X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: połączenia kolejowe to szansa na rozwój regionów, tańszy transport I większą mobilność obywateli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 12:01
Rozwój połączeń kolejowych odciąży transport drogowy, pozytywnie wpłynie nie tylko na przewóz towarów, ale z pewnością zwiększy też mobilność obywateli, mówili goście "Rządów Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Martyn Jandula/ Shutterstock

Jak dodawali, "pozwoli to na łatwiejszy dojazd do pracy, ale także na tworzenie szans rozwojowych w miejscowościach, do których dziś dostęp z powodu braku kolei jest utrudniony".

W najbliższych latach będą to wielkie i ważne inwestycje w naszym kraju.

Jedynka Andrzej Adamczyk 1200.jpg
Adamczyk: politycy PO tylko mówili o szybkich kolejach, my realizujemy zadania, których nie chcieli wykonać

Mateusz Morawiecki: wznowienie połączeń komunikacyjnych ma ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju kraju

Podczas wczorajszej konferencji prasowej na dworcu kolejowym Warszawa Zachodnia, premier Mateusz Morawiecki mówił, że wznowienie połączeń komunikacyjnych ma ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju kraju, jest szansą na wzrost możliwości inwestycyjnych, ale też, że poprzez inwestycje rząd będzie realizował potrzeby ludzi, a nie tylko kierował się zasadą wolnego rynku.


Posłuchaj
21:16 rządy 08.06.mp3 Rozwój połączeń kolejowych odciąży transport drogowy, pozytywnie wpłynie nie tylko na przewóz towarów, ale z pewnością zwiększy też mobilność obywateli, mówili goście Rządów Pieniądza: Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej./Anna Grabowska/

 

Premier zaznaczył też, że pieniądze na inwestycje kolejowe będą pochodzić z pieniędzy europejskich, ale też krajowych, że kolejowa inwestycja Warszawa-Łódź to część szerszej koncepcji, czyli największego projektu komunikacyjnego, ale i kolejowego, jakim jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.


cpk 12.jpg
Budowa CPK rozpocznie się w 2023 r. Horała: dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nie ma alternatywy

Inwestycje kolejowe to nie tylko Centralny Port Komunikacyjny, ale i Krajowy Program Kolejowy

- Inwestycje kolejowe są w ostatnich latach bardzo dobrym przykładem tego, że jeśli dać obywatelom, przedsiębiorcom infrastrukturę, to okazuje się, że działa to pobudzająco. W najbliższych latach możemy spodziewać się, że te 10 szprych transportowych do CPK to będą potężne inwestycje. Ale za nami już także ogromne inwestycje w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Widzimy, że dają one proporcjonalny wzrost przewożonych pasażerów i towarów - mówił Maciej Wośko.

Dodał, że marzenie o dojeździe do Łodzi z Warszawy w 45 minut, ale i w 2 godziny z CPK do każdego dużego miasta w Polsce pociągiem, jest realne. Odwołał się do obrazów z dróg podczas ostatniego, długiego weekendu i korków na drogach nad morze czy w góry, wyrażając nadzieję, że gdy koleje będą przyśpieszone, to znaczna część kierowców przesiądzie się właśnie do nich, co będzie korzystne i dla środowiska, i dla niezbędnego transportu kołowego.


pmm 12(4).jpg
Podróż pociągiem z Warszawy do Łodzi będzie krótsza. Premier: stawiamy na kolej przyszłości

Kłopot z decyzjami środowiskowymi i administracyjnymi – opóźniają inwestycje

- To, co niepokoi przedsiębiorców, to zapóźnienia wynikające z opóźnień w decyzjach środowiskowych, które są dość trudne do przeprowadzenia. W efekcie łatwiej uruchomić tramwaj niż połączenie kolejowe, bo szybciej można uzyskać zgodę. Mamy dziś realizowanych ponad 200 inwestycji kolejowych, ale z tego tylko 35 mld zł przypada na inwestycje w budowie, a ponad 80 mld na inwestycje na etapie przetargów i planowania wstępnej koncepcji - stwierdził Marek Kowalski.

W jego opinii trzeba zastanowić się, "jak zmobilizować Wojewódzkie Inspekcje Ochrony Środowiska i tam, gdzie uzgodnienia są utrudnione, próbować łamać te bariery".

- Będzie nam ciężko wykorzystać środki i własne, i z KPO, jeżeli nie zlikwidujemy oporu administracyjnego – zaznaczył Marek Kowalski.

Paszporty covidowe potrzebne gospodarce

Goście Rządów Pieniądza rozmawiali również o paszportach covidowych.

Ich zdaniem są one potrzebne i na pewno ułatwią funkcjonowanie gospodarki.

Zdaniem Macieja Wośki, ich stosowanie warto byłoby rozszerzyć np. na imprezy sportowe, kulturalne itd., nie tylko ograniczając do międzynarodowych podróży.

Według Marka Kowalskiego to pewnie byłoby dziś dyskusyjne, ale wyraził zdziwienie, że WHO nie wprowadziło obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, jak w wypadku wielu innych chorób.

Co dalej ze stopami procentowymi?

Eksperci odnieśli się też do kwestii oczekiwanej decyzji RPP co do stóp procentowych.

- W najbliższym czasie, mimo zmiany komunikowania w sprawie stóp przez prezesa NBP, mimo złagodzenia wcześniejszego przekazu, że stóp na pewno nie będziemy podnosić, nie spodziewałbym się jeszcze ich podwyżki. Mam wrażenie, że trendy inflacyjne są krótkotrwałe i za kilka miesięcy konsumpcja się ustabilizuje i nie sądzę, żeby RPP na obecną inflację zareagowała – powiedział Maciej Wośko.

 

PR24/Anna Grabowska/jk

Czytaj także

Przystanki kolejowe odzyskają dawny blask. Startuje rządowy program ich modernizacji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 12:02
Ogłoszony rok temu, dziś wszedł w fazę realizacji. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił rozpoczęcie programu przystankowego na kolei. W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła założenia tego programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program kolejowy CPK. Znamy projektanta łódzkiego tunelu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:00
Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego wybrała najlepsze oferty na wykonanie prac projektowych dla tunelu dalekobieżnego w Łodzi. To kolejne rozstrzygnięcie przetargów w ramach Programu kolejowego CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania pomoże Polsce w budowie systemu kolei dużych prędkości

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 16:57
Polska i Hiszpania będą współpracować przy budowie kolei dużych prędkości, które będą częścią Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obie strony podpisały umowę w tej sprawie. Hiszpania to kolejny kraj, który współpracuje z Polską przy tworzeniu CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: inwestycje publiczne są bardzo ważne, ale inwestorów prywatnych zachęcą tylko stabilne warunki prawne i podatkowe

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:20
- Inwestycje publiczne, w tym kolejowe, będą istotne dla osiągnięcia znacznego wzrostu gospodarczego Polski, być może nawet dwucyfrowego w II kwartale tego roku. Ale szczególnie trzeba teraz zadbać o warunki dla inwestorów prywatnych, którzy nie mając pewności co do otoczenia prawnego, w tym zmian podatkowych, nie podejmą decyzji radykalnie zwiększających poziom inwestycji - mówili w audycji Rządy Pieniądza ekonomiści: Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń