X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: inflację podbijają czynniki zewnętrzne, ale też rosnące opłaty i przeregulowanie gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 11:11
Wpływ inflacji na gospodarkę jest bardzo duży zatem trzeba analizować przede wszystkim jej przyczyny. W Polsce, a mamy niemal najwyższą inflację w Europie, wpływają na nią zarówno czynniki zewnętrzne związane np. z cenami energii, ale też dodatkowe opłaty i wyższe podatki czy przeregulowanie gospodarki - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Palutkiewicz  z Warsaw Enterprise Instytute.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według danych GUS inflacja za czerwiec 2021 r. w stosunku do czerwca 2020 r. wzrosła o 4,4 proc. przy czym w w przypadku towarów było to 3,8 proc., zaś usług 6,1 proc.  Za podwyżki cen odpowiadały przede wszystkim rosnące ceny transportu, mieszkań oraz restauracji i hoteli. Niższe okazały się ceny odzieży, obuwia, łączności.

- Mimo że tempo wzrostu inflacji ostatnio osłabło, to jednak pozostanę ona na tyle wysoka, że trzeba brać ją pod uwagę, szczególnie, że wykracza poza cel inflacyjny i odchylenia wskazane przez NBP. Jest ona już prawie najwyższa w UE. Moim zdaniem jest to największe zagrożenie dla tego co dzieje się aktualnie w polskiej gospodarce – podkreślał dr Marian Szołucha.

Wskazując przyczyny polskiej inflacji wskazał przede wszystkim na unijny system ETS, czyli handel prawami do emisji CO2, "który bardzo szkodzi polskiej gospodarce, podrażając ceny energii, a w ślad za nimi ceny rozmaitych produktów przemysłowych", chociażby budowlanych, co wpływa m.in. na wzrost cen mieszkań.

- Na inflację wpływają też wahania cen energii na rynkach światowych oraz nowe, rosnące opłaty, których od początku roku wprowadzono kilkanaście. Ich efekt osłabł w kolejnych miesiącach, ale widzę tu brak refleksji, gdy mówi się o kolejnych podwyżkach, chociażby akcyzy czy składki zdrowotnej, która choć na inflację bezpośrednio nie wpłynie, to jednak działa w tym samym kierunku, czyli ma możliwość zubożenia pewnej części społeczeństwa. Ostatnia przyczyna to dodrukowywanie pieniędzy choć na szczytne cele, bo dla ratowania tysięcy polskich przedsiębiorstw. W tym zatem przypadku wyższa inflacja, jest ceną walki z pandemią, a więc ten element inflacji można jakoś usprawiedliwić – dowodził dr Marian Szołucha.

Jego zdaniem negatywnie na poziom cen wpływa też "przeregulowanie gospodarki płynące z UE do Polski” oraz choroby zwierząt, które nawiedzają nas w ostatnich latach. Dodał też, że tempo inflacji wyhamowałoby wzmocnienie złotego, co zależy od RPP i NBP.

Piotr Palutkiewicz zaznaczył, że na inflację oczywiście wpływa rosnący popyt konsumpcyjny, który szybko odradza się po okresie pandemii i lock downów.

- Odroczony popyt powoduje, że wraz z rozkwitem gospodarki, niestety rozkwitają także ceny. Trzeba jednak pamiętać, że inflacja jest głównie fenomenem pieniężnym. Nie jesteśmy więc winni jej my jako konsumenci, ale ogromny dodruk pieniądza w ciągu ostatnich ok. 18 miesiący. – powiedział Piotr Palutkiewicz.

Zauważył przy tym, że dzisiejsza wysoka inflacja jest pokłosiem tzw. niskiej bazy (wywołanej pandemią). W 2020 roku mieliśmy bardzo tanie paliwa, dlatego tegoroczne porównanie pokazuje nam duży wzrost cen.

- Tylko polityka monetarna i właściwe postępowanie jeśli chodzi o stopy procentowe może inflację powstrzymać – stwierdził ekspert dodając, że stopy te powinny zostać podniesione, gdyż inflacja już przekracza wyznaczony cel przez NBP.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:41 Marian Szołucha i Piotr Palutkiewicz omawiają sytuację polskiej gospodarki ( Rządy Pieniądza Anna Grabowska PR24) Marian Szołucha i Piotr Palutkiewicz omawiają sytuację polskiej gospodarki ( Rządy Pieniądza Anna Grabowska PR24)

 


PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

KE podnosi prognozy gospodarcze dla Polski na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:39
Polska gospodarka rozwija się w tym roku szybciej, niż Komisja Europejska przewidywała w maju. Bruksela podwyższyła swoje prognozy i teraz według niej PKB Polski zwiększy się o 4,8 procent. To wzrost o 0,8 punktu procentowego. W przyszłym roku natomiast przyrost PKB ma być na poziomie 5,2 procent. Jest to spadek o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z majowymi prognozami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PIE: inflacja w kolejnych miesiącach powinna spadać. Tak sądzą analitycy Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 17:15
- Inflacja w przyszłym roku powinna spaść do poziomu 3 procent. A jej wysokość oprócz możliwego kolejnego lockdown'u, wynikającego ze zbyt małego procenta zaszczepionych Polaków, to dwa główne, potencjalnie negatywne czynniki dla polskiej gospodarki na przyszłość - powiedział dr Jakub Sawulski, prezes Polskiego Instytutu Ekonomicznego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków". Szef NBP o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 16:29
- Wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej niż inflacja. Dotyczy to również osób najmniej zarabiających - powiedział podczas piątkowej konferencji poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w tym roku będzie zmiana stóp procentowych ? Eksperci dwóch największych banków podają kiedy to może nastąpić

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:30
Zmiana stóp procentowych będzie możliwa dopiero w 2022 r. Wówczas bowiem spełnione zostaną warunki, które prezes NBP Adam Glapiński wskazał jako konieczne do podwyżki stóp procentowych – wynika z wtorkowych raportów PKO BP i Banku Pekao.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mocno uodporniła się na pandemię, trzeba pochwalić przedsiębiorców". Dr Edyta Wojtal o polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 19:30
- Myślę, że gospodarka mocno uodporniła się na pandemię i ten proces adaptacji gospodarki, biznesu i gospodarki państwa już nastąpił - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Edyta Wojtyla (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu).
rozwiń zwiń