemy w rzeczywistości, w której firmy mają swobodę kształtowania swojej polityki cenowej”. Od deliktów natomiast jest, jak zaznaczył, UOKIK.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:53 Jakub Sawulski i Jakub Bińkowski komentują inflację i tarczę antyinflacyjną 2.0 ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Jakub Sawulski i Jakub Bińkowski komentują inflację i tarczę antyinflacyjną 2.0 ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/PAP/sw


Czytaj także

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów: w tym roku inflacja może spaść o ok. 2 pkt proc.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 19:08
Jak wskazał na antenie Programu 3 Polskiego Radia główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki, według szacunków Narodowego Banku Polskiego w ujęciu średniorocznym inflacja w tym roku może zostać zmniejszona o nieco ponad 2 pkt proc. – To sporo – ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 w Sejmie. Obniżki VAT wejdą w życie już w lutym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 23:02
Projekt tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, który zakłada m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. oraz na paliwo do 8 proc. trafił we wtorek do Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o obniżce VAT na żywność, gaz, prąd i paliwa: zmniejszy wydatki Polaków, może też osłabić inflację

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 21:11
Jak zmienią się ceny paliw oraz żywności w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej 2.0, obniżającej stawki VAT, a także jaki będzie to miało wpływ na inflację, mówił gość radiowej Jedynki - Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przedłużenie jest możliwe". Müller o obniżce podatków i walce z inflacją

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 09:29
- Jesteśmy gotowi do tego, żeby obniżenie podatków na jakimś konkretnym poziomie pozostawić - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił przyjęcie przez rząd tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, która zakłada obniżkę podatku VAT na pół roku na żywność, nawozy i gaz do 0 proc., do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie zaplanowane jest na środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy chcą aktywnej polityki rządu". Prof. Mieczysław Ryba o walce z inflacją

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 11:47
- Nie my wyznaczamy warunki gry, nie mamy wpływu na ceny nośników energii. Bierne zachowanie rządu takiego państwa jak Polska byłoby działaniem samobójczym lub oddaniem naszego losu innym - mówił o działaniach rządu w walce z inflacją prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL-u.
rozwiń zwiń