X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: blokada europejskich środków dla Polski dla nikogo nie byłaby opłacalna

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:00
Odebranie środków Polsce byłoby niekorzystne też dla zachodnich przedsiębiorców i znacznie obniżyło entuzjazm Polaków wobec projektu europejskiego - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, kierownik Centrum Gospodarki Światowej UKSW i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wiola Wiaderek/Shutterstock

Ekonomiści odnieśli się w swoich wypowiedziach do akcentów gospodarczych we wczorajszym wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego na forum Parlamentu Europejskiego.

- Eksperci polityczni i gospodarczy zastanawiając się nad dalszym biegiem wydarzeń, mają dziś intelektualnego kaca. Nie tylko w Polsce.  Premier w zasadzie powiedział jaki jest stan rzeczy, nie powiedział niczego, co nie byłoby zgodne z faktami, jeśli chodzi o kwestie praworządności czy finansowe. Pamiętajmy jednak w jakim momencie to się odbywa. Po raz pierwszy Komisja Europejska zastosowała art. 7 wobec Polski w grudniu 2017 r. Wczoraj Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia nie zawaha się użyć tego artykułu np. blokując Polsce środki finansowe czy prawo głosu – mówił prof. Konrad Raczkowski.

Spór dowodzi braku zaufania obu stron

Odnosząc się do kwestii zawartego między UE a Polską porozumienia w sprawie unijnego planu odbudowy prof. Konrad Raczkowski zgodził się, że nie zawiera się umowy z kimś, do kogo nie ma się zaufania. Tymczasem Unia to zrobiła, a teraz grozi jej zerwaniem.

- Unia ma gwarancję w postaci środków europejskich. Może je wykorzystać, choćby wykorzystując art. 7, który niestety daje Unii plenipotencje do zablokowania środków finansowych – analizował prof. Konrad Raczkowski.

Zdaniem Piotra Palutkiewicza jest nadzieja na porozumienie między UE a Polską, bo w interesie Unii nie jest to, aby Polska środków europejskich na odbudowę nie dostała.

- Byłby to kolejny krok świadczący o marginalizacji Polski w ramach struktur europejskich. Spowodowałoby to spadek poparcia polskiego społeczeństwa wobec projektu UE. A przecież Polacy jednymi z największych entuzjastów Unii – powiedział Piotr Palutkiewicz.

Polska i UE są sobie nawzajem potrzebne ?

Piotr Palutkiewicz przypomniał, że na obecności w UE korzysta nie tylko Polska, bo zarabiają na tym także państwa Europy Zachodniej. Płyną do nich zyski, dywidendy, mają swobodny dostęp do polskiego rynku, o czym wspominał w swoim wystąpieniu w PE premier Morawiecki.

- Zawsze otwarta wymiana handlowa jest dla konsumenta korzystna, jednak trzeba zaznaczyć, że członkostwo Polski w UE jest korzystne także dla przedsiębiorców zachodnich mających dostęp do naszego rynku i polskiej siły roboczej – wyjaśniał Piotr Palutkiewicz.

Stwierdził też, że wiele wskaźników dotyczących np. wzrostu gospodarczego czy bezrobocia, świadczy o sile polskiej gospodarki, choć są też zagrożenia jak np. rosnąca inflacja, dług publiczny, transformacja energetyczna.

- Ostatnia dekada jest okresem bezprecedensowego wzrostu polskiej gospodarki. W nowej Unii jesteśmy wręcz prymusem. Wiele z tego zawdzięczamy UE, dlatego dziś powinniśmy raczej zastanowić się jak ją zreformowań, ponieważ kierunek, w jakim obecnie podąża Wspólnota jest dla nas niekorzystna – powiedział Piotr Palutkiewicz dodając, że właściwy byłby powrót do dawnych, unijnych korzeni, gdy te relacje miały charakter wyłącznie gospodarczy.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
23:11 Piotr Palutkiewicz i prof. Konrad Raczkowski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Piotr Palutkiewicz i prof. Konrad Raczkowski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Ponad 670 mld euro na walkę z koronawirusem. Parlament Europejski zatwierdził program RRF

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:25
Parlament Europejski zatwierdził Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), który ma pomóc państwom Unii Europejskiej radzić sobie ze skutkami pandemii COVID-19. Pula środków to ponad 670 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3 mld zł na walkę ze skutkami pandemii. Dodatkowe fundusze UE na służbę zdrowia i sektor energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 08:08
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek Polski o dodatkowe środki w wysokości ok. 3 mld zł, które zostaną przeznaczone na inwestycje w sektorze zdrowia i energetyki w odpowiedzi na skutki pandemii COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata w PE ws. KPO. Ćosić: nieoficjalnie mówi się, że chodzi o prymat prawa krajowego nad unijnym

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:40
- Oficjalnie chodzi o Izbę Dyscyplinarną SN, natomiast nieoficjalnie mówi się, że w rzeczywistości może chodzić o prymat polskiego prawa nad prawem unijnym - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli, odnosząc się do debaty w PE ws. polskiego KPO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Większość wypowiedzi była kompletnie oderwana od porządku prawnego". Soboń o debacie w PE

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 16:25
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w żaden sposób nie dotyczy budżetu Unii Europejskiej i nowych instrumentów, względem których Unia zaciągnęła zobowiązanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister rozwoju i technologii.
rozwiń zwiń