X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: konsultacje społeczne dotyczące ustaw podatkowych z Polskiego Ładu to krok w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 11:00
W programie Polskiego Ładu jest wiele rozwiązań korzystnych dla gospodarki, ale wymagają one konsultacji z przedsiębiorcami, nie mogą być wprowadzane szokowo, bo to utrudni start tej koncepcji w kręgach biznesowych - uważali goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24: dr Artur Bartoszewicz z SGH oraz profesor Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ImageFlow/Shutterstock.com

- Dobrze że resort finansów jest otwarty na negocjacje z przedsiębiorcami. Wiele partii latami obiecywało zwiększenie kwoty wolnej od podatku, ale dopiero teraz się na to zdecydowano. Organizacje przedsiębiorców mają jednak poważne obawy, jak zostanie naliczona, i rozliczona potem fiskalnie, nowa, wyższa składka zdrowotna. Nie wiedzą, jakie będą okresy przejściowe, zwłaszcza dla małych firm. Nowe pomysły podatkowe obciążone są też ryzykiem ucieczki fachowców z etatów, co nie jest nikomu potrzebne - tłumaczył Artur Bartoszewicz.

- Żadna organizacja przedsiębiorców nie popiera tych zmian podatkowych, mają one wiele uwag i różne propozycje alternatywne. Teraz jest czas, aby zmienić filozofię zamiany obecnych form naliczania składek na rzecz skomplikowanych algorytmów do obliczania składki zdrowotnej. Być może podczas konsultacji zostaną przyjęte propozycje rzecznika średnich i małych firm. A same podmioty oczekują uproszczenia systemu podatkowego, tymczasem proponowane algorytmy są tak skomplikowane, że będą wymagały pomocy doradców podatkowych - obawiał się Konrad Raczkowski.

Jak zdobyć większe pieniądze na służbę zdrowia?

- Nikt nie kwestionuje potrzeby poszukiwania dodatkowych środków dla służby zdrowia. Ale potrzebujemy obiektywnej oceny, gdzie dziś marnowane są pieniądze, chodzi przecież o poprawienie jakości tego świadczenia. Samo dorzucenie pieniędzy nie rozwiąże problemów, gdy system jest źle zaprojektowany i tak też był latami zarządzany. Dlaczego przedsiębiorcy mają pokrywać tę niegospodarność, skoro ta grupa społeczna rzadziej niż inne korzysta z publicznej służby zdrowia? Może trzeba wprowadzić częściową odpłatność za pewne świadczenia? Dlaczego ktoś z biznesu lub innych grup społecznych ma płacić za nieodpowiedzialne osoby, które się nie szczepią przeciw COVID-19 lub usiłują wejść w klapkach na Giewont? Takie wyliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne związane z modelem społecznego zachowania jednostki są powszechnie stosowane na świecie - przypomniał Artur Bartoszewcz. 

- Najlepszym modelem zarządzania służbą zdrowia jest model solidarnościowy. Ale będzie dobry dopiero przy jego pewnej kalibracji, a polski model publicznej opieki zdrowotnej tego nie przeszedł. Dziś nie bardzo można liczyć na państwową służbę zdrowia, za to ten system od dawna ma wmontowany duży komponent prywatnych usług medycznych. Dzięki poradom w prywatnych gabinetach lekarze kierują pacjentów do publicznych szpitali na operacje. Żadne dorzucenie pieniędzy do obecnej struktury służby zdrowia nic nie da, bo te środki pójdą najpierw na oddłużenie szpitali. Trzeba likwidować niektóre ich nierentowne oddziały, bo rosnące z tego powodu zadłużenie będzie oznaczało albo przejęcie szpitala przez samorządy, albo jego likwidację z powodu długów - apelował Konrad Raczkowski.

Nowe pomysły na wysokość składki zdrowotnej

- Szukanie kompromisu, aby zapewnić większe wpływy do budżetu, ale bez niepotrzebnego straszenia przedsiębiorców, ma sens. Ale muszą oni wiedzieć, jaki będzie model ich relacji z państwem. Dopiero zobaczymy, jak w tej sprawie potoczy się dyskusja. Pierwotny wariant reformy podatkowej resortu finansów był dość żarłoczny fiskalnie, ale nie potrzeba dziś wywoływać szoku na rynku, bo to utrudni społeczne przyjęcie Polskiego Ładu - przestrzegał Artur Bartoszewicz.

- Propozycja Gowina jest prostsza podatkowo i dlatego lepsza dla firm, zwłaszcza dla ryczałtowców. Te zmiany rodzą wymierne konsekwencje, trzeba widzieć, z czego firmy będą płacić wyższe składki zdrowotne - podkreślił Konrad Raczkowski.

 Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
20:45 Artur Bartoszewicz i Konrad Raczkowski omawiają Polskin Ład ("Rządy Pieniądza" Błażej Prośniewski PR24) Artur Bartoszewicz i Konrad Raczkowski omawiają Polski Ład ("Rządy pieniądza" Błażej Prośniewski PR24)

 

PR24/Błażej Prośniewski/sw


Czytaj także

Polski Ład dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie firmy mogą korzystać z programu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:11
Polski Ład - program reform społecznych i gospodarczych - to nie tylko reforma podatkowa, ale także wiele zmian w zasadach prowadzenia działalności gospodarczej. Według założeń na zmianach skorzystać mogą mikro i małe przedsiębiorstwa, a także średnie i duże firmy. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów tylko na zmianach podatkowych może skorzystać aż 45 proc. przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciężko znaleźć osobę, która na tym traci". Waldemar Buda o zmianach podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:18
- System staje się coraz bardziej sprawiedliwy. Albo ci najubożsi przestają płacić podatki, albo radykalnie zmniejszamy te wartości, począwszy od emerytów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"14 mld zł zostanie w kieszeniach podatników". Minister finansów o zmianach w systemie podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:13
- Obecny system podatkowy jest bardzo niesprawiedliwy. Ci, którzy zarabiają mniej, płacą względnie więcej podatków. To zniechęca ludzi do tego, aby pracować - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów i polityki regionalnej. - My kalkulujemy, że przynajmniej 14 miliardów złotych zostanie w kieszeni polskich podatników - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskusje wokół Polskiego Ładu. Gowin: podnoszenie podatków w tym momencie jest mocno kontrowersyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 11:12
Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że zaproponuje rozwiązania, które wprowadzą korektę do projektu ustawy podatkowej Ministerstwa Finansów. Jesteśmy w trakcie uzgodnień z PiS - dodał. Ocenił, że jeżeli podatki dla przedsiębiorców znacząco by wzrosły, firmy przerzuciłyby część kosztów na klientów.
rozwiń zwiń