X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: projekt przyszłorocznego budżetu ma wiele niewiadomych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 10:00
Przyszłoroczny budżet to raczej pewne ramy, w których wiele może się zmienić. Zależy to nie tylko od naszych działań, ale też od sytuacji w gospodarce światowej. W efekcie już teraz można zakładać, że budżet będzie w przyszłym roku nowelizowany. Wzrost gospodarczy może być niższy od zakładanego, a inflacja sporo wyższa - uważali goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.  
Minister finansów Tadeusz Kościński.
Minister finansów Tadeusz Kościński.Foto: Sejm RP/Twitter

Ekonomiści odnieśli się m.in. do procedowanego w Sejmie projektu  przyszłorocznego budżet państwa. Wskazano w nim m.in., że wzrost gospodarczy wyniesie 4,6 proc. (Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje go dla Polski na 5,1 proc.). Srednioroczna inflacja ma wynieść 3,3 proc. Dług publiczny uplasuje się poniżej 3 proc. PKB co zabezpiecza nas przed uruchomieniem procedury nadmiernego deficytu.

Ostrożne przymiarki do budżetu na przyszły rok

- Wzrost na poziomie 4,6 proc i inflacja na poziomie 3,3 proc. to założenia konserwatywne. W tej chwili tempo wzrostu jest nieco rewidowane przez analityków krajowych m.in. ze względu na szybko przyśpieszającą inflację. Ta prognozowana z pewnością jest za niska. Wszystkie najnowsze prognozy wskazują, że w przyszłym roku inflacja będzie w okolicach 5 proc. średniorocznie, a może nawet powyżej. Będzie to miało korzystny wpływ na dochody budżetu państwa, w szczególności z VAT. Wyższe ceny towarów i usług to wyższe wpływy budżetowe – mówiła Monika Kurtek.

Ekspertka Banku Pocztowego zaznaczyła jednak, że jednocześnie tak wysoka inflacja może spowodować, że gospodarstwa domowe zaczną ograniczać konsumpcję, skupiać się na wydatkach tylko pierwszej potrzeby, a rezygnować z tych, które będzie można odłożyć w czasie.

- Rodzi to ryzyko, że tempo wzrostu gospodarczego będzie niższe, zmniejszone przez mniejszą konsumpcję, która stanowi dziś 60 proc. naszego PKB. Wskaźnik waloryzacji, jeśli inflacja będzie dużo wyższa też się podniesie, a to będą kolejne koszty. Pokazuje to, że przyszły rok będzie rokiem niepewności, biorąc też pod uwagę hamowanie tempa wzrostu gospodarczego na świecie, np. w Chinach. Do tego cały czas mamy zatory w dostawach, nasilający się brak podaży niektórych towarów. Wszystko to będzie miało też wpływ na naszą gospodarkę – podkreśliła Monika Kurtek.

Budżet na rok 2022 będzie nowelizowany ?

W jej opinii istnieje duże prawdopodobieństwo, że budżet w przyszłym roku będzie musiał być nowelizowany. Przypomniała, że w tym roku także nowelizacja budżetu miała miejsce i było to pozytywne, bo okazało się, że pieniędzy jest więcej niż zakładano, deficyt państwa zmniejszono prawie o połowę z ok. 80 mld zł. do ok. 40 mld zł.

- Na rynku jest duża zmienność. Dzieje się tak dlatego, że dynamicznie wychodzimy z recesji i to jest nietypowy okres. Projekt budżetu na przyszły rok to więc i tak tylko finansowe ramy i trudno dziś oczekiwać czegoś innego. Jeszcze kilka miesięcy temu nie mogliśmy się spodziewać, że np. gaz wzrośnie o prawie 1000 proc. W takim okresie apetyt inwestycyjny nie rośnie, a to będzie hamowało wzrost gospodarczy – mówił Marcin Roszkowski.

Dodał, że wprawdzie rząd będzie miał jeszcze dużo środków unijnych do wydania, ale to może nie wystarczyć żeby utrzymać obecny, dość optymistyczny trend wzrostowy.

- Konsumpcja będzie prawdopodobnie ograniczana tylko do tych najbardziej potrzebnych rzeczy, a inflacja będzie rosła. Pytanie teraz kiedy zaczną działań elementy antycykliczne, jak podnoszenie stóp procentowych, bo taki trend zaczął się nie tylko w Polsce, ale te w innych krajach europejskich. Rząd też ma poukrywane w budżecie rezerwy. Inflacja jest ukrytym podatkiem, który rząd "pobiera", bo chociażby wynagrodzenia w budżetówce rosną wolnej niż inflacja – ocenił Marcin Roszkowski.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania w całości.


Posłuchaj
22:29 Monika Kurtek i Marcin Roszkowski omawiają budżet Polski ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Monika Kurtek i Marcin Roszkowski omawiają budżet Polski ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowsk/sw

Czytaj także

Jakie podatki dają najwięcej pieniędzy do budżetu państwa? Szef resortu finansów nie pozostawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:00
Podatki nas zaskoczyły w tym roku; nie spodziewaliśmy się, że gospodarka będzie tak dobrze rosła i podatki będą w takiej skali płacone - stwierdził w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że nie ma planów, by podwyższać składkę zdrowotną od przedsiębiorców do poziomu wyższego niż 4,9 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny towarów i usług. GUS podał nowe dane o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 10:45
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 5,8 proc. licząc rok do roku (rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny były większe o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szacunku flash. Oznacza to, że wskaźnik cen może jeszcze ulec zmianie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ropa najdroższa od 2014 roku. Przyglądamy się prognozom na najbliższe miesiące

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 09:40
Ceny ropy w USA nieznacznie spadają, ale są blisko najwyższych poziomów od października 2014 r. Globalny kryzys energetyczny napędza popyt na energię w okresie poprzedzającym zimę. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 80,47 USD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpanie zamykają huty z powodu cen prądu i gazu. Co na to UE?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:37
Rekordowe ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego spowodowały zamykanie lub czasowe wstrzymywanie produkcji wielu przedsiębiorstw w Hiszpanii. Ceny energii elektrycznej wzrosły w tym roku o ponad 300 proc. do 260 euro za jedną MWh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom szantażuje Europę. Ceny gazu szybują, podczas gdy Nord Stream 2 czeka na certyfikację

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:45
Ceny gazu w Europie notują historyczne rekordy. Choć na początku jako przyczyny bezprecedensowych podwyżek wskazywano zwiększony popyt, niskie stany magazynowe po zimie i spadek importu LNG, dziś coraz bardziej ewidentne stają się manipulacyjne działania Rosji. Gazprom stosuje szantaż energetyczny w celu wymuszenia certyfikacji Nord Stream 2.
rozwiń zwiń