X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: odpowiedzialność za dalsze losy firm i całej gospodarki spoczywa teraz na obywatelach i ich decyzjach o szczepieniu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:00
Nie spodziewamy się ponownych lockdownów gospodarki jesienią. Gdyby jednak do tego doszło, mogłoby doprowadzić do ogromnych kłopotów firm. Obecne bardzo dobre wskaźniki pokazujące optymizm - nawet w usługach, które w pandemii ucierpiały najbardziej - to dowód, że tylko działanie służy dobrze gospodarce – oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski (Instytut Ekonomiczny Społecznej Akademii Nauk) i prezes Krajowej Izby Gospodarczej dr Andrzej Arendarski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Krunja

Eksperci odnosili się do słów prof. Magdaleny Marczyńskiej z Rady Medycznej, która powiedziała dla PAP, że "wysadzanie w powietrze określonych branż, co jesień czy zimę, to katastrofa dla państwa, dla gospodarki, dla społeczeństwa; musimy pogodzić się z tym, że COVID-19 z nami zostanie i starać się normalnie żyć".

Nie stać nas na kolejne zamrożenie gospodarki?

- W pandemii zdawanie się na indywidualne decyzje obywateli byłoby dosyć ryzykowne, bo takie posunięcie zakłada, że wszyscy są rozsądni, a jak wiemy, tak nie jest. Świadczy o tym chociażby poziom szczepień, jaki mamy w Polsce. A w szczepieniach jest klucz całej sprawy – mówił Andrzej Arendarski.

Wyraził również opinię wobec pojawiających się coraz częściej w przestrzeni publicznej słów, że jeśli gospodarka zostanie zamknięta jesienią, to "przedsiębiorcy podziękują za to osobom niezaszczepionym".

- Słowa są mocne, ale rzeczy należy nazywać po imieniu. Myślę, że u nas i tak administracja i opinia społeczna zbyt delikatnie obchodzi się z ludźmi, którzy robią szkodę nie tylko sobie, ale i pozostałej części społeczeństwa. Myślę, że jednak nie będzie już potrzeby zamykania działalności gospodarczej w skali, z jaką mieliśmy wcześniej do czynienia. Raczej trzeba będzie ograniczyć imprezy masowe, działalność klubów, w których jest podawany alkohol, gdzie zanikają granice zdrowego rozsądku. Firmy, w tym zakłady usługowe natomiast doskonale mogą funkcjonować. COVID-19 przecież z nami pozostanie, tak jak grypa – uzasadniał Andrzej Arendarski.

W opinii Konrada Raczkowskiego będziemy żyć z COVID-19 i musimy się z tym pogodzić.

- Podpisuję się pod słowami prof. Marczyńskiej. Dziś nie powinniśmy już zastanawiać się nad kolejnymi lockdownami – stwierdził Konrad Raczkowski.

Co z koniunkturą?

Goście "Rządów Pieniądza" omawiali również miesięczny Indeks Koniunktury opracowany przez bank BGK i Polski Instytut Ekonomiczny, który wzrósł w lipcu o 4,2 pkt do poziomu 107 pkt i osiągnął najlepszy wynik w 2021 r. Wzrost pozytywnych nastrojów w przemyśle także osiągnął 8,9 pkt, ale w usługach było to aż 16,8 pkt.

- We wzroście optymistycznych nastrojów wśród przedsiębiorców z branży usługowej na pewno duże znaczenie ma czynnik sezonowy, a jeszcze większy wpływ ma to, że podstawa była niższa, bo były to obszary gospodarki bardzo długo zamknięte, a produkcja przemysłowa nie. Zakłóca to obiektywne porównania, ale pominąwszy kwestie inwestycji, które ciągle są niskie, to wszystkie wskaźniki i dla handlu, i dla usług, a dla produkcji przemysłowej są bardzo optymistyczne. Wskazują, że gospodarka idzie do przodu, dobre są też rokowania na przyszłość – powiedział Andrzej Arendarski.

Zdaniem Konrada Raczkowskiego wzrost optymizmu w usługach dziś jest uzasadniony, ale będzie zależał od ewentualnego zamknięcia gospodarki.

- Jeżeli nie będzie wprowadzanych kolejnych wyłączeń administracyjnych, wówczas będzie to tendencja rosnąca – stwierdził Konrad Raczkowski.

 

 

Program prowadziła Anna Grabowska, link do audycji jest poniżej.


Posłuchaj
21:19 Andrzej Arendarski i Konrad Raczkowski ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Andrzej Arendarski i Konrad Raczkowski ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: otwieranie gospodarki to dopiero początek jej odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 10:38
Stopniowo znosimy zamknięcia w poszczególnych sektorach gospodarki. Pomoc państwa dla branż, które zostały szczególnie dotknięte lockdownem, będzie kontynuowana, choć pewnie już w zmienionej formie. Do tego niezbędne są środki, także te pochodzące z UE. Mają być one przeznaczone m.in. na budowę tanich mieszkań na wynajem, a gdyby nie było to możliwe, to znajdą się na to pieniądze krajowe – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy coraz lepiej oceniają koniunkturę gospodarczą. Tak wynika z badań BGK i PIE

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 10:08
Wskutek zniesienia obostrzeń i otwarcia gospodarki przedsiębiorcy po raz pierwszy w tym roku pozytywnie oceniają koniunkturę w polskiej gospodarce - wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE i BGK. Rosną m.in. wskaźniki dotyczące wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień w firmach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy dotknięte przez pandemię skorzystają na zwolnieniu z podatku. Zaoszczędzą blisko 8 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 14:28
- Zwolnienie subwencji udzielonych z Tarczy PFR z podatku dochodowego to co najmniej 8 mld zł korzyści podatkowych dla firm poszkodowanych pandemią - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, odnosząc się do decyzji premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To sugeruje co wydarzy się w najbliższej przyszłości". Ekspert o znacznej poprawie koniunktury w przemyśle

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:31
Indeks PMI wyraźnie przebił prognozy analityków i ustanowił nowy rekord. W czerwciu wskaźnik koniunktury w przemyśle wyniósł 59,4  punktu. Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomisty banku Pekao SA - nigdy tak szybkiej poprawy przemysłu jak obecnie menedżerowie logistyki nie raportowali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka wraca na normalne tory. W lipcu wskaźnik koniunktury najwyższy od początku roku

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:53
Poprawiają się nastroje wśród przedsiębiorców, o czym świadczy Miesięczny Indeks Koniunktury, który osiągnął w lipcu najlepszy wynik w tym roku - wskazano w badaniu PIE i BGK. Najbardziej poprawiły się nastroje w sektorze usług, rosną zamówienia i zatrudnienie, a także inwestycje.
rozwiń zwiń