X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: gospodarka wraca do czasu sprzed pandemii, co poprawia nastroje przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 10:00
Nastroje przedsiębiorców wracają do normy sprzed pandemii i postmandemicznego szoku z nadzwyczajnie podwyższoną konsumpcją. Wpływ ma zapewne także rosnąca inflacja, która może zacząć szkodzić gospodarce, ale tylko wtedy, gdy będzie utrzymywała się dłużej. Takich prognoz zaś nie ma - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Marcin Roszkowski – prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jacob Lund

Wrzesień okazał się trzecim z rzędu miesiącem spadków indeksu PMI, który wyniósł 53,4 pkt. Organizacje przedsiębiorców komentują, że ciągle jesteśmy w fazie rozwoju, ale, że rozpędzona gospodarka traci impet. Podkreślają, że firmy nie są w stanie zaspokoić rosnącego popytu. Nie bez znaczenia pozostaje także brak reakcji banku centralnego na rosnące ceny.

Natomiast wrześniowy wskaźnik MIK, który uwzględnia również nastroje w usługach, a podawany jest przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), spadł o 1,3 pkt.

- W życiu gospodarczym obowiązuje zasada, że jak rośnie będzie spadać, a jak spada będzie rosło i przeważnie to się sprawdza. Odłożony po lock downach duży popyt stopniowo będzie się normalizował i przedsiębiorcy będą się do tego dostosowywać. Niektóre ich decyzje i oceny wynikają z przejściowych kłopotów z dostawami, bo przed pandemią ochoczo dopuszczaliśmy do oligopolistycznych struktur, czyli do koncentracji produkcji u kilku producentów. Teraz gospodarka globalna ponosi tego konsekwencje – mówił prof. Elżbieta Mączyńska.

Odnosząc się niepokojów przedsiębiorców wywołanych rosnącymi cenami, zaznaczyła, że NBP nie jest jedynym bankiem centralnym w Europie, który utrzymuje stopy procentowe na niemal zerowym poziomie. Nieduże podniesienie stop nie przyniosłoby bowiem efektu, a z kolei wysokie  mogłoby niekorzystnie wpłynąć na dynamikę gospodarki oraz na budżety gospodarstw domowych, które mają kredyty. Sytuacja jest więc bardzo złożona.

Prof. Elżbieta Mączyńska przypomniała też, że wskaźnik PMI ma charakter ankietowy. Pokazuje opinie, a one niekoniecznie przekształcają się w rzeczywistość.

- Jeszcze niedawno wskaźnik PMI wynosił ponad 59 pkt., ale było to związane z lock downami, szokiem, potem był impuls pozytywny, wręcz ekstraordynaryjny. Poziom 53,54 pkt to jest poziom sprzed pandemii. Nakładają się na to teraz oczywiście inne problemy, których nie mieliśmy dwa lata temu: z pracownikami, cenami energii, dostępem do półproduktów, z transportem morskim. Gdy np. ktoś buduje farmę wiatrową, to ma problem z cenami stali. I we wskaźnikach wyprzedzających te różne problem się odzwierciedlają – analizował Marcin Roszkowski.

Odnosząc się do wpływu inflacji na sytuację gospodarki i niskich stop procentowych stwierdził, że gdy inflacja na wysokim poziomie utrzymuje się dłuższy czas to zaczyna szkodzić gospodarce.

- Tracą pracownicy, bo ich płace są waloryzowane dużo wolniej niż rosną ceny. Inflacja stabilnie idzie w kierunku 6 proc. Czas się zastanowić nad decyzją RPP w sprawie podniesienia stop  procentowych. Warto bowiem uniknąć zagrożenia, które latem miało miejsce w Japonii, gdzie była wysoka inflacja i bardzo niski wzrost gospodarczy. Pompowanie pieniędzy w rynek nic wtedy nie pomagało. Z takiej sytuacji bardzo trudno jest potem wyjść  – podkreślał Marcin Roszkowski.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:02 Elżbieta Mączyńska i Marcin Roszkowski omawiają plany podatkowe rządu ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Elżbieta Mączyńska i Marcin Roszkowski omawiają plany podatkowe rządu ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 13:43
Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie podatku od wielkich korporacji może przynieść budżetowi ponad 2 mld zł rocznie. Zarówno w postaci wpłat na podatek minimalny, jak też w wyniku wzrostu wpływów z CIT, którego unikanie stanie się jeszcze trudniejsze – powiedział PAP Jan Sarnowski wiceszef ministerstwa finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościński: Polski Ład ma podtrzymać wzrost gospodarczy po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 16:06
- Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy. Myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas rozpoczętego w poniedziałek XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: system podatkowy staje się zbyt skomplikowany, będzie coraz droższy w obsłudze

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 10:00
 System podatkowy może stać się nadzwyczajnie skomplikowany, istotnie zwiększając koszty transakcyjne działalności przedsiębiorców. Powinno się go upraszczać – apelowali goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH oraz dr Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Za właściwe uznali zwolnienie z obciążeń podatkowych emerytów, których będzie przebywać, i których praca będzie coraz bardziej niezbędna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stycznia 2023 r. VAT tylko w formie cyfrowej. Tak postanowili posłowie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 20:11
Sejm znowelizował w piątek ustawę o VAT wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy dadzą możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i elektronicznych. Za przyjęciem noweli głosowało 448 posłów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
rozwiń zwiń