X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: ochronie zdrowia potrzebne są dodatkowe pieniądza i zmiany organizacyjne poprzedzone analizą wydatków

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 10:00
Dosypywanie kolejnych pieniędzy do system ochrony zdrowia może nie przynieść efektów. Potrzebne są zmiany organizacyjne, analiza wydatków – mówił w audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.  Natomiast zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o organizacji można dyskutować, ale bez dodatkowych pieniędzy nic się nie zmieni. Te zaś powinny pochodzić z wyższej składki zdrowotnej, przed którymi tak zaciekle bronią się przedsiębiorcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Posłuchaj
23:09 Andrzej Kubisiak i Waldemar Kozioł gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Andrzej Kubisiak i Waldemar Kozioł gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

Wczoraj nie doszło do rozmów protestujących pod KPRM medyków z ministrem i wiceministrem zdrowia. Chcą oni rozmów tylko z premierem. Sytuacja jest patowa, tzw. Białe Miasteczko trwa, a resort zdrowia jednoznacznie twierdzi, że nie ma dodatkowych ponad 104 ml zł na ochronę zdrowia. Rząd przewidział w tym roku na ten cel 120 mld zł i jak podkreśla, jest to znaczny wzrost wobec okresu rządów koalicji PO-PSL.

- Problem ochrony zdrowia to przede wszystkim problem zarządzania środkami. Po pierwsze jest pytanie jak powinien wyglądać model ochrony zdrowia. Czy utrzymujemy model publiczno-prywatnych, w którym część środków na finansowanie jest dodatkowo płacona przez obywateli, czy idziemy w kierunku organizacji scentralizowanej, państwowej ochrony zdrowia, czy w kierunku prywatnej. Jeśli wybierzemy opiekę publiczną, to musi być pokrywana z podatków. Ale trzeba też dobrze policzyć koszty. Wydatki na służbę zdrowia musimy bowiem zwiększyć, ale wydatki powinny być bardziej efektywne -  mówił dr Waldemar Kozioł.

Według niego nie powinniśmy podwyższać podatków, ani też z powodu wydatków na zdrowe zwiększać deficytu budżetowego. Rozwiązaniem jest bardziej racjonalne zarządzanie tymi środkami, którymi obecnie dysponujemy.

- Podnosząc podatki albo uderzylibyśmy w dochód rozporządzalny obywateli, co spowodowałoby problemy na rynku zewnętrznym albo w zdolności konkurencyjne przedsiębiorstw. A w finansowaniu służby zdrowia są jeszcze rezerwy – ocenił dr Waldemar Kozioł.

Andrzej Kubisiak wskazał, że Polska wydaje na służbę zdrowia ok. 4,6 procent PKB, co jest porównywalne z wydatkami takich krajów jak np. Botswana. W Wielkiej Brytanii jest to 8 proc. PKB, w Niemczech 9,9 proc. Na Słowacji czy w Czechach jest to więcej niż w Polsce bo 5-6 proc. PKB.

Możemy mówić o racjonalizacji wydatków, ale musimy powiedzie wprost, że w Polsce wydajemy na służbę zdrowia za mało. Po lekcji związanej z pandemią powinniśmy to sobie wbić do głowy - stwierdził z kolei Andrzej Kubisiak.

W jego opinii 7 proc. PKB wydawanych na zdrowie w 2023 r. to minimum. W kwotach nominalnych będzie to więcej, bo ma przecież mamy stały wzrost gospodarczy.

- Dopiero w drugim etapie powinniśmy mówić o modelu systemu opieki zdrowotnej. Jeśli mamy za mało środków to nie jesteśmy też w stanie ich efektywniej wydatkować – stwierdził Andrzej Kubisiak.

Odnosząc się do kwestii ewentualnego znaczenia środków na ochronę zdrowia, jedne idą na wynagrodzenia, kolejne na procedury, jeszcze inne na organizację itd. Choć zdaniem gościa audycji potrzebny jest nowysposób na lepszą kontrolę wydatków w poszczególnych szpitalach i placówkach zdrowia.

 

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Zmiany demograficzne powodują, że musimy pracować dłużej. Pracownicy 50+ wymagają aktywizacji

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 10:18
Aby załagodzić skutki zmian demograficznych, należy mocniej wspierać aktywizację zawodową osób 50+, by jak najdłużej pozostawały na rynku pracy - wynika z raportu PARP. Polsce - w perspektywie niespełna dwóch dekad - grozi duży spadek osób aktywnych na rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy, żeby osiągnął poziom 7 proc. PKB". Sasin o wzroście nakładów na ochronę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 17:30
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że w ciągu najbliższych sześciu lat nakłady na ochronę zdrowia w Polsce wzrosną do 7 procent PKB. Jest to jedno z założeń Polskiego Ładu, rządowego programu społeczno-gospodarczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Ministrów zajmie się wydatkami na służbę zdrowia. Premier: przyjmiemy ustawę podnoszącą je do 7 proc. PKB

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 12:14
- Mam nadzieję, że dzisiaj na Radzie Ministrów przyjmiemy ustawę o finansowaniu służby zdrowia, która podniesie wydatki do 7 proc. w stosunku do PKB - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka gwałtownie odbija po koronawirusie: dwucyfrowy, najwyższy w historii wzrost PKB, rośnie popyt i konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 10:29
Gospodarka dławiona przez rok pandemią zaczyna odrabiać straty i rośnie jak na drożdżach. Jak informuje GUS, Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2021 r. wzrósł o 11,1 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem o 0,9 proc. rdr w I kwartale 2021 r. To najwyższy odczyt wzrostu PKB w historii. Pokazuje, jak komentuje minister finansów, siłę polskiej gospodarki.
rozwiń zwiń