X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: pieniądze na zdrowie powinny pochodzić od firm stosujących agresywną optymalizację podatkową

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 10:00
Ponad 120 państw na świecie próbuje już stosować rozwiązania, które mają ograniczać ucieczkę od opodatkowania w danym kraju. Jeśli zostanie w Polsce wprowadzony podatek przychodowy, zaproponowany w Polskim Ładzie, to też będziemy jednym z nich. A jest to potężny problem na skalę światową, który musi być rozwiązany - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i ekonomista Marek Zuber.  
zdj
zdjFoto: Bartolomiej Pietrzyk/Shutterstock

Posłuchaj
22:16 Marek Zuber i Mariusz Adamiak mówią o podatkach w Polskim Ładzie ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Marek Zuber i Mariusz Adamiak mówią o podatkach w Polskim Ładzie ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)
 

Goście audycji odnieśli się do przyjętego przez rząd pomysłu wprowadzenia w ramach Polskiego Ładu podatku przychodowego dla dużych firm. Ma to być minimum 0,4 proc. przychodów i 10 proc. wydatków pasywnych np. na koszty licencji, opłaty od znaków towarowych czy obsługę prawną i doradztwo. Analizowali na ile podatek ten może zrekompensować ubytek we wzroście składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców, który miałby wynieść ok. 4,5 mld zł. Mógłby to przynieść budżetowi, według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) od 2 do 5 mld zł.

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który od początku konsultacji Polskiego Ładu proponował wprowadzenie podatku przychodowego, należy pójść dalej, wprowadzić opodatkowanie na poziomie 1,5 proc., co dałoby znacznie więcej pieniędzy, także na potrzeby ochrony zdrowia.

- Pomysł podatku przychodowego ma cel fiskalny, żeby zgromadzić pieniądze dla budżetu i móc wydać je np. na zdrowie. Czy to się zrekompensuje z mniejszą podwyżką składki dla przedsiębiorców zobaczymy. Szacunki, że uda się uzyskać nawet 5 mld zł są pewnie zbyt optymistyczne,  ale uda się uzyskać raczej ok. połowę kwoty między 2,5 mld zł, a 5 mld zł. Drugim celem podatku przychodowego jest natomiast stworzenie na rynku warunków fair play. Obserwatorów życia gospodarczego, nie tylko w Polsce, irytuje mówiąc delikatnie postawa międzynarodowych korporacji, które stosują agresywną optymalizację podatkową, a więc różne tricki obniżające podatki w danym kraju, a przesuwające je do rajów podatkowych, gdzie podatki są bardzo niskie, albo nie ma ich w ogóle - mówił Mariusz Adamiak.

Jego zdaniem to bardzo dobrze, że już cały świat chce to ukrócić, a zaproponowany teraz przez rząd podatek przychody jest tego typu pomysłem.

- Podatek przychodowy nie jest jednak narzędziem, które łatwo jest stosować w obrocie gospodarczym. Jest to bardziej narzędzie ekstraordynaryjne stosowane w nadzwyczajnych okolicznościach. Praktyka też pokaże, czy rykoszetem nie dostaną firmy, które wcale optymalizacji nie stosują. Podatek przychodowy może okazać się dla nich dotkliwy. Firmy mają różną rentowność często jest ona niskie choć duże przychody i odwrotnie. Dlatego ostrożnie trzeba będzie podchodzić do tego narządza na szeroką skalę, ale będą przyglądał mu się blisko i życzliwie – wyjaśniał Mariusz Adamiak.

Jak przypomniał Marek Zuber do końca lat 90-ych XX wieku Polska prowadziła politykę pomagania inwestorom, którzy chcieli u nas inwestować. Ocenił to jako słuszne działanie, ale zaznaczył, że zupełnie inne znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki ma inwestycja polegająca np. na otwarciu supernowoczesnej fabryki samochodów, a inną jest budowa sieci handlowej.

- Jednak boję się, że w obecnej sytuacji rosnących cen, najwyższej od 20 lat inflacji, podatek przychodowy będzie dodatkowym czynnikiem wzrostu inflacji. Przy dużej dynamice konsumpcji bardzo łatwo jest przerzucić podatek na klienta – mówił Marek Zuber.

Zaznaczył jednak, że problem ucieczki od opodatkowania jest potężny. W rajach podatkowych według szacunków jest nawet 25 mln dolarów, a więc miliardy zysków, od których podatki nie są płacone.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców skorzysta na zapisach Polskiego Ładu. Zyskają także samorządy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:35
- Rząd planuje, że 6 z 8 mld zł, które ma kosztować reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu, zostanie pokryte z uszczelnienia systemu podatkowego - oświadczył wiceminister finansów Jan Sarnowski. Na Polskim Ładzie skorzysta prawie 90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Polski Ład pozwoli przedsiębiorcom podbić rynki europejskie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 15:50
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polski Ład pozwoli polskim przedsiębiorcom podbić rynki europejskie. W Źródłach w województwie dolnośląskim szef rządu odwiedził siedzibę firmy transportowej Trans Dan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwiązania Polskiego Ładu zbyt ostrożne? Elżbieta Mączyńska: dwa progi podatkowe to za mało

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 10:00
- Polski Ład jest próbą wyeliminowania głównych nieprawidłowości w regulacjach podatkowych, ale za mało stanowczą - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Elżbieta Mączyńska. Dodaje, że potrzebne jest m.in. wprowadzenie dodatkowych progów podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie PKB Polski w latach 2023-2025? Znamy prognozy resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:40
Tempo wzrostu realnego PKB w 2023 r. osiągnie 3,7 proc., a w latach 2024-2025 wyniesie 3,5 proc. - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2022 r. Jak zaznaczono, prognoza ta nie uwzględnia realizacji Krajowego Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o rozwiązaniach dot. składki zdrowotnej dla firm w Polskim Ładzie: należy uznać je za kompromis

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:45
Rozwiązania dot. naliczania składki zdrowotnej dla firm, które znalazły się w Polskim Ładzie, należy uznać za pewien kompromis - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr hab. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana i SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 13:43
Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie podatku od wielkich korporacji może przynieść budżetowi ponad 2 mld zł rocznie. Zarówno w postaci wpłat na podatek minimalny, jak też w wyniku wzrostu wpływów z CIT, którego unikanie stanie się jeszcze trudniejsze – powiedział PAP Jan Sarnowski wiceszef ministerstwa finansów.
rozwiń zwiń