X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: podwyżka stóp procentowych była już oczekiwana od dłuższego czasu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:00
Podwyżka stóp procentowych była oczekiwana już od dłuższego czasu. Oznacza to podwyżki rat kredytów, nieco gorsze warunki dla eksporterów, ale też schłodzenie rozgrzanej gospodarki i wzmocnienie złotego - analizowali goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Goście "Rządów Pieniądza" odnosili się do wczorajszej decyzji RPP ws. podwyżki stóp procentowych do 0,5 proc. Ich zdaniem jest to pierwszy krok na tej drodze. Wiele zależy teraz od kolejnych sygnałów ze strony RPP i prezesa NBP co do tego, w jaki sposób planują kształtować politykę finansową i oddziaływać przez nią na gospodarkę.

- Wygląda na to, że to początek cyklu jeśli chodzi o zmiany stóp procentowych w Polsce i element nadganiania wydarzeń, które już widzieliśmy w regionie. Banki centralne w Czechach i na Węgrzech już od kilku miesięcy reagowały na inflację. Nie nazwałbym ruchu RPP  "ucieczką do przodu". Te 70 pkt. bazowych więcej jest oczywiście wyraźne, ale oczekiwania, co do stanowczych ruchów ze strony RPP pojawiały się już od co najmniej kilku miesięcy. Spodziewam się, że może nie być ostatni ruch RPP w tym roku. Ale to raczej przyszły rok będzie okresem gdy będziemy się zbliżać do 1,5 proc.w stopie bazowej – mówił Andrzej Kubisiak.

Podkreślił, że decyzja RPP ma ostudzić gospodarkę i w przyszłości doprowadzić do tego, żeby inflacja zbliżała się do celu inflacyjnego. A ten w budżecie państwa został wskazany na 3,3 proc.

- Pojawiły się daleko idące ryzyka związane z kryzysem energetycznym i podażowym. Widzimy je we wszystkich krajach rozwiniętych. A wszystko to stymulowałoby średnioroczny wzrost inflacji w roku przyszłym powyżej celu inflacyjnego – przypomniał Andrzej Kubisiak.

Agnieszka Durlik zaznaczyła, że po decyzji RPP, choć wiele zależy od dalszych komunikatów ze strony NBP, ale będziemy mieli do czynienia z umocnieniem kursu złotego, który obecnie jest bardzo słaby. To ułatwi życie importerom, a nieco utrudni eksporterom. Wzrośnie też koszt kredytów i pożyczek.

- Jednak duża część rynku oczekiwała podwyższenia stóp procentowych przez RPP. Jeszcze niedawno mówiono, że w przyszłym roku czynniki generujące presję inflacyjną będą słabły. Teraz, pewnie na decyzję RPP wpływ miały czynniki związane z rosnącymi cenami gazu i energii. Widać już, że będą one miały charakter na tyle silny, że część państw zdecydowała się na dopłaty dla gospodarstw domowych do cen gazu czy energii – powiedziała Agnieszka Durlik.

W jej opinii wysoka inflacja może pozostać z nami dłużej niż oczekiwano. Zauważyła, że cały czas rosną wynagrodzenia co też powoduje wzrost cen. Rosną też ceny półproduktów, zwłaszcza w elektronice.

- Przedsiębiorcy było do tego w jakimś stopniu przygotowani. Nie inwestowali, ale gromadzili środki na kontach. Ważniejsza była dla nich sytuacja na rynku, stabilność otoczenia prawnego nip koszt pieniądza zewnętrznego - argumentowała Agnieszka Durlik. Według niej obecna podwyżka stóp procentowych nie zmieni znacząco tego podejścia.

Odnosząc się do kwestii kredytów o oszczędności Andrzej Kubisiak zauważył, że może dojść do sytuacji, w której raty kredytów wzrosną, ale oprocentowanie lokat niekoniecznie. Oczywiście będzie to też zapewne zależało od banku.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Posłuchaj
20:31 Andrzej Kubisiak i Agnieszka Durlik mówią o stopach procentowych i pomocy dla firm z powodu COVID-19 ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Andrzej Kubisiak i Agnieszka Durlik mówią o stopach procentowych i pomocy dla firm z powodu COVID-19 ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 


Czytaj także

Inflacja w przyszłym roku będzie niższa. Prezes NBP: wpływ kolejnych fal pandemii na gospodarkę jest coraz słabszy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 08:54
- Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z wszelkich prognoz wynika, iż wzrost inflacji ma charakter przejściowy". Prezes NBP o wzroście cen

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:18
- Jeśli będzie ryzyko trwałego przekraczania celu inflacyjnego na skutek trwałej presji popytowej przy mocnym rynku pracy i dobrej koniunkturze, to zacieśnimy politykę pieniężną - podniesiemy stopy procentowe - powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jej opanowanie jest zadaniem Rady Polityki Pieniężnej". Dr Bartoszewicz o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 20:45
- Nie widać komunikacji pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim, a Radą Polityki Pieniężnej dotyczącej opanowania obecnej inflacji co oceniam negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP chce powiększyć rezerwy złota. Będzie wniosek o zakup kolejnych 100 ton

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 19:33
Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że zwrócił się do zarządu Narodowego Banku Polskiego o zgodę na zakup kolejnych 100 ton złota w charakterze rezerw. Jak oświadczył podczas wystąpienia na Kongresie 590, jego zamiarem jest, by złoto stanowiło 10 proc. rezerw walutowych NBP. Dlatego - jak stwierdził - w miarę wzrostu wartości tych rezerw, powinny następować kolejne zakupy złota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP: inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 16:45
Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przegłosowano podwyżkę stóp procentowych. Oprócz głównej stawki, która wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. zwiększyło się oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne. Stopa lombardowa (kredytowa) wzrosła z 0,5 proc. do 1 proc. Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 roku.
rozwiń zwiń