X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: zielona i konkurencyjna energetyka będzie niezbędna dla szybkiego wzrostu gospodarki po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 10:10
Transformacja energetyczna to nie tylko realizacji unijnych założeń, ale także wymóg czasów. To zabezpieczenie dostaw energii do wielu innych branż, co jest szczególnie potrzebne w okresie szybkiego wzrostu gospodarczego  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Zbigniew Krysiak, wykładowca SGH i prezes Instytutu Myśli Schumana oraz Piotr Palutkiewicz ekspert Warsaw Enterprise Institute.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Alberto Masnovo

Kongres 590 od kilku lat promuje polską gospodarkę, firmy, polską markę. Tegoroczna edycja zdominowana została tak przez pandemię jak i przez dyskusje na temat wychodzenia z pandemicznego kryzysu, odbudowy naszej przedsiębiorczości, ale także aktywności i zdrowia społeczeństwa.

- Po długim biegu pandemicznym Polska znajduje się na pierwszym miejscu, wychodzi z kryzysu najmniej poszkodowana, co oznacza, że wykorzystanie potencjału funduszy europejskich będzie nam pomagało w zbliżaniu się silnych gospodarek państw Europy Zachodniej. W tym zakresie transformacja energetyczna jest kluczowa także dlatego, że np. transport kolejowy czy inne inwestycje są zależne od kosztów energii - mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Technologia wodorowa pomoże w gromadzeniu energii

Odniósł się do zagadnienia przechowywania energii, co jest niezbędne dla gwarancji stałości jej dostępu dla firm. Zaznaczył, że wodór i energia wiatrowa, to nie tylko kwestia ekologii, emisji CO2, ale także redukcji kosztów energii i stabilności. 

- Posiadając zasoby wodorowe, unikamy ryzyka gwałtownego wyłączenia prądu, bo obecny system tradycyjnych elektrowni nie jest systemem, w którym możemy przechowywać energię. W sytuacji kryzysowej lub dużej dynamice rozwoju gospodarczego, gdy rośnie zapotrzebowanie na energię jest to szczególnie istotne – wyjaśniał prof. Zbigniew  Krysiak.

Mówił też o znaczeniu budowania, dużego w skali europejskiej polskiego koncernu, w którym Lotos, PKN Orlen, PGNiG i Energa, jako jedna grupa energetyczna będzie mogła inwestować ogromne środki w nowe technologie pozyskiwania energii dla polskiej gospodarki. 

Unia Europejska chce nowych technologii w energetyce

Piotr Palutkiewicz zauważył, że Bruksela mocno stawia akcenty energetyczne.

- Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) mogłyby przyśpieszyć sprawiedliwą transformację. Ale tu trzeba przypomnieć o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który miał finansować wiele celów z zakresie sprawiedliwej transformacji Teraz okazuje się, że będą one finansowane  z KPO. Europejskie pieniądze na transformację energetyczne będą więc inaczej nazywane. Nie pomniejszam znaczenia tych środków, bo będą one niezbędne – mówił Piotr Palutkiewicz.

Jak pozyskiwać środki na zagraniczną ekspansję ?

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli również do innej szeroko omawianej w drugim dniu Kongresu 590 kwestii, jaką jest pozyskiwanie inwestycji zagranicznych i wychodzenie polskich przedsiębiorców na rynki zewnętrzne.

- Widzimy już symptomy działań w tym kierunku, jak pozyskanie inwestycji w robotyzację w ramach tego, że cała Polska, jest jedną wielką strefą ekonomiczną.

Piotr Palutkiewicz mówił też o znaczenie eksportu zaznaczając, że jego udział liczony w dolarach od wejścia Polski do UE stale rośnie.

- Przez 25 ostatnich lat, polski eksport wzrósł 10-12-okrotnie. Jednak nadal produkty wysokiej technologii nie mają znaczącego udziału w naszym eksporcie, to poniżej 10 proc., wciąż eksportujemy proste produkty. Jesteśmy dostawcami prostszych technologii dla zagranicznych firm. Teraz wysiłki w ramach KPO powinny być skierowane na ucyfrowienie polskich firm, na rozwój nowoczesnych technologii, które umożliwiłyby także eksport wysokomarżowych produktów – analizował Piotr Palutkiewicz.

W opinii prof. Zbigniew Krysiaka naszym problemem jest struktura eksportu, a konkretnie to, że zbyt wiele towarów sprowadzamy z Chin, a polskie towary eksportujemy głównie do Europy, przede wszystkim do Niemiec, Francji.

- Wielkim sukcesem obecnego rządu, szczególnie z 2020 roku jest duża nadwyżka eksportu nad importem (…). Ale ciągła jeszcze duża koncentracja importu z Chin, służy produkcji o niskiej wartości dodanej w Polsce na eksport do Niemiec, Holandii, Francji, gdzie półprodukty z Polski, stają się częścią produktów o wysokiej wartości dodanej. Państwa te na tym bardzo korzystają – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:54 Piotr Palutkiewicz i prof. Zbigniew Krysiak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Piotr Palutkiewicz i prof. Zbigniew Krysiak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Startuje Program InvestEU. Pomoże zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:00
Finansowy filar programu, czyli Fundusz InvestEU, to następca Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Pomoże on zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Polska wykorzysta unijne pieniądze? Resort funduszy ujawnia szczegóły planu odbudowy gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:00
Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jak zainwestujemy te środki i z czego to wynika? Mówił o tym dziś wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas wysłuchania dla Umowy Partnerstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska liderem w refundacji unijnych środków. MFiPR podało najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 11:04
Polska osiągnęła najwyższą w historii członkostwa w Unii Europejskiej pozycję w refundacji środków - podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie się rozwijała najszybciej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:30
-Krajowy Plan Odbudowy pozwoli polskiej gospodarce na wyraźne zmniejszenie dystansu, najpierw do gospodarek Włoch i Francji, a potem Holandii i Niemiec - powiedział profesor Zbigniew Krysiak z SGH w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski miks energetyczny. Odnawialne źródła energii wypierają węgiel

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:00
"Polityka energetyczna Polski do 2040 r." (PEP2040) to najnowsza strategia rządowa, która stanowi jasną wizję rozwoju Polski w zakresie transformacji energetycznej, tworząc podstawę wydatkowania środków unijnych związanych z sektorem energii. - Przed nami wyzwanie, jakim będzie zbudowanie nowego systemu energetycznego w najbliższych dwóch dekadach - podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Polityka energetyczna Polski jest jednym z tematów trwającego właśnie Kongresu 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Majewski podczas Kongresu 590: droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki energetycznej wiedzie przez gaz

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:48
Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski podczas Kongresu 590 przyznał, że transformacja energetyczna Polski pochłonie nawet 400 mld zł.
rozwiń zwiń