X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: podatkowe rozwiązania z Polskiego Ładu muszą być wprowadzane stopniowo, aby firmy miały czas na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:00
- Pomysł na zmniejszenia rozpiętości podatkowej pomiędzy najbogatszymi i biedniejszymi jest racjonalny, ale czemu największym beneficjentem reformy fiskalnej będą emeryci, a nie ludzie czynni zawodowo? Zastanawiali się w audycji Polskiego Radia 24 "Rządy pieniądza" jej goście: Mariusz Adamiak z banku PKO oraz Marek Rozkrut z firmy doradczej E&Y.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartolomiej Pietrzyk/Shutterstock

- Podatki mogą być proste, ale nie są, bo naszą bolączką jest to, że te przepisy nie są szeroko konsultowane. A potem, gdy są do nich uwagi, robi się poprawki, trudno je wprowadzić, więc robi się tzw. łatki, co jeszcze bardziej komplikuje system podatkowy. Przewidziane w Polskim Ładzie zmiany to może być duże wyzwanie na najbliższy rok podatkowy - powiedział Marek Rozkrut z E&Y.

- System podatkowy to narzędzie kształtowania polityki gospodarczej oraz finansowanie najważniejszych celów państwa. Ale poprzez podatki próbuje się sterować gospodarką, ale wtedy zawsze pojawia się silny lobbying różnych grup społecznych i pod ich presją ten system staje się coraz bardzie skomplikowany, bo jest coraz więcej wyjątków lub wyłączeń. W obecnym programie mamy próbę dokonania głębokich zmian. Chodzi w nich do odniesienia się do pytania: kto ma ponosić większe niż do tej pory obciążenia - stwierdził Mariusz Adamiak z PKO BP.

Czy nowe pomysły uderzą w małe firmy i lepiej zarabiających?

- Musimy pamiętać o tym, że osoby na jednoosobowej działalności gospodarczej nie zapłacą więcej podatków niż wcześniej. W reformie fiskalnej widać chęć do zmniejszenia zróżnicowania obciążenia dla tych lepiej i tych gorzej zarabiających. Chodzi głównie o zmniejszenie obciążeń dla gorzej uposażonych. Ale z uwagi na demografię trzeba myśleć o zmianach podatkowych nastawionych bardziej na pracowników. Tymczasem na proponowanych zmianach  najbardziej zyskują nie osoby czynne zawodowe, lecz... emeryci. W przypadku osób o najwyższych dochodach może pojawić się chęć, aby zmienić ich sposób rozliczania dochodów. A to oznacza, że oni nie wpłacą już do budżetu zaplanowanych w analizach podatków. Dlatego warto wprowadzać okresy przejściowe dla osób prowadzących firmy, zwłaszcza dla tych w firmach jednoosobowych oraz w przypadku mikro- i małych firmy - apelował Marek Rozkrut.

- Przez ostatnie kilkadziesiąt lat była na rynku cała rzesza "pseudo przedsiębiorców" którzy z własnej woli, a czasami z powodu presji pracodawcy, "prowadzili" jednoosobową działalność gospodarczą. Co w porównaniu do tych na etacie było skrajnie niekorzystne podatkowo, także w płaconych przez nich składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Ale trzeba pamiętać, że małe firmy mogą się już teraz zastanowić, czy nie warto przejść na formę spółek kapitałowych, aby płacić mniejsze podatki. Dlatego koncepcja, aby ujednolicić system podatkowy zatrudnionych na etacie i na samozatrudnieniu jest racjonalna - powiedział Mariusz Adamiak.

Trzeba dać więcej pieniędzy zatrudnionym

- To była patologia przy wielu przypadkach jednoosobowych firm. Ale małe firmy zatrudniały pracowników i te nowe koszty będą dla nich problemem. To dotyczy nie tylko podatków, ale także wielu nowych wymogów administracyjnych. Szkoda, że tego nie wprowadzono parę lat temu. Dziś jest ogromny deficyt pracowników, dlatego dla firm będzie to bardzo skomplikowane. Dotyczy to np. zatrudniania przy pracy mobilnej zagranicznych oraz polskich informatyków - analizował Marek Rozkrut.

- Dla wielu firm będzie bardziej korzystne podatkowo, aby przejść na ryczałt. Na zmianach podatkowych najbardziej zyskają emeryci, ale z perspektywy gospodarki to nie jest najważniejsza grupa. Podobnie będzie ze spadkiem przychodów z podatków dla samorządów. Trzeba wprowadzać takie rozwiązania, aby skorzystali przedsiębiorcy, którym już brakuje pracowników, dlatego trzeba zwiększyć ich dochody na rękę. Samorządy poniosą duże koszty, bo zmniejszą się ich wpływy, choć jestem optymistą co do przyszłości polskiej gospodarki w najbliższych 2-3 latach - powiedział Mariusz Adamiak.

Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.

Posłuchaj
21:19 Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Marek Rozkrut z E&Y omawiają ulgi podatkowe z Polskiego ładu ( B. Prośniewski PR24) Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Marek Rozkrut z E&Y omawiają ulgi podatkowe z Polskiego Ładu (B. Prośniewski PR24)

 


PR24/Błażej Prośniewski/sw


Czytaj także

"Największa reforma podatkowa od 30 lat". Piotr Arak: celem zmian jest większa sprawiedliwość systemu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 06:54
- Wprowadzana reforma to pierwsza tak duża zmiana w polskich podatkach od 30 lat - uważa szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Zwraca przy tym uwagę, że po zmianach system ma być bardziej sprawiedliwy, m.in. ma zmniejszyć różnicę w opodatkowaniu między jednoosobową działalnością gospodarczą a umową o pracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie firmy mogą korzystać z programu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:11
Polski Ład - program reform społecznych i gospodarczych - to nie tylko reforma podatkowa, ale także wiele zmian w zasadach prowadzenia działalności gospodarczej. Według założeń na zmianach skorzystać mogą mikro i małe przedsiębiorstwa, a także średnie i duże firmy. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów tylko na zmianach podatkowych może skorzystać aż 45 proc. przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciężko znaleźć osobę, która na tym traci". Waldemar Buda o zmianach podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:18
- System staje się coraz bardziej sprawiedliwy. Albo ci najubożsi przestają płacić podatki, albo radykalnie zmniejszamy te wartości, począwszy od emerytów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"14 mld zł zostanie w kieszeniach podatników". Minister finansów o zmianach w systemie podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:13
- Obecny system podatkowy jest bardzo niesprawiedliwy. Ci, którzy zarabiają mniej, płacą względnie więcej podatków. To zniechęca ludzi do tego, aby pracować - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów i polityki regionalnej. - My kalkulujemy, że przynajmniej 14 miliardów złotych zostanie w kieszeni polskich podatników - dodał.
rozwiń zwiń