X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: kluczowe jest, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:25
Jeśli inflacja nie wymknie się spod kontroli, to nawet obecny poziom 5 proc. nie będzie groźny, choć oczywiście oszczędzający tracą swoje pieniądze. Zyskuje jednak budżet państwa, który notuje wyższe wpływy podatkowe – mówił w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 wiceprezes KIG Marek Kłoczko.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: whitelook/Shutterstock.com

Mniejszy optymizm wyraził Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smikha, którego zdaniem - RPP powinna już teraz zacząć wpływać na hamowanie inflacji w przyszłym roku przez podwyższanie stop procentowych.

Według danych GUS inflacja w lipcu rok do roku wyniosła 5 proc. i była najwyższa od 10 lat.

złotówka pieniądze złoty 1200.jpg
"Głównie efekt wyższych cen żywności". GUS podał nowe dane dot. inflacji

Eksperci odnosili się do pytania, czy oznacza to, że już została przekroczona psychologiczna granicy i teraz będziemy mieć do czynienia z trwałym i przyspieszający trendem wzrostu cen. Analizowali, co na inflację wpływa przede wszystkim, na ile pomaga ona budżetowi państwa i jak widzą ją pracownicy czy przedsiębiorcy, jakie powinny być, ich zdaniem, kolejne decyzje RPP.

- Żyjemy w czasach niestandardowych bo wypracowane modele dotyczące korytarza inflacyjnego, mówiące o wielkości ok. 2,5 proc. dotyczyły czasów nie pandemiczny, kiedy nie było ograniczeń, dodruku pieniądza. Dlatego to, że teraz inflacja jest wyższa nie dziwi. Poza tym inflacja jednych niepoki, ale innych cieszy. Np. rządowi jest on na rękę pod warunkiem, że nie wymknie się spod kontroli i to, czy będzie przyśpieszała, czy już się zatrzyma na obecnym poziomie i zacznie opadać – mówił Marek Kłoczko.

W jego opinii, gdyby tak się stało, to poza tym, że tzw. zwykli zjadacze chleba stracą troche na swoich oszczędnościach, nie ma dużego niebezpieczeństwa.

Andrzej Sadowski podkreślił, że od Polski tylko jeden kraj w UE ma wyższą inflację – Węgry. Tam jednak węgierska RPP podniosła stopy procentowe powyżej jednego procenta.


Posłuchaj
21:44 _PR24_AAC 2021_08_02-09-08-00.mp3 Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 byli wiceprezes KIG Marek Kłoczko oraz Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha. Rozmawiała Anna Grabowska.

 

Odnosząc się do wypowiedzie prezes NBP Adama Glapińskiego zaznaczył, że jeśli nasza Rada chce mieć wpływ na dalszą inflację, np. przyszłoroczną, która w opinii szera naszegi Banku Narodowego będzie spadać, to już powinna podejmować decyzje w sprawie podwyżki stop I nie mogą to być dziesiąte procenta ale więcej.

Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Eksperci: inflację podbijają czynniki zewnętrzne, ale też rosnące opłaty i przeregulowanie gospodarki

- W Europie są kraje, które mają deflację jak Grecja czy Portugalia a średnia inflacja dla UE to 2 proc., a dla strefy Euro 3, 6 proc. W dużej mierze wzrost cen powodowany jest dziś też wzrostem cen eneregii a te różnią się w zależności od kraju choć nie we wszystkich krajach mimo to ceny tak istotnie jak w Polsce nie wzrosły. Chciałbym podzielać optymizm, ale on musi z czegoś wynikać, a nasza RPP nie ma zamiaru zmieniać kursu jeśli chodzi o stopy procentowe – mówił Andrzej Sadowski.

Wskazał na ciągle rosnące ceny nieruchomości dodając, że może ograniczenie przez banki akcji kredytowej na zakup nowych mieszkań nieco uspokoi sytuację.

Marek Kłoczko podkreślił, że przegrzanie rynku mieszkaniowego może być niebezpieczne. Z drugiej strony dzięki wyższym cenom wzrasrtają wpływy z VAT i akcyzy - a do tego udział stałych wydatków budżetu, które nie są indeksowane, w ogólnych wydatkach budżetowych maleje.

PR24, Anna Grabowska, akg

 

Czytaj także

Prof. Elżbieta Mączyńska o poziomie inflacji: do tego problemu trzeba podchodzić ze spokojem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 13:34
- Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: inflację podbijają czynniki zewnętrzne, ale też rosnące opłaty i przeregulowanie gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 11:11
Wpływ inflacji na gospodarkę jest bardzo duży zatem trzeba analizować przede wszystkim jej przyczyny. W Polsce, a mamy niemal najwyższą inflację w Europie, wpływają na nią zarówno czynniki zewnętrzne związane np. z cenami energii, ale też dodatkowe opłaty i wyższe podatki czy przeregulowanie gospodarki - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Palutkiewicz  z Warsaw Enterprise Instytute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost cen producentów w strefie euro. W tle popyt z Chin i handel pozwoleniami na emisję

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:15
Ceny producentów w Niemczech wzrosły w czerwcu o 8,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Tak drastycznego wzrostu nie było od stycznia 1982 roku, czyli od blisko 40 lat, pisze w środę dziennik "Welt". Na inflację zaczynają się nakładać czynniki związane z walką ze zmianami klimatycznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głównie efekt wyższych cen żywności". GUS podał nowe dane dot. inflacji

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 11:44
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W opinii ekspertów PIE przez cały III kwartał inflacja będzie utrzymywać się na podobnym poziomie jak w lipcu.
rozwiń zwiń