X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes ZUS: opóźnianie emerytury to wyższe świadczenie, ale najważniejszy jest, żeby mieć wybór

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 10:00
Największym dobrem przy przechodzeniu na emeryturę jest wybór, jaki każdy Polak dziś ma. Oczywiście zachęcamy do jak najdłuższej aktywności ekonomicznej, szczególnie kobiety, bo od tego zależy wysokość ich świadczenia. Jednak chodzi tu tylko o korzyści dla emerytów, a nie o kondycję FUS, która jest dziś bardzo dobra - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska Foto: ZUS/twitter

Prezes ZUS odniosła się do wypowiedzi Donalda Tuska z ostatnich dni, który po powrocie do polskiej polityki stwierdził, że podwyższenie wieku emerytalnego za czasów rządów PO-PSL do 67 lat dla obu płci było błędem, że trzeba jednak było dać wtedy Polakom wybór. Taka zmiana stanowiska wywołała wiele dyskusji, a wśród tych, którzy pamiętają, że wiek emerytalny podwyższono pomimo ogromnych protestów związkowych, setek tysięcy zebranych podpisów przeciwko temu rozwiązaniu i badaniom, według których ponad 83 proc. Polaków było przeciwnych wyższemu wiekowi emerytalnemu.

- Podstawową kwestią, gdy mówimy o wieku emerytalnym 60/65 lat, jest prawo do decyzji czy w tym właśnie momencie przechodzimy na emeryturę, czy też z różnych powodów decydujemy się na jego opóźnienie. Polacy z tego prawa coraz lepiej i bardziej świadomie i odpowiedzialnie korzystają. Gdy powróciliśmy do wieku emerytalnego 60/65 lat to na emeryturę przechodziło ok. 83 proc. spełniających warunki, ale ponad 60 proc. z nich to były osoby nieaktywne ekonomicznie, które już czekały na emeryturę, pobierały rentę. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat sytuacja się zmieniła. Teraz natychmiast po osiągnięciu wieku na emeryturę przechodzi ok. 60 proc, uprawnionych. Z pozostałych 40 proc., niemal 20 proc. przedłuża zatrudnienie do roku, a reszta nawet dłużej – mówiła prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS podkreśliła znaczenie doradztwa emerytalnego prowadzonego przez ZUS, dostęp do własnego profilu w ZUS, a także do kalkulatora emerytalnego, który pozwala wyliczyć, jakie świadczenie otrzymamy odchodząc z pracy w danym momencie. 

Szefowa ZUS odniosła się również do sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), którego sytuacja finansowa jest wprost powiązania ze składkami odprowadzanymi przez osoby aktywne zawodowo.

- Patrząc z punktu widzenia FUS potrzebujemy jak najwięcej osób aktywnych zawodowo, opłacających składki, bo to też jest gwarancja realizacji świadczeń tych, którzy już są na emeryturze (…). Dlatego uzasadnione jest zachęcanie do przedłużania aktywności ekonomicznej, ale na zasadzie wyboru, który w tym wypadku jest najwyższym dobrem – wyjaśniała prof. Gertruda Uścińska. 

Podała, że zdecydowanie częściej to mężczyźni przesuwają granicę przejścia na emeryturę, a tylko kilkanaście procent kobiet pracuje dłużej niż 60 lat. Stąd dysproporcja w wysokości świadczeń.

- Po tegorocznej waloryzacji średnia emerytura kobiety wynosi niecałe 2100 zł, mężczyzny zaś przekroczyła 3 tys. zł. Różnica to niemal 50 proc. – mówiła prezes ZUS.

Zaznaczyła jednak także i to, że na poziom zróżnicowania emerytur kobiet i mężczyzn wpływa także to, że mamy lukę płacową ok. 20 proc. przy przeciętnym wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, mamy też sfeminizowane branże i zawody, które są gorzej opłacane.

Prof. Gertruda Uścińska podsumowała też realizację tarcz antykryzysowych realizowanych przez ZUS. Podała, że było ok. 280 tys. zwolnień ze składek na kwotę ok. 681 mln zł. Wypłacił prawie 200 tys. świadczeń postojowych na niecałe 400 mln zł.

- W ramach tarczy 9.0 wypłaciliśmy ponad 1 mld zł i można powiedzieć, że zainteresowanie zwolnieniem ze składek jest duże, bo jest to ok. 65 proc uprawnionych. Poprawiły się też wskaźniki w gastronomii i turystyce, które kilka miesięcy temu wynosiły tylko nieco ponad 20 proc. Podobnie jest z "postojowym", które wykorzystano w ok. 55 proc. Będą one realizowane jeszcze długo, bo aż do 3 miesięcy od momentu, w którym zostanie ogłoszone zakończenie pandemii - powiedziała prezes ZUS.

Odpowiadając na pytanie o ewentualne kolejne tarcze na jesieni zaznaczyła, pe na dziś kondycja ZUS jest bardzo dobra, ale powinniśmy zadbać o jak największych stopień zaszczepienia społeczeństwa przeciw COVID-19, żeby nie było potrzeby ich stosowania, gdyż nie tak rozwija się gospodarka.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
19:45 Prezes ZUS prof Gertruda Uścińska gościem programu "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Prezes ZUS prof Gertruda Uścińska gościem programu "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw