X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes ZUS: ponad 1000 zł rocznie zyska emeryt na zaproponowanym w Polskim Ładzie zwolnieniu z PIT

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:00
Zaproponowana kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł oznacza, że każdy emeryt, rencista, rencista oraz rodzinny, którzy pobierają świadczenie do 2500 zł brutto, nie zapłacą ani grosza podatku. Od jego emerytury będzie potrącane jedynie 225 zł składki zdrowotnej – wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska Foto: ZUS/twitter

- Świadczenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie, pobiera ok. 3,7 mln emerytów (62 proc.), ok. 500 tys. rencistów (76 proc.) i ok. 900 tys. rencistów rodzinnych (73,5 proc.). Łęczna kwota świadczeń dla tych osób to ok. 106 mld zł z czego 77,7 mld zł to emerytury, 8,7 mld zł renty a 19,5 mld zł to renty rodzinne. Szacowana kwota odprowadzanego za te osoby podatku dochodowego od dochodów osobistych, to 5,2 mld z tytułu emerytur, 0,5 mld zł od rent z tytułu niezdolności do pracy i 1,3 mld zł z tytułu rent rodzinnych. Kwota odprowadzanego od tych wszystkich osób podatku to obecnie 7,1 mld zł. Mówimy zatem o tak daleko idących korzyściach dla emerytów I jednocześnie o ubytku podatku dochodowego – wyliczała prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS wyjaśniła też, że średnia emerytura w grupie do 2500 zł wynosi 1725 zł. Co oznacza, że emeryt pobierający taką kwotę zyska na zaproponowanej w  Polskim Ładzie zmianie ok. 116 zł miesięcznie tj. ok. 1390 zł rocznie. Najczęściej jednak pobierane w tej grupie świadczenie wynosi 1430 zł. Taki emeryt zyska miesięcznie 89 zł, tj. rocznie 1062 zł.

Prezes ZUS odniosła się również do sytuacji osób, które wypracowały sobie wyższe emerytury nip 2500 zł. 

- Z logiki całego dokumentu wynika, że kwota wolna od podatku 30 tys. zł dotyczy wszystkich, a więc także emerytów mających świadczenie wyższe niż 2500 zł brutto. A więc podatek od świadczeń powyżej 2500 tys. będzie liczony według zasad obecnie obowiązujących, choć być może w trakcie prac nad projektami ustawy zostaną przyjęte jakieś  inne rozwiązania. Na teraz przyjmujemy, że od każdej złotówki od kwoty powyżej 120 tys. zł rocznie podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. zł do 120 tys. zł tylko 17 groszy. Należy jednak podkreślił, że także tutaj zniknie możliwość odliczania składki zdrowotnej w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru, bo wynika to z innych przedstawionych w Polskim Ładzie założeń – mówiła prof. Gertruda Uścińska.

Podała, że kwota pobieranej składki zdrowotnej przy emeryturze czy rencie w kwocie 2500 zł wynosząca 9 proc. podstawy wymiaru to 225 zł miesięcznie.

- Łączna składka zdrowotna od emerytur poniżej 2500 zł brutto w ubiegłym roku wyniosła 7 mld zł. Od rent było to 800 mln zł a od rent rodzinnych prawie 1,8 mld zł – informowała prezes ZUS.

Wskazała również na propozycję zawartą w Krajowym Ładzie mającą zachęcać osoby mające już prawo do emerytury do dłuższego pozostawania w zatrudnieniu. Będą one korzystały z zerowego PIT. Ich podatek będzie przekazywany na ich indywidualne konto emerytalne w ZUS powiększając ich przyszłą emeryturę. A rocznie ten wzrost wynosi od 8 do 15 proc.

- Mamy też waloryzację kapitału emerytalnego jeszcze przed decyzję wskazującą wysokość emerytury. Za ubiegły rok, choć trudny, covidowy jest to całkiem wysoki wskaźnik 5,41 proc. Jeśli ktoś ma zebrane na koncie emerytalnym w ZUS 400-500 tys. zł to zostanie mu w czerwcu dopisane kilkadziesiąt tysięcy złotych - stwierdziła prof. Gertruda Uścińska.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
20:30 Prezes ZUS prof. Getruda Uścińska gościem "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Prezes ZUS prof. Getruda Uścińska gościem "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Czytaj także

Prezes ZUS: mimo pandemii wielu uprawnionych do emerytury nie przechodziło na świadczenie od razu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 16:20
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska poinformowała, że w ostatnich trzech latach utrzymuje się pozytywny trend dotyczący przechodzenia Polaków na emeryturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To ważne dla poprawy sytuacji demograficznej kraju". Marlena Maląg o strategii rodzinnej i emerytalnej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:50
- Przeciwdziałanie negatywnym zmianom demograficznym i ich wpływaniu na system emerytalny jest priorytetem rządu - zapewniła minister Marlena Maląg. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wzięła udział w debacie poświęconej strategii emerytalnej państwa, zorganizowanej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Polski Ład ma propozycje dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 14:08
Praca dla emerytów bez podatku i zwolnienie z podatku emerytury do 2,5 tys. zł - takie zmiany w polityce senioralnej zapowiada PiS w Polskim Ładzie. Są również rozwiązania na rzecz wydłużania okresu aktywności zawodowej seniorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To ogromny zastrzyk dla emerytów". Prof. Józefina Hrynkiewicz o polityce senioralnej w Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:39
- Program, który przedstawia rząd, jest programem bardzo cennym, bardzo ważnym ze względu na bezpieczeństwo socjalne osób starszych - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Józefina Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do propozycji Polskiego Ładu przeznaczonych dla seniorów zawartych.
rozwiń zwiń