X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: solidaryzm społeczny kontra realizacja gospodarczych celów jednostki

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 10:00
Sprawy mieszkaniowe czy pomoc kierowana do wsi i małych miasteczek w imię solidaryzmu społecznego były wyraźnie widoczne podczas Rady Programowej PiS, która odbyła się w miniony weekend. Podczas sobotnich wystąpień na kongresie PO zwracano natomiast uwagę na jednostkę, która może swobodnie realizować cele gospodarce dzięki własnej aktywności - oceniali w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Przemysław Ruchlicki z KIG.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kanchana_koyjai/Shutterstock

- Obserwując wystąpienia liderów partii politycznych podczas weekendowych kongresów, zobaczyliśmy, że kwestie gospodarcze były w tle. Więcej miejsca zajęły kwestie społeczne. Tu zaś partie wracały do swoich podstawowych programów. PiS wracał do Polskiego Ładu wracając też do kwestii, które dotychczas szły nie najlepiej, np. do spraw mieszkaniowych. Drugą kwestią były sprawy wsi czy szerzej mniejszych miejscowości – ocenił dr Waldemar Kozioł.

Zauważył też, że niewłaściwy jest zbyt prosty podział na miasto i wieś, bo sprawy bliskie wsi, związane z rynkiem pracy, sprawami społecznymi, zwykle są bliskie także małym miejscowościom, małym miastom.

- Poza mieszkaniami, wsparciem wsi, jeszcze to co musimy zrobić w związku z pandemią i jej następstwami należy zaliczyć do wyraźnie wskazanych kwestii społecznych – powiedział dr Waldemar Kozioł.

Zdaniem Przemysława Ruchlickiego należy podkreślić to, czego w wypowiedziach polityków z zakresu gospodarki zabrakło.

- Widząc na to, jak dysponuje rząd pieniędzmi w ramach różnych programów pomocowych, rzeczywiście jest duża szansa, że pieniądze popłyną do obszarów wiejskich i do małych miast. To zaś czego zabrakło to np. sprawy deflacyjne, podczas gdy prezes NBP już  wspomina, że być może w najbliższym czasie trzeba będzie podnieść stopy procentowe. Zabrakło też, tak w wystąpieniu lidera PiS jak i PO, elementu demograficznego. Żadna z partii nie odniosła się do tego jak można byłoby negatywny trend demograficzny, chociażby spowolnić – mówił Przemysław Ruchlicki.

Odniósł się przy tej okazji do zapowiedzi PO, że 500+ nie zostanie odebrane, ale zaznaczył, że nie tylko nie ma ono charakteru prodemograficznego, to w ostatnim czasie zaczął powoli rosnąć poziom ubóstwa najbiedniejszych rodzin ze względu na dewaluację finansową tego świadczenia wywołaną przez inflacją.

- Nie usłyszałem też jaki jest pomysł, aby się przygotować na czwartą falę pandemii – dodał ekspert KIG.

W opinii dr Waldemar Kozioła odnoszenie się do inflacji nie było konieczne, gdyż jej wzrost jest przejściowy.

- Jest to wzrost inwestycyjny, wynikający z tego, że dokonały się istotne zmiany w łańcuchach dostaw.  Myślę, że ta sytuacja w ciągu pół roku lub roku, powinna się zmienić – analizował dr Waldemar  Kozioł.

Odniósł się też do hasła, które padło na początku konwencji PO: "Człowiek w centrum uwagi", które różni się od tego, które prezentuje PiS "Rodzina w centrum uwagi".

- PiS traktuje rodzinę jako element strategii podatkowej i gospodarczej promując klasycznie rozumianą rodzinę. PO stawia natomiast bardziej na jednostkę, człowieka, przedsiębiorcę, który próbuje dzielnie walczyć z władzą, która chce go mocno opodatkować. Tak budowana jest przez PO kontra, że jednostkę trzeba premiować, żeby swobodnie się rozwijała – powiedział Przemysław Ruchlicki.

Według dr Waldemar Kozioła hasła te pokazują kluczowy podział widzenia państwa i społeczeństwa. Jest to albo wizja liberalna, w kierunku której będzie podążać PO albo wizja PiS gospodarki opartej na solidaryźmie i współpracy.

- Ona jest szalenie istotna w okresach kryzysowych, dlatego ten model powinien być łatwiejszy i bardziej nośny społecznie, bo w grupie z kryzysami radzimy sobie lepiej. Wtedy trzeba interes jednostki postawić z boku – podkreślał dr  Waldemar Kozioł.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
21:39 Przemysław Ruchlicki i Waldemar Kozioł gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Przemysław Ruchlicki i Waldemar Kozioł gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

"Zmiany w podatkach od początku przyszłego roku". Rzecznik rządu o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 17:31
Rząd chce wprowadzić zmiany w podatkach od początku przyszłego roku. Mówił o tym na konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozwiązanie wielowymiarowe i spójne". Dr Artur Bartoszewicz o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 09:53
- Jest to propozycja, która próbuje zmierzyć się z problemami społecznymi, które były diagnozowane od wielu lat. Ale poza diagnozą (...) rzadko kiedy mamy odwagę powiedzieć, w jaki sposób to rozwiązać - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Artur Bartoszewicz odnosząc się do Nowego Ładu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszyscy skorzystamy na reformie". Minister finansów o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:17
- Podnosimy m.in. kwotę wolną od podatku. Spowoduje to, że więcej ludzi wyjdzie z szarej strefy. To jest zachęta, żeby oficjalnie pracować - mówił w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Jak wyjaśnił - w kieszeni obywateli, którzy mniej zarabiają, ma zostać więcej pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: ogłaszam start rządowego funduszu Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 18:39
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek w Borczu (Pomorskie) start rządowego funduszu Polski Ład, który umożliwi uzyskanie do 95 procent dotacji z budżetu państwa na lokalne inwestycje. Program rusza od piątku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy wskaźnik PMI dla Polski. Bielewicz: wzrosty są imponujące

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 13:18
- Wskaźniki sięgają 40-50 proc. w skali roku. To pozwala stwierdzić, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale będzie dwucyfrowy - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bielewicz (ekspert ds. finansów, "Gazeta Bankowa")
rozwiń zwiń