X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: fundusze z Krajowego Planu Odbudowy to dla Polski Plan Marshalla XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:15
Krajowy Plan Odbudowy to szansa tak na odbudowę gospodarki po pandemicznym kryzysie, jak i na jej uodpornienie na podobne wydarzenia w przyszłości – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z FOR i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
Uczestnicy konferencji nt. rozpoczęcia konsultacji społecznych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy
Uczestnicy konferencji nt. rozpoczęcia konsultacji społecznych dotyczących Krajowego Planu OdbudowyFoto: Adam Guz/KPRM

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) dziś ma zostać przyjęty przez rząd, natomiast 4 maja odbędzie się na ten temat dyskusja i głosowanie w Sejmie.

KPO to aż 58,1 mld euro dla Polski. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro pożyczek. Te środki mają pomóc naprawić szkody gospodarcze i społeczne, spowodowane pandemią koronawirusa, ale także pomogą zwiększyć odporność polskiej gospodarki na przyszłe kryzysy. Długofalowe założenia KPO to przede wszystkim zielona i cyfrowa transformacja. Jest ich jednak znacznie więcej, a dotyczą m.in. także: rolnictwa, ochrony zdrowia, rynku pracy, budownictwa czy innowacji.

Plan Marshalla XXI wieku? 

- Nie jest nadużyciem porównywanie unijnego Funduszu Odbudowy do Planu Marshalla, szczególnie łącząc go z innymi funduszami, z których będziemy mogli korzystać, wychodząc z kryzysu pandemii COVID-19. W Polsce, co widzimy po wynikach ekonomicznych, nie odczuliśmy tak bardzo tego kryzysu jak inne kraje, dlatego dyskusja ma nieco inne barwy niż w innych krajach Europy, gdzie wszyscy pilnie czekają na ten fundusz – mówił Maciej Wośko.

Zaznaczył, że w KPO warto zwrócić przede wszystkim uwagę na wpisanie wydatkowania środków w cały proces transformacji energetycznej.

- Od początku wiadomo było, że był to element Green Dealu i będzie on bardzo wyraźnie zaznaczony w funduszach unijnych. I jest to dla nas szansa, bo potrzebujemy potężnych środków, żeby tę transformację w najbliższych dziesięcioleciach przeprowadzić. Drugi punt to cyfryzacja (…). Możemy tu dostać bardzo pozytywny impuls rozwojowy – uzasadniał Maciej Wośko.

Unijny plan w lepszej, polskiej wersji?

W opinii dr. Sławomira Dudka istotne jest to, że Plan uległ zmianie w stosunku do pierwotnej wersji.

- Rząd zaproponował także część pożyczkową, co jest dobrym kierunkiem. Taki był też postulat firm, żeby mogły z niego skorzystać, bo jest to tania pożyczka, przy której korzystamy z niskiego ratingu całej UE i wiele firm eksportujących będzie mogło to spożytkować – stwierdził dr Sławomir Dudek.

Zauważył przy tym, że KPO nie jest jednak strategią kompleksową i długofalową rządu. Nazwał KPO "listą wydatków bez szczegółowego ich rozpisania".

KPO i Nowy Ład wzajemnie się uzupełniają  

Maciej Wośko podkreślił, że KPO trzeba łączyć z Nowym Ładem, który mamy poznać dopiero za kilka tygodni.

- Nowy Ład ma być pewną wizją strategiczną, która będzie ważyła na kolejne dziesięciolecia. I pewnie do ok. 2050 r. będziemy odczuwać skutki sięgnięcia po tak duże fundusze – ocenił Maciej Wośko.

Goście "Rządów Pieniądza" odnosili się również do przyjętych do KPO postulatów Lewicy, oceniając je jako merytoryczne i realistyczne.

- Jednak wybudowanie 75 tys. mieszkań trudno będzie zmieścić w tym programie, bo nie jest to cel dla Komisji Europejskiej, choć jest to cel ważny – powiedział dr Sławomir Dudek.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
11:56 Sławomir Dudek i Marek Wośko gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Sławomir Dudek i Marek Wośko gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Czytaj także

Rząd uruchamia Tarczę Finansową 2.0 dla dużych firm. Czeka też na zgodę KE na pożyczki preferencyjne

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 13:30
Rząd zdecydował o uruchomieniu Tarczy Finansowej 2.0 dla dużych firm, start programu nastąpi w tym tygodniu. Prezes PFR Paweł Borys liczy na to, że Komisja Europejska zgodzi się na pożyczki preferencyjne dla dużych firm w przyszłym tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: kolejne wsparcie dla zamkniętych branż ratuje życie i pracę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Działania rządu wspierające przedsiębiorców uratowały już niemal 7 mln miejsc pracy, ale inflacja obniża ich zdolności nabywcze. Poziom naszych dochodów wzrósł w ostatnich latach, choć nadal jest dwa razy niższy niż na Zachodzie - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej Mariusz Adamiak z PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister funduszy: Krajowy Plan Odbudowy będzie satysfakcjonujący dla obszarów wiejskich

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 16:05
750 miliardów złotych trafi do Polski w latach 2021-2027 - to dla naszego kraju olbrzymi zastrzyk finansowy. Prace Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) dotyczą Funduszu Odbudowy, polityki spójności, instrumentu React-EU i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - mówił podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji w kwietniu. W porównaniu do marca ceny wzrosły o 0,7 procent

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:30
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych kwietniu 2021 roku wzrosły o 4,3 procent, w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Według tak zwanego szybkiego szacunku (CPI), w kwietniu porównaniu z marcem 2021 roku, ceny towarów i usług były większe o 0,7 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy polska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii? Znamy opinię analityka Deloitte

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:30
Jak przewiduje Aleksander Łaszka z Deloitte, w tym roku polska gospodarka znajdzie się z powrotem na poziomie, na którym była w 2019 r. Dodał, że lepszy wynik na tle państw UE to m.in. zasługa struktury naszej gospodarki i dużego znaczenia przemysłu.
rozwiń zwiń