X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekonomiści: nowoczesna gospodarka będzie wymagała fachowców, których natychmiast trzeba uczyć konkretnych zawodów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 14:25
Kształcenie fachowców w konkretnych dziedzinach nowoczesnej gospodarki to element Krajowego Planu Odbudowy, który musimy zrealizować. Służy temu kształcenie dualne, które w Polsce od lat kuleje. I do którego trzeba przekonać młodych ludzi i ich rodziców. Również firmy muszą dostać finansowe wsparcie na nauczanie zawodu. Będzie to proces, ale musimy zacząć go natychmiast - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/industryviews

Podczas spotkania w szkole zawodowej w Tomaszowie Mazowieckim premier Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie tego rodzaju kształcenie dla przyszłości naszej gospodarki i jej rozwoju w kierunkach szczególnie pożądanych na etapie odbudowy po kryzysie i w przyszłości, która będzie wymagała coraz większej specjalizacji.

1200_Morawiecki_Forum.jpg
Premier: przed nami bardzo dobre lata dla polskiej gospodarki

Ważna współpraca między szkołami a przedsiębiorcami

- Kierunek, w którym będziemy mieć więcej pracowników przygotowanych do wykonywanie konkretnego zawodu, a nie tylko ogólnie, jest z pewnością kierunkiem dobrym. Warto przy tym, aby szkoły nawiązywały relacje z przedsiębiorcami. Dyskusja na ten temat toczy się od lat, a firmy podnoszą np., że trudno jest im realizować praktyki zawodowe uczniów, ponieważ mogą oni pracować tylko w określonych godzinach, a akurat najciekawsze prace, których warto się nauczyć, odbywają się na drugiej czy trzeciej zmianie. Poza tym trudno namówić młodzież do nauki zawodu, przekonać do tego rodziców. Brakuje też nauczycieli zawodu – mówiła Agnieszka Durlik.


Posłuchaj
21:51 rzady 10.06.mp3 O rynku pracy w dobie koronawirusa, w tym o szczególnej potrzebie kształcenia fachowców mówili w audycji Rządy Pieniądza Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber. /Anna Grabowska, jk/.

Dodała, że niezbędne dla rozwoju kształcenia zawodowego, dualnego byłoby przejrzenie kodeksu pracy pod kątem pracy młodocianych. Należy też zauważać oddolne inicjatywy firm, które podejmują temat kształcenia zawodowego na własne potrzeby.

joanna lichocka 1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy. Joanna Lichocka: mamy ogromną szansę na wielki skok gospodarczy

Zdaniem ekonomistki, sukces kształcenia zawodowego będzie możliwy tylko wtedy, gdy przedsiębiorca będzie miał możliwość związania ucznia ze sobą na przyszłość, a państwo będzie partycypowało w kosztach takiej dualnej edukacji. To umożliwi jej realizację także przez mniejsze firmy, przez rzemieślników.

Krajowy Plan Odbudowy stawia na kształcenie zawodowe, innowacje technologiczne

- Odbudowa kształcenia zawodowego to część Krajowego Planu Odbudowy, bo chodzi w nim przede wszystkim o pchnięcie gospodarki na inne tory, w kierunku innowacji technologicznych. My przynajmniej od 15 lat rozmawiamy, że Polsce brakuje specjalistów, ale niekoniecznie tych z osiemnastoma doktoratami, ale po prostu wykształconych w zawodówkach – argumentował Marek Zuber.

Podawał przykład sektora automotive, gdzie od lat przez przedsiębiorców tworzone są szkoły zawodowe, po to, żeby mieć odpowiednio dopasowanych do swoich potrzeb pracowników.

ECeqGRnWkAAJa6_.jpg
"Około 70 proc. Polaków zyska na tych rozwiązaniach". Marcin Porzucek o Polskim Ładzie

W gospodarce liczą się nie tylko pracownicy z wyższym wykształceniem

- Niestety gdzieś na początku tego wieku zbudowano wśród młodych ludzi przekonanie, że jeśli nie idziesz do liceum, a potem na studia, to jesteś niezdolny, jesteś nieudacznikiem. Zmiana tego to znacznie poważniejszy proces niż tylko wygenerowanie pieniędzy z budżetu krajowego czy unijnego. Czeka nas wielka praca nad zmianą podejścia – mówił Marek Zuber.

Goście Rządów Pieniądza rozmawiali również o wsparciu dla wsi, o którym jest mowa w Polskim Ładzie. W ich opinii zapisy o tworzeniu kooperatyw rolników, spółdzielni będą trudne do zrealizowania ze względu na podejście samych zainteresowanych, na historycznie zakorzenioną niechęć do tego typu inicjatyw. Natomiast rozwiązania prospołeczne na pewno wzmocnią polską wieś. Ważna będzie też rola wiejskich samorządów, aby zechciały skorzystać ze środków dostępnych na modernizację, informatyzację wsi.


Anna Grabowska, jk

Czytaj także

Pomoc państwa w czasie pandemii. Z tarczy finansowej PFR skorzystała co druga polska firma

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 17:45
Z tarczy finansowej PFR skorzystało 370 tys. firm - głównie mikro, małych i średnich. które na tym pierwszym etapie pandemii otrzymały subwencje finansowe - poinformował szef PFR, Paweł Borys podczas debaty Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus powodem zmian na rynku pracy. Jest nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 16:02
- Wywołana pandemią przyspieszona automatyzacja wymusi restrukturyzację rynku pracy – z jednej strony miliony osób będą tracić źródło utrzymania, z drugiej - w miejsce likwidowanych miejsc pracy powstawać będą nowe. Te wymagać będą jednak większych umiejętności cyfrowych, elastyczności i twórczego myślenia, wynika z analizy think tanku Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy, lepiej oceniają też kondycję swoich firm

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 17:23
W stosunku do kwietnia zmniejszyła się liczba osób pracujących, które biorą pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy. Obawy pracowników przed utratą pracy są obecnie najmniejsze w całym okresie pandemii – poinformował CBOS.
rozwiń zwiń