X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: gospodarka ma się świetnie, problemem jest dług państwa i inflacja

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 10:00
Polska gospodarka ma się bardzo dobrze, ale cały czas musimy pamiętać, że pozostało nam zadłużenie. Trzeba było ratować firmy i miejsca pracy, ale ten negatywny efekt pozostał. Niestety ciągle nie rosną inwestycje prywatne. Przedsiębiorcy nie obawiają się jup lock downów, ale wytracili impet do rozwoju firm - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyr. Biura Strategii Rynkowym PKO BP i Adam Ruciński z firm BTFG.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: GeraltpixabayCC

Goście "Rządów Pieniądza" odnosili się do wypowiedzi prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, który bardzo pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki. Wskazał na bezrobocie, które wraca do czasu sprzed pandemii, wysoki wzrost płac, rosnące inwestycje, także prywatne. Stwierdził również, że nie będzie lub lock downów w gospodarce związanych z rozwojem pandemii COVID-19, a co najwyżej pewne obostrzenia.

Decyzja RPP była słuszna

- Za nami bardzo ciekawy tydzień. Mieliśmy podwyżkę stóp procentowych, która była dobra, słuszna choć niespodziewana. Była to trudna decyzja, którą doceniam. Potem nastąpiły dwie konferencje prezesa NBP, które chyba do końca nie były potrzebne. Co do gospodarki, to z jednej strony ma się ona świetnie, jak przed kryzysem, choć oczywiście pojawiały się zawirowania na światowych rynkach, z którymi musimy się mierzyć. Z drugiej jednak strony nie jest tak, że ten kryzys przeszliśmy gładko, bo zostało nam zadłużenie. Zgadzam się, że za przetrwanie polskich przedsiębiorstw i utrzymanie zatrudnienia trzeba było zapłacić, a ceną jest właśnie zadłużenie. Ale ono jest, np. w PFR i BGK - dowodził Adam Ruciński.

Zaznaczył też, inwestycje prywatne "jednak tak do końca nie rosną". Trzeba postawić się, zdaniem eksperta, w sytuacji tych, którzy jeszcze mają jakieś pieniądze. Jeśli spojrzą na stan swojego rachunku bankowego i zorientują się, że np. średnie przedsiębiorstwo, które ma w gotówce odłożony 1 mln zł, a po roku ma już tylko 900 tys. zł, to wolą te pieniądze wydać. Stopy przez RPP nie były podnoszone więc nie miał alternatywy. Został mu przystawiony "ekonomiczny postulat do głowy".  Jednak nie przerodziło się to w widoczny wzrost inwestycji.


adam glapiński 1200.jpg
Prezes NBP: nie ma ryzyka wpadnięcia z powodu inflacji w spiralę cenowo-płacową. Nigdy do tego nie dopuścimy

Problem jest inflacja

- Musi być jakiś powód, że przedsiębiorca, który zbudował firmę, osiągnął sukces teraz nie inwestuje. Nie należy jednak przystawiać mu pistoletu w postaci utraconych korzyści, które  i tak zjada mu inflacja. Być może wynika to ze specyfiki polskich przedsiębiorców, którzy nie mają energii, żeby się rozwijać. I to widzę. Młode pokolenie, zaś często ma takie podejście, że chętnie by korzystało, ale nie bardzo się poświęcało – mówił Adam Ruciński.

W opinii Mariusza Adamiaka lock downy możliwe by były już tylko w przypadku, gdybyśmy mieli przepełnione szpitale, ludzie nie mogliby uzyskać pomocy. Nic na to nie wskazuje. Także przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, że choć sytuacja okresowo może być poważna, to jednak nie wymaga lock downów.


shutterstock inflacja.jpg
RPP: inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano

Pandemia obniża optymizm firm i konsumentów

- Jest też nastawienie ludzi, którzy już zdają sobie sprawę czym jest epidemia, ale też jakie są korzyści i koszty lock downów. Wiedzą, że mogą one wyhamować wzrost liczby przypadków zachorowań, ale jednocześnie bardzo źle oddziałują na gospodarkę i psychikę ludzi. Nie zabronimy jeździć po autostradach czy latać samolotami tylko dlatego, że do czasu do czasu jest katastrofa, że ludzie giną w wypadkach – powiedział Mariusz Adamiak.

Odnosząc się do tego czy inflacja na tyle się wyciszy, że nie będą potrzebne kolejne podwyżki stóp procentowych, gość audycji stwierdził, że na to się nie zanosi, co oznacza kolejne podwyżki stóp żeby oczekiwania inflacyjne się nam nie oderwały, bo grożą nakręcaniem sprali płacowej, kosztowej i inflacyjnej.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:24 Adam Ruciński i Mariusz Adamiak komentuję obecną sytuację gospodarczą ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Adam Ruciński i Mariusz Adamiak komentuję obecną sytuację gospodarczą ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Jaki będzie PKB Polski w latach 2023-2025? Znamy prognozy resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:40
Tempo wzrostu realnego PKB w 2023 r. osiągnie 3,7 proc., a w latach 2024-2025 wyniesie 3,5 proc. - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2022 r. Jak zaznaczono, prognoza ta nie uwzględnia realizacji Krajowego Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Postąpiła słusznie podnosząc stopy procentowe". Analitycy bankowi oceniają decyzję RPP

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 18:17
Eksperci finansowi z dużym zrozumieniem ocenili decyzję RPP o podwyższeniu stóp procentowych. Podkreślali, że był tokonieczny krok, bo inflacja od dawna była wyższa niż przewidywał NBP ( cel inflacyjny), a sam wzrost cen był najwyższy od lat i mógł zmierzać do poziomu 6-7 proc. liczonych rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spóźniona decyzja". Ekonomista o podwyżce stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 15:30
- Stopy procentowe powinny iść w górę, przynajmniej o tyle, o ile poszły w ostatnią środę. Moim zdaniem ta decyzja jest spóźniona, jednak "lepiej późno niż wcale" - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista. 
rozwiń zwiń