X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: ugoda z frankowiczami nie wpłynie negatywnie na sytuację klientów PKO BP, czekamy też na stanowisko SN w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:40
Podpisanie przez PKO BP ugody z frankowiczami nie naruszy bezpieczeństwa środków klientów gromadzonych w banku. Ale działalność całego sektora na pewno się zmieni, bo część jego działań stała się dziś nieopłacalna - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyr. Biura Strategii Rynkowych PKO BP. Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha, decyzje dotyczące frankowiczów pewnie będą jeszcze rozstrzygane indywidualnie, choć czekamy na linię orzeczniczą SN w tej sprawie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Korneeva Kristina

Ugoda PKO BP z frankowiczami to koszt 6,7 mld zł, a efekt finansowy dla banku to ponad 2,5 mld zł straty netto za 2020 r. Przed ugodą PKO BP szacował swój zysk za poprzedni rok na 2,6 mld zł.

- To, co dla klientów jest chyba najważniejsze, to to, że PKO BP jest chyba najsilniejszą finansowo instytucją tego typu w kraju i regionie, więc klienci mogą czuć się bezpiecznie. Rozwiązanie, które zostało zaaprobowane przez Walne Zgromadzenie (…) będzie oczywiście bank kosztować. Zostały na to utworzone rezerwy i choć z punktu widzenia wyniku finansowego banku będzie to bolesna operacja, to w żaden sposób nie zagrozi jego stabilności czy środkom, które klienci w banku lokują – wyjaśniał Mariusz Adamiak.

Dodał, że temat jest jednak szerszy i dobrze byłoby, gdyby w najbliższym czasie instytucje zaangażowane w rozwiązanie kwestii frankowej ustaliły wytyczne, które pozwolą sektorowi finansowemu i klientom dojść do konkretnych rozwiązań i zdjąć niepewność z całej gospodarki.

Wszyscy czekają na decyzję Sądu Najwyższego

- Już od wielu lat toczą się sprawy sądowe w sprawie kredytów walutowych i sądy nie wykształciły dotychczas jednolitej linii orzeczniczej (…). Nawet po zeszłorocznym orzeczeniu TSUE wyroki polskich sądów są zróżnicowane, stąd oczekiwanie na stanowisko SN – mówił Andrzej Sadowski. 

Wyjaśniał, że przyczyną obecnej sytuacji z kredytami frankowymi jest to, iż w polskim systemie bankowym od lat 90. XX wieku nie było oszczędności długoterminowych, a "banki dawały długoterminowe kredyty konsumenckie finansowane z a vista, także prędzej czy później musiało dojść do sytuacji, w której kredyty zaczęto denominować w innych walutach uzyskując pozór długoterminowego kredytu hipotecznego".


1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Ile pieniędzy traci tygodniowo polska gospodarka z powodu jej zamrożenia? Jarosław Gowin wyjaśnia

Kolejne kroki odmrażania gospodarki 

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do zapowiadanego przez rząd odmrażania naszej gospodarki.

Andrzej Sadowski przypomniał apel Rady Przedsiębiorczości, która wystąpiła o otwarcie od dnia 4 maja całego handlu detalicznego, ale także gastronomii na świeżym powietrzu czy hoteli, klubów fitness i innych podobnych podmiotów, choć z ograniczeniem liczby klientów i w reżimie sanitarnym.

- Na posiedzeniach Rady Przedsiębiorczości wielokrotnie były podnoszone argumenty naukowe z Polski i ze świata, że utrzymywanie tak daleko posuniętych restrykcji, kiedy jest możliwe stosowanie reżimu sanitarnego, było nieuzasadnione. Stąd apele Rzecznik MŚP, aby pozwolić przedsiębiorcom jak najszybciej wrócić do pracy – argumentował Andrzej Sadowski.

Zdaniem Mariusza Adamiaka powinno nastąpić jak najszybsze otwarcie jak największej części gospodarki, choć nie można doprowadzić to tego, aby ponownie ochrona zdrowia znalazła się w sytuacji nadmiernego obłożenia.

- Pewnie otwieranie gospodarki będzie możliwe szybciej i w większym stopniu, jeśli będziemy bardziej zdyscyplinowani w naszych zachowaniach (…). Mamy też program szczepień, który pomaga, bo coraz więcej osób może się czuć bezpiecznie – zaznaczył Mariusz Adamiak.

 

bezrobocie praca dane shutterstock 1200.jpg
Koronawirus powodem zmian na rynku pracy. Jest nowy raport

Posłuchaj
20:43 Mariusz Adamiak i Andrzej Sadowski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Mariusz Adamiak i Andrzej Sadowski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 


PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Prezes PFR: bez akcji szczepień trudno będzie pobudzić polską gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 10:30
W 2021 r. powinniśmy być jednym z niewielu krajów, który osiągnie poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak jednocześnie mówił w radiowej Jedynce, polskie firmy i przedsiębiorcy radzą sobie w tym trudnym roku z wyzwaniami narzuconymi przez lockdawn i wynikającymi z niego utrudnieniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: przełom maja i czerwca pokaże stan gospodarki. Wiele zależy od programu szczepień

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 17:30
- Mamy nadzieję, że dotychczasowe formy pomocy ze strony państwa pomogą firmom przetrwać do drugiej połowy roku. Roczna prognoza wzrostu PKB powyżej 4 procent jest wciąż możliwa - powiedział Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski rynek pracy ma dobre perspektywy. Warunkiem jest wysoki poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
- Jeżeli pandemia wygaśnie do końca roku, dobre perspektywy polskiego rynku pracy powinny zostać utrzymane. Dlatego tak wiele zależy od procentowego poziomu podania Polakom szczepionki przeciw COVID-19 - powiedziała dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników. Nie widać skutków trzeciej fali zamrożenia gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:11
W marcu nieznacznie wzrosła liczba ogłoszeń o pracę – wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jednocześnie zwiększył się odsetek ofert pracy zdalnej i w oparciu o umowy cywilnoprawne.
rozwiń zwiń