X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: dobrze na stałe określić warunki rekompensowania firmom ograniczenia swobody ich działalności

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:23
Warto zastanowić nad wprowadzeniem trwałych zasad, jakie miałyby być stosowane przy wprowadzaniu stanu wyjątkowego przez państwo, albo też o zabezpieczeniu się przed podobnymi ryzykami przez samych przedsiębiorców - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha i Marek Zuber.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

Jak ocenili, pomoc przedsiębiorcom z województw, w których wprowadzono stan wyjątkowy to rozwiązanie słuszne, choć są zastrzeżenia co do jej wielkości.

Goście Rządów Pieniądza odnieśli się też do przyjętego przez rząd projektu ustawy w sprawach podatkowych objętych Polskim Ładem. Znalazł się w nim m.in. zapis, że przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtowo z podatku PIT, według stawki 19 proc., będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc., a nie 9 proc. jak wcześniej proponowano.


Posłuchaj
20:50 rzady9.09.mp3 Warto zastanowić nad wprowadzeniem trwałych zasad, jakie miałyby być stosowane przy wprowadzaniu stanu wyjątkowego przez państwo, albo też o zabezpieczeniu się przed podobnymi ryzykami przez samych przedsiębiorców - mówili w audycji Rządy Pieniądza ekonomiści: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha i Marek Zuber. /Anna Grabowska/.

 


shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
Zmiany w podatkach i składce zdrowotnej. Rząd wyjaśnia kształt i zakres reform Polskiego Ładu

 65 proc. strat

- Gdy w sposób niezawiniony, z powodu zatrzymania jego aktywności jak po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, przedsiębiorca będzie ponosił straty to należy mu się rekompensata. Pytanie tylko dlaczego teraz tylko 65 proc., gdy tracą 100 proc. swoich przychodów. Hotelarska branża w regonie objętym stanem nadzwyczajnym ma klientów spoza strefy - mówił Andrzej Sadowski.

Zaznaczył, że kluczowe są w takim wypadku jednoznaczne zasady pomocy państwa.

Warto teraz określić zasady wypłacania rekompensat w takich sytuacjach

W opinii Marka Zubera, jest teraz dobry moment na to, aby właśnie te zasady określić w prawie, także na przyszłość. Da to przedsiębiorcom poczucie pewnej stabilizacji na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, w których ich aktywność będzie musiała być ograniczona lub wyłączona.


Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Polski Ład to nie tylko niższe podatki. To pomoc przy kredytach mieszkaniowych, przy budowie domu

A może odpis od podatku z tytuły gromadzonych rezerw z tego tytułu?

- Doświadczenie pandemii wywołało wiele dyskusji na temat budowania w ogóle rezerw w firmach. W Stanach Zjednoczonych już w ubiegłym roku. dyskutowano, czy nie wprowadzić odpisów od podatku, obowiązkowych rezerw tworzonych przez firmy po to, żeby potem nie trzeba było wydawać pieniędzy publicznych na pomoc, tylko żeby te firmy budowały własny zasób, który można byłoby użyć w takich sytuacjach jak pandemia. Oczywiście zmniejszałoby to bieżące środki firm, jakie mają do dyspozycji – analizował Marek Zuber.

Podkreślił, że musiałoby to dotyczyć wszystkich firm, żeby nie zaburzeń konkurencji, a to już nie byłoby proste.

Polski Ład a składka zdrowotna

Pozostali przedsiębiorcy oraz osoby zatrudnione na etacie, pracujące na zlecenie czy wykonujące dzieło będą płacić na NFZ 9 proc., również bez możliwości odliczenia od PIT.

- 4,9 proc. to i tak wyżej niż obecnie, bo teraz przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną w wysokości ok. 1 proc. (…). Jak rozumiem chodzi o to, że rozliczający się podatkiem liniowym nie będą mieli kwoty wolnej od podatku to w zamian obniża się im składkę zdrowotną. Nie zmieniam jednak swojego zdania, że te rozwiązania w pewnym sensie karzą, choć możemy dyskutować, czy bardzo czy mniej, tych, którzy są bardziej aktywni, biorą na siebie ryzyko – ocenił Marek Zuber.

Na razie niewiele wiadomo o zmianach…

Wskazał przy tym na niejasności co do tego jak rzeczywiście mają wyglądać po zmianie obciążenia podatkowe i składkowe, ponieważ dziś słyszymy bardzo różne wersje, prawdopodobnie będą jeszcze nowe rozwiązania dotyczące wpisywania różnych rzeczy w koszty.

…A co z reformą służby zdrowia?

- Każde zróżnicowanie powoduje, że następuje analiza i wybór najkorzystniejszego dla siebie opodatkowania. Jednak ta dyskusja o składkach zdrowotnych jest obok innej, która nie została w Polsce podjęta – o zmianie funkcjonowania służby zdrowia. Podwyższając podatki na rzecz tej obecnej zapomina się zacząć dyskusję, jak powinna ona funkcjonować. Uzależnianie wysokości podatku na zdrowie od przychodu, dochodu, a nie od dbałości o swoje zdrowie już jest głęboką niesprawiedliwością – mówił Andrzej Sadowski.

Anna Grabowska, jk

Czytaj także

Skąd środki na Polski Ład? Minister finansów: chcemy rozkręcić gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:31
- Jak będzie rosła, to wszyscy będziemy kupować więcej, co oznacza większe przychody z podatku VAT, więcej ludzi będzie miało pracę i wzrosną wpływy z PIT, a pracodawcy będą więcej zarabiać, więc będą płacić CIT - mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wynoszą najważniejsze koszty Polskiego Ładu? Wiceminister finansów wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 12:11
- Najważniejsze koszty Polskiego Ładu wynoszą ok. 34 mld zł - wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego dla "Wirtualnej Polski". Nie wykluczył, że pojawią się kolejne programy, które mogą zmienić te szacunki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu: skorzysta na nich 18 mln Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:31
O zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu mówił w radiowej Jedynce wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zmienia podatki. Nowe rozwiązania oznaczają znaczącą obniżkę danin płaconych przez obywateli i firmy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:24
Rząd przyjął w środę projekty reform w ramach Polskiego Ładu, które oznaczają historyczną obniżkę podatków - oświadczył po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Wśród nowych rozwiązań znalazło się zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie wielu ulg dla firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w podatkach i składce zdrowotnej. Rząd wyjaśnia kształt i zakres reform Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:23
Rząd przyjął projekty reform w ramach Polskiego Ładu ws. podatków i składki zdrowotnej. Jedna z najważniejszych zmian to podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Rząd przekonuje, że na nowych rozwiązaniach zyska niemal 18 milionów Polaków i dementuje pojawiające się w mediach doniesienia nt. negatywnych konsekwencji reform. 
rozwiń zwiń