X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: emerytury stażowe należałoby pokazać na szerszym tle całego systemu i wysokości świadczeń w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:00
Emerytury stażowe być może byłyby dobrym rozwiązaniem, gdyby zostały wpisane spójnie w cały system emerytalny. Dziś stanowi on kolejną łatkę jeszcze obniżając średni wiek przechodzenia na emeryturę - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG. Również dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) stwierdził, że rozwiązanie jest warte przemyślenia, ale podnosił fakt krótkiego stażu pracy, szczególnie w wypadku kobiet, które w efekcie mogą mieć bardzo niskie emerytury.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Khongtham

NSZZ "Solidarność" złożył w Sejmie podpisy pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. Według wyliczeń ZUS objąłby on ok. 500 tys. osób, które pracowały przez minimum 35 lat kobiety lub 40 lat mężczyźni, płacąc składki emerytalno-rentowe. Chodzi też o to, żeby wypracowali sobie przez ten czas, co najmniej emeryturę minimalną. Odejście na emeryturę stażową może być przywilejem, a nie obowiązkiem.

Idea stażowej emerytury dobra dla niżej kwalifikowanych?

- Sama idea emerytur stażowych może nie jest taka zła, żeby był jakiś okres pracy uprawniający do pobierania emerytury. Byłoby to oczywiście korzystne dla osób o niższych kwalifikacjach, które szybciej wchodzą na rynek pracy. Ale wszystko rozbija się o to, jaka miałaby być długość tego stażu i podstawowego wieku emerytalnego. Zwłaszcza dla kobiet 35 lat stażu to za krótko, bo np. kobieta, która wchodzi na rynek pracy w wieku 20 lat, będzie mogła odejść w wieku 55 lat – mówił dr Jakub Sawulski.

Ekspert PIE stwierdził, że "przeciętna kobieta w Polsce ma jeszcze do przeżycia 29 lat, w których będzie na utrzymaniu państwa", a dalej wyjaśniał, że "może bardziej na utrzymaniu pozostałych osób płacących składki w danym momencie".

- 29 lat to bardzo długo. Emerytura będzie więc bardzo niska, niewiele przekraczająca minimalną, albo to rozwiązanie będzie musiało bardzo silnie obciążać pozostałych podatników – mówił dr Jakub Sawulski.

To kolejna komplikacja dla systemu

W opinii Adama Rucińskiego pomysł o emeryturach stażowych jest i dobry i zły. Przede wszystkim jednak gość audycji skrytykował to, że wprowadzamy różne rozwiązania stanowiące "nakładki" na system, który już kiepsko funkcjonuje, zamiast wypracować jedno, całościowe nowe rozwiązanie.

- Już choćby z OFE nie wiemy, co z nim ostatecznie zrobimy, choć wszyscy wiemy, że w takiej formie jak obecnie nie powinny one funkcjonować także z punktu widzenia społecznego jak i z punktu widzenia OFE, jako podmiotów gospodarczych, gdyż ich działalność jest już na dłuższą metę nieopłacalna – dowodził Adam Ruciński.

Zaznaczył, że brak spójnego system emerytalnego i dodawanie kolejnych rozwiązań powoduje, że nawet się one wzajemnie nie eliminują. Np. zachęcamy osoby mające prawo do emerytury do pozostawiania w zatrudnieniu z jednej strony, a z drugiej otwieramy furtkę do wcześniejszych odejść.

- Do tego pojawiają się oczekiwania co do wysokości świadczenia już po odejściu. I wtedy mamy kolejne programy jak 13. czy 14. emerytura. Nie mówię, że jest to złe, ale pokazuje, jak łatamy system, który kiedyś skonstruowaliśmy – powiedział Adam Ruciński.

Składki na ZUS dobrą inwestycją?

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do wysokiej waloryzacji kapitału emerytalnego przypisanej w tym roku, tj. o ponad 5,4 proc. Zauważyli jednak, że jest ona niższa niż w latach poprzednich, ze względu na niższe wpływy ze składek, co było spowodowane kryzysem COVID-19.

- Waloryzacja wynika z konkretnych wskaźników i co ważne, wciąż jest wyższa niż większość inwestycji, które możemy dziś zrobić na rynku. W ubiegłych latach waloryzacja kapitału przekraczała 8 proc., a w tym roku i tak pomimo bardzo niskich stop procentowych przekracza 5 proc. Zatem nasze składki w ZUS też pracują i ten kapitał stale się powiększa. To powinno zachęcać do odprowadzania składek do ZUS - podkreślił Jakub Sawulski.

 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania w całości.


Posłuchaj
22:44 Jakub Sawulski i Adam Ruciński mówią o emeryturach ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Jakub Sawulski i Adam Ruciński mówią o emeryturach ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

IKE czy ZUS? Ekspert podpowiada na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 09:45
- Dokonując wyboru, czy środki z OFE mają trafić na IKE czy do ZUS, każdy powinien zastanowić się, kiedy woli uiścić podatek - mówi analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Jakub Rybacki. Dodaje, że IKE to rozwiązanie dla osób, które są gotowe ponosić większe ryzyko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: emerytury stażowe wymagają ekonomicznej analizy z punktu widzenia ZUS, ale i sytuacji finansowej wcześniejszych emerytów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:00
Emerytury stażowe mogłyby być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy przez długie lata odprowadzania składek wypracowali sobie emeryturę - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej – Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW to złe rozwiązanie, które spowodowałoby biedę tych osób na starość i zmusiło państwo do ich wspierania w ramach opieki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: ponad 1000 zł rocznie zyska emeryt na zaproponowanym w Polskim Ładzie zwolnieniu z PIT

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:00
Zaproponowana kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł oznacza, że każdy emeryt, rencista, rencista oraz rodzinny, którzy pobierają świadczenie do 2500 zł brutto, nie zapłacą ani grosza podatku. Od jego emerytury będzie potrącane jedynie 225 zł składki zdrowotnej – wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS zakończył waloryzację kont ubezpieczonych. Znamy dokładne dane

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 17:25
Po czerwcowej waloryzacji stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 procent - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PFR: liczba uczestników PPK może przekroczyć 3 miliony. Wiele zależy od edukowania pracowników

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:00
Na koniec maja br. 268 tys. firm oferowało programy emerytalne, a średnia stopa zwrotu z funduszy Pracowniczych Planów Kapitałowych to 18 proc. - powiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, podsumowując wdrażanie PPK w Polsce. Dodał, że jeszcze w tym roku aktywa PPK wzrosną z 5 do 8 do mld zł.
rozwiń zwiń