X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: KPO daje szansę na stworzenie wielu miejsc pracy w innowacyjnych branżach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 18:00
To, że pieniędzy pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy przyczynią się do powstania 50 tys. miejsc pracy jest absolutnie realne. Trzeba jednak zadbać o to, żeby były to miejsca trwałe a przede wszystkim odnoszące się do nowoczesnych technologii. Z pewnością stanie się to w energetyce, ale praca dobrej jakości jest wyzwaniem dla całej gospodarki - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej i Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Matej Kastelic/Shutterstock

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się do analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), z której m.in. wynika, że KPO przyczyni się do utworzenia dodatkowych 50 tys. miejsc pracy w latach 2022-2023.

W opinii dr Artura Bartoszewicza bardzo potrzebnymi i cennymi miejscami pracy będą te związane z nowoczesną energetyką, z fotowoltaiką, innymi alternatywnymi źródłami energii I ich obsługą.

- Takie miejsca pracy na pewno powstaną. I będą wartościowe bo zawsze wiążą się z realizacją i interwencją nowych technologii. Do tego dochodzi aspect związany z szeroko z ochroną środowiska. I oczywiście ochrona zdrowia, jeśli prawidłowo zostaną tu wdrożone nowe mechanizmy. Zresztą cały KPO to interwencje mogące przełożyć się na nowe miejsca pracy pośrednio, ale także w związku z realizacją zamówień, do których będą potrzebne.– Powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Według Adama Rucińskiego nowe miejsca pracy na pewno powstaną na pewno, a państwo może mieć na to wpływ. Jednak ich jakość i ilość będzie zależała bezpośrednio od przedsiębiorców.

- Państwo będzie tu miało rolę bardziej stymulacyjną. Nie wiem zatem jak na prawdę będzie jakość nowych miejsc pracy. Np. o umowach śmieciowych mówi się od dawna, a właściwie wszyscy je stosują, nie tylko prywatne, małe przedsiębiorstwa (…). Jeśli zatem chcemy zlikwidować ten problem, to wszędzie trzeba to zrobić. I tu już nie jestem optymistą, bo można wszystko zapisać, ale nic to nie da, jeśli nie ma konkretnych narzędzi do egzekwowania jakości miejsc zatrudnienia – stwierdził Adam Ruciński.

Innym z tematów, o których rozmawiali ekonomiści w "Rządach Pieniądza" były dodatkowe (ponad ustawowe 60 dni) zasiłki opiekuńcze dla rodziców dzieci do 8 lat, które rząd zdecydował się wydłużyć do końca roku szkolnego tj. do 25 czerwca. Warunkiem jest, aby placówka, która zostanie zamknięta z powodu pandemii, nie organizowała jakichś dodatkowych zajęć albo aby żadne z rodziców nie przemywało w domu np. będąc bezrobotnym, bądź korzystając z urlopu wychowawczego.

- Zasiłki to dodatkowe obciążenie dla ZUS. Trzeba też szeroko popatrzeć na skutki takich rozwiązań dla gospodarki. Gdy rodzicie idą do pracy to w danym momencie mogą zarabiać, tworzyć wartość w gospodarstwie domowym, a przede wszystkim generują wtedy dochody podatkowe. ZUS jest jednak stale uzależniony od dotacji budżetowych i takie dodatkowe wydatki są niezbędne, żeby gospodarka funkcjonowała prawidłowo – dowodził dr Artur Bartoszewicz.

Adam Ruciński odniósł się do pytania o możliwość powrotu zasiłku po wakacjach zaznaczając, że odpowiedź będzie znana dopiero wtedy, gdy zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja pandemiczna we wrześniu czy październiku.

- Decyzje będą więc podejmowane przez rząd pod koniec wakacji, ale trzeba tu pamiętać, że nie można obciążać przyszłych pokoleń w nieskończoność. Musimy wziąć odpowiedzialność za to, w jakim stanie zadłużenia zostawimy państwo – mówił Adam Ruciński. 

Dodał, że takie rozwiązania jak dodatkowy zasiłek opiekuńczy mają charakter tymczasowy i musimy zacząć już od nich odchodzić, a skupić się na spójnej, długofalowej polityce wspierania rodzin.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
22:51 Artur Bartoszewicz i Adam Ruciński gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Artur Bartoszewicz i Adam Ruciński gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Eksperci o Nowym Ładzie: ważne jest nie tylko finansowe wsparcie rodzin, ale też zapewnienie zorganizowanej opieki nad dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 12:12
W audycji "Rządy pieniądza" o rozwiązaniach prorodzinnych proponowanych w Nowym Ładzie rozmawiali Agnieszka Durlik z KIG i Piotr Bujak z PKO BP. Goście zaznaczyli, że finansowe wsparcie rodzin jest potrzebne, ale aby rodzice mogli wracać do pracy, warto je uzupełnić o organizację placówek opiekuńczych.
rozwiń zwiń