X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: prawo nie może dawać zbyt wielu możliwości do obchodzenia przepisów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:00
Lepiej zachęcać przez edukację społeczną do szczepień niż na siłę zmuszać do nich pracowników przez presję ze strony przedsiębiorców. A w przypadku zakazu handlu w niedzielę, trzeba być konsekwentnym i nie robić wyjątków. Bo wtedy  się zachęca przez różnego typu furtki typu "usługi pocztowe" do obchodzenia prawa - mówili goście "Rządów pieniądza" radca prawy Paweł Pelc i dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: MikeDotta/ Shutterstock

Czy pracodawcy powinni mieć dostęp do danych o zaszczepionych pracowników ? Czy będą mogli oddelegować niezaszczepionych do innych zadań, aby nie mieli kontaktu z klientami lub nawet ich zwolnić z tego powodu ?  O tym problemie pisze dziś dziennik "Rzeczpospolita". Ale ta lektura nasuwa pytanie czy takie działania maja prawne podstawy i jakie będą społeczne konsekwencje. A może istnieje ryzyko, że taka presja ze strony pracodawców wywoła jeszcze większą niechęć do szczepień ? O tych dylematach rozmawiali dziś goście audycji w Polskim Radiu24.

Edukować, a nie straszyć i zmuszać

- Z naszej perspektywy to dość egzotyczny pomysł. Ale w USA jest stosowane podobne rozwiązanie i pracownicy federalni są wręcz zobowiązani przez prezydenta do szczepień.  Z perspektywy pracodawcy taki pomysł to często kwestia przetrwania firmy, tym bardziej że pracownicy mają dziś powszechny dostęp do szczepień - uważał Maciej Bukowski.

- Jestem za racjonalnością, ale tego brakuje. Gdy na Śląsku badano zarażonych okazało się, że 100 procent z nich miało wariant Delta COVID-19. Ale w USA inne badania mówią, że szczepienia też nie dają 100 procent  pewności , że się nie zarazimy. Dlatego zamiast zachęcać do szczepień pojawia się w dyskusjach publicznych pomysł presji pracodawców na pracowników, ale to da odwrotny efekt - uważał Paweł Pelc.

- Takie branże jak np: siłownie, fitness, hotelarstwo i targi stoją przed dylematem jak bezpiecznie zaoferować swoje usługi, a mają z powodu pandemii gigantyczne straty. Dlatego tego typu firmy są dziś zdeterminowane, aby zmniejszyć obawy klientów i zachęcać pracowników do szczepień. Tym bardziej że w Europie Zachodniej, choć jest nowa fala epidemii i ludzie chorują na COVID-19, to szpitale nie są oblężone, co pokazuje, że szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, dlatego warto się zaszczepić - podkreślał Maciej Bukowski

- Trzeba edukować społeczeństwo i  być spójnym w działaniu. Jeżeli apelujemy o masowe szczepienie się, a na pokładzie samolotu wymagany jest tylko sam wynik testu, czy nie jesteśmy chorzy na COVID-19 - to ten przekaz jest trudno społecznie zrozumiały - twierdził Paweł Pelc.

A co z uszczelnieniem zakazu handlu w niedzielę ?

-Nie powinno być wyjątku, że sklep który ma dodatkową "działalność pocztową" może być otwarty w niedzielę, skoro to nie jest jego główne źródło przychodów. Jeśli obowiązuje zakaz to musi być konsekwentnie wymagany - powiedział  Maciej Bukowski

- Trzeba urealnić te zapisy, nie może być tak jak teraz, że tak łatwo udaje się je obchodzić, trzeba zawsze pomyśleć w parlamencie jak tego typu regulacje będą działały w realnym życiu - podsumował Paweł Pelc.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
18:45 Paweł Pelc, radca prawny i Maciej Bukowski prezes WiseEuropa ( "Rządy pieniądza" B. Prośniewski PR24) Paweł Pelc, radca prawny i Maciej Bukowski prezes WiseEuropa ( "Rządy pieniądza" B. Prośniewski PR24)

 

 

PR24/Błażej Prośniewski/sw


Czytaj także

Gowin: szczepienia to warunek, aby gospodarka funkcjonowała bez ograniczeń sanitarnych

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 14:22
- Szczepienia to warunek, aby uniknąć śmierci i uszczerbków zdrowotnych dla tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy Polaków i żeby gospodarka mogła funkcjonować bez ograniczeń sanitarnych - powiedział podczas konferencji dot. szczepień w zakładach pracy wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szansa na atrakcyjne nagrody. Dziś kolejne losowanie w loterii szczepionkowej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 08:20
Pięć razy po 50 000 zł i 60 hulajnóg elektrycznych jest do wygrania dziś w ramach nagród tygodniowych dla osób zarejestrowanych od 12 do 18 lipca w loterii szczepionkowej. To już drugie tego typu losowanie. Takie same nagrody będzie można wygrać w 10. kolejnych tygodniowych losowaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niski wskaźnik szczepień w Brukseli. Wirusolodzy apelują do władz

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 16:19
Bruksela odnotowuje słaby wskaźnik zaszczepień przeciw COVID-19. Wirusolodzy apelują do władz belgijskiej stolicy, by zastanowiły się jak rozwiązać problem. Pojawiają się pomysły takie jak we Francji, gdzie od niedzieli trzeba będzie okazywać świadectwo szczepień przy wejściu do restauracji, baru, czy kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyna i bardzo skuteczna metoda walki z koronawirusem". Premier apeluje, by się szczepić

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:37
- Do dziś wykonano ok. 33 milionów szczepień. To tempo zależy wyłącznie od liczby osób, zgłaszających się do szczepień. Widząc to, co dzieje się na Zachodzie Europy, bądźmy mądrzy przed szkodą - mówił podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń