X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wynagrodzenia w budżetówce. Eksperci: dobre płace muszą wiązać się z jakością wykonywanej pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 13:55
- Pracownicy budżetówki powinni być dobrze wynagradzani. Kto odważyłby się powiedzieć, że medycy czy nauczyciele mają mieć niskie wynagrodzenia? Do tego konieczne jest nie tylko powiązanie ich wynagrodzeń ze wzrostem PKB, ale również z poprawą efektywności ich pracy, szerszym wykorzystywaniem nowoczesnych instrumentów np. z zakresu IT - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, i dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olimpik

- Decyzje o wzroście wynagrodzeń w sferze budżetowej powinny podlegać dokładnie określonym regułom. Z ekonomicznego punktu widzenia płace nie powinny rosnąć szybciej niż poziom wzrostu PKB z uwzględnieniem inflacji, w przeliczeniu na wielkości nominalne. Reguła ta nie musi być jednak sztywno pojmowana, bo mogą być lata gorszej koniunktury, a wtedy podwyżki mogą być odkładane, a potem wyrównywane, kumulowane - mówiła prof. Mączyńska.

Firma przedsiębiorstwo zakład praca 1200.jpg
"W ciągu ostatnich 6 lat zarobki w Polsce wzrosły 42-48 proc.". Fogiel o podwyżkach dla polityków

Zaznaczyła, że najważniejsze są jednak jasne zasady, ponieważ ich brak wywołuje spory i niezadowolenie. Za równie istotne uznała ryzyko, jakie wiąże się ze zbyt niskimi wynagrodzeniami w budżetówce.

- W takich wypadkach następuje ryzyko negatywnej selekcji. Mamy z nim już do czynienia w niektórych obszarach sfery budżetowej, także w oświacie. W ostatnim wypadku jest też problem feminizacji, a ogólne dane o zarobkach pokazują, że wciąż kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni - zauważyła prof. Mączyńska.

Posłuchaj
22:40 _PR24_AAC 2021_08_04-09-07-25.mp3 Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, i dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego. Rozmawiała Anna Grabowska.

 

Podkreśliła, że reguły wzrostu wynagrodzeń "powinny być przede wszystkim zgodne z logiką ekonomiczną, a ta jest taka, że tak krawiec kraje, jak mu materiału staje". Na pewno jednak, zaznaczyła, gdy wytwarzamy coraz więcej, to i płace powinny odpowiednio rosnąć również w sferze budżetowej.

W opinii prezes PTE nie najlepszym rozwiązaniem byłoby też wyłączenie kosztów wynagrodzeń pracowników z ogólnej puli środków przeznaczonych na działalność jednostki budżetowej.

- Na takiej zasadzie można odrębnie traktować wszystkie rodzaje nakładów. Niezbędna jest po prostu stała ekonomiczna, szczegółowa analiza, jakie nakłady rosną i dlaczego - stwierdziła prof. Mączyńska.

- Inflacja za lipiec pokazała, że wszyscy rok do roku tracą teraz 5 proc. swoich dochodów, ale mam nadzieję, że to się zmniejszy - powiedział dr Szołucha. Przyznał, że parametry w postaci dynamiki PKB powinny być powiązane z wynagrodzeniami w szeroko pojętej sferze budżetowej. - Wynagrodzenia te powinny rosnąć nie tylko ze względu na inflację, ale także na to, że w ostatnich latach szybko rosną wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - dodał.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
GUS: w czerwcu 2021 roku wzrosły płace i zatrudnienie

Zwrócił uwagę, że pracownicy medyczni czy nauczyciele powinni zarabiać jak najwięcej, ale mogą tu występować różnice w zależności od tego, komu oni podlegają, jakie są zasoby finansowe danego samorządu. Dodał, że - patrząc na proponowane zmiany podatkowe - dochody te niestety będą maleć.

- Kluczem do tego, by budżetówka zarabiała dobrze, jest też jej odchudzenie, zwłaszcza administracji. Do tego potrzebna jest deregulacja, ale również modernizacja pracy urzędów, instytucji, w sensie - podniesienie efektywności ich pracy poprzez wprowadzenie nowych narzędzi IT. To musi postępować, żeby budżetówka mogła zarabiać jak najwięcej bez nadmiernego obciążania budżetu państwa - argumentował dr Szołucha.

Odnosząc się do propozycji wynagrodzeń minimalnych dla poszczególnych grup zawodowych, stwierdził, że "zagmatwałoby to sytuację i wywołało niekończące się dyskusje i spory także pomiędzy różnymi grupami zawodowymi".

PR24, Anna Grabowska, akg

Czytaj także

GUS: w czerwcu 2021 roku wzrosły płace i zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:52
Według danych analityków GUS liczba nowych pracowników zwiększyła się w czerwcu tego roku o 2,8 procent. Najwięcej wzrosły w tym miesiącu wynagrodzenia, bo aż o 9,8 procent. Opublikowane dane dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej 10 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokość płacy minimalnej w 2022 roku. Jest projekt rozporządzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:53
Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 3 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa ma być na poziomie 19,60 zł - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W przeciągu ostatnich 6 lat zarobki w Polsce wzrosły 42-48 proc.". Fogiel o podwyżkach dla polityków

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:00
- Posłowie i samorządowcy byli jedyną grupą, która przy ogólnym wzroście wynagrodzeń w Polsce miała obniżone zarobki - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sierpniu Sejm zajmie się podwyżkami dla polityków? Radosław Fogiel wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 18:07
- Jeszcze nie wiemy, czy projektem PiS nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu. Zdecyduje o tym Konwent Seniorów i kierownictwo Izby - mówił w poniedziałek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kaleta: Polski Ład wejdzie w życie niezależnie od tego, czy parlamentarzyści dostaną podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 17:09
- Musimy się z dobrze wywiązywać ze swoich obowiązków, żeby Polacy mogli mieć o nas dobre zdanie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Piotr Kaleta, odnosząc się do sondaży przedstawiających opinię Polaków na temat pracy polityków.
rozwiń zwiń