X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: straszenie obywateli wzrostem cen nakręca spiralę inflacyjną

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 10:00
Z inflacją jak z pogodą, inna temperatura jest na termometrze, a inna ta odczuwalna. Taka samo inflację inaczej odczuwają uboższe gospodarstwa, które czwartą część dochodów wydają na żywność, a inaczej bogatsze, które kosztuje ona relatywnie mniej. Nie należy jednak mówić o przesadnym wzroście cen, gdy jest on na poziomie ok. 4 proc. - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska. W opinii Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej inflacja będzie jednak malała, a dziś często jest ona nakręcana przez szybko rosnące zakupy konsumentów, często podyktowana obawami o wzrost cen.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Tero Vesalainen

Według projekcji NBP polskie PKB będzie rosło szybciej od zakładanego, bo wzrost ten osiągnie w tym roku 5,4 proc. Jednak wyższa od zakładanej będzie też roczna inflacja, która wyniesie 3,3 proc. w miejsce wcześniej prognozowanych 2,5 proc.

- Zawsze jest coś za coś. Jeśli gospodarka tak bardzo przyśpiesza, to rosną płace zatrudnienie, co zwiększa popyt i jest czynnikiem inflacyjnym. Uważam jednak, pe do inflacji trzeba podchodzić spokojne, bo fundamentalne znaczenie mają społeczne oczekiwania. Jeśli ciągle się mówi, że będzie rosła inflacja, to ci, którzy mieli kupić coś później, robią to wcześniej dodatkowo nakręcając popyt. Pojawia się zjawisko spirali inflacyjnej - stwierdziła prof. Elżbieta Mączyńska.

Przypomniała, że największy bank inwestycyjny Goldman Sachs ocenił wzrost polskiego PKB nawet na 6 proc. Zaznaczyła też, że nie przekonuje jej mówienie o okropnej drożyźnie przy inflacji na poziomie nieco ponad 4 proc. choć dodała, że różnie wygląda to w  gospodarstwach domowych. Mają one bowiem odmienne potrzeby i możliwości, co wpływa na odczuwanie poziomuj wzrostu cen różnych towarów.

W opinii Agnieszki Durlik tegoroczna inflacja przekroczy założony pułap, nawet po jego obecnym podwyższeniu przez NBP.

- Mamy dziś do czynienia przy wzroście cen z efektem niskiej bazy wobec ubiegłego roku, ale także z rozkręcającym się rynkiem, z presją wzrostu wynagrodzeń, ograniczeniem dostępności do pracowników co np. spowoduje wzrost cen usług, w których wynagrodzenia stanowią istotną część kosztów. Ciągle rosną ceny energii. Prawdopodobnie nie będziemy już mieć np. wzrostu cen użytkowania mieszkania, ale za to rosną ceny samych mieszkań – analizowała Agnieszka Durlik.

Ekspertki z PTE i KIG rozmawiały również o wypowiedzi prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej, która powiedziała dla PAP, że powinniśmy już wracać do lock downu, a z COVID-19 trzeba próbować normalnie żyć. Jej zdaniem, jeżeli jesienią nastąpią wzrosty zakażeń, to obostrzenia i tak nie mogą znów obejmować osób zaszczepionych.

Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej przez okres pandemii nauczyliśmy się jak z nią żyć i trzeba to wykorzystywać stosując nowoczesne rozwiązania chroniące nas przed kolejnymi zakażenia, w tym robotyzację i informatyzację pracy.

Agnieszka Durlik uznała, że metoda kija i marchewki może skutecznie zachęcić do szczepień, które zwiększą bezpieczeństwo pracy i zabezpieczą pracodawców przed licznymi zwolnieniami lekarskimi pracowników, których braki i tak bardzo odczuwają.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
20:30 Elżbieta Mączyńska z PTE i Agnieszka Durlik z KIG omawiają dane o inflacji ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Elżbieta Mączyńska z PTE i Agnieszka Durlik z KIG omawiają dane o inflacji ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

KE podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski; bezrobocie ma nadal spadać

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 17:12
Komisja Europejska koryguje w górę swoje prognozy w zakresie wzrostu gospodarczego oraz potwierdza, że finanse publiczne w Polsce są w bardzo dobrej kondycji i pod kontrolą - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy prognozę Banku Światowego dla Polski na ten i przyszły rok. Dane zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 13:11
Polska gospodarka może w 2021 r. rozwijać się w tempie 3,3 proc. - przekazał w środę Bank Światowy. Po umiarkowanym wzroście w tym roku, w przyszłym gospodarka przyspieszy do 4,2 proc., po części dzięki odbiciu popytu wewnętrznego, głównie w obszarze inwestycji - prognozują eksperci Banku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraje środkowej Europy wyciągają UE z problemów wywołanych przez pandemię. Tak sądzi niemiecki "Handelsblatt"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 18:00
Wzrost gospodarczy krajów Europy Wschodniej jest znacznie wyższy niż na Zachodzie – i tak pozostanie. Szczególnie wyróżniają się trzy kraje: Rumunia, Węgry i Polska - pisze we wtorek dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE podnosi prognozy gospodarcze dla Polski na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:39
Polska gospodarka rozwija się w tym roku szybciej, niż Komisja Europejska przewidywała w maju. Bruksela podwyższyła swoje prognozy i teraz według niej PKB Polski zwiększy się o 4,8 procent. To wzrost o 0,8 punktu procentowego. W przyszłym roku natomiast przyrost PKB ma być na poziomie 5,2 procent. Jest to spadek o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z majowymi prognozami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieniają się przewidywania dotyczące inflacji. NBP publikuje najnowsze prognozy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 11:37
W 2021 r. inflacja wyniesie 4,2 proc., a wzrost PKB - 5 proc. - wynika z centralnej ścieżki lipcowej projekcji inflacyjnej - poinformował Narodowy Bank Polski. Według opublikowanego raportu inflacja w 2022 r. wyniesie 3,3 proc., a w 2023 r. - 3,4 proc.
rozwiń zwiń