X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: dziś przemysł i rynek pracy mają się dobrze, ale otwieranie gospodarki choćby z limitami będzie lepsze niż dalsze zwlekanie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 11:00
Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na otwarcie biznesów. Lepsze byłoby otwarcie ich, choćby z limitami, niż dalsze utrzymywanie zamknięcia gospodarki. Zrozumiałe jest wiązanie przez rządzących tego procesu z liczbą zaszczepionych Polaków, pytanie tylko, czy będzie odpowiednia liczba chętnych na szczepienia – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drazen Zigic

Zgodnie z najnowszą informacją przekazaną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie zmieniają się na razie obostrzenia w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim i łódzkim. W pozostałych dzieci z klas I-III wracają do szkół w trybie hybrydowym, od poniedziałku otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Krok w dobrym kierunku 

- Najważniejsza jest nadzieja na powolne, ale jednak, otwieranie gospodarki. Dla przedsiębiorców na pewno ważne jest to, żeby mień perspektywę i wiedzieć, kiedy biznesy ponownie ruszą. Są gotowi zachować wszystkie zasady związane z dystansem, zakrywaniem ust, dezynfekcją. Pod drugiej stronie są na pewno obawy, że koniec obostrzeń może wywołać taki efekt jak koniec lock downu w Wielkiej Brytanii, gdzie wszyscy masowo ruszyli do restauracji i na zakupy. Tyle że tam procent wyszczepienia społeczeństwa był dużo większy niż  w Polsce. Ale ponieważ u nas tempo szczepień przyśpieszyło, wydaje się że można zacząć planować otwieranie gospodarki. Opowiadałabym się za otwieraniem z limitowaniem, a nie z dalszym czekaniem z otwarciem – argumentowała Agnieszka Durlik.

Usługi i przemysł to dziś dwa bieguny gospodarki

W opinii Andrzeja Kubisiaka analizując skutki zamykania gospodarki ze względów epidemicznych należy zwróci uwagę na jednoznaczny podział na przemysł i usługi. Analizujące te drugie, w tym gastronomię czy turystykę, widać, że sytuacja jest nierówna.

-  Wystarczyło krótkie odmrożenie części usług przed III falą, żeby poprawiła się tam sytuacja płynnościowa czy obroty (…). Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość, bo jest nadzieja, pe to ostatni taki lock down – mówił Andrzej Kubisiak.

Zaskakujące dane z rynku pracy 

Goście "Rządów Pieniądza"  odnieśli się również do wczorajszych danych GUS dotyczących zatrudnienia oraz wynagrodzeń. Wynika z nich, że w marcu w sektorze przedsiębiorstw bezrobocie było niższe o 1,3 proc. rok do roku, a wobec miesiąca poprzedniego spadło o 0,1 pro. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w tym sektorze było natomiast wyższe o 8 proc. rok do roku i wyniosło w marcu 5929 zł brutto.

- Wchodzimy teraz w etap sezonowy. Jest to moment, w którym kalendarz sprzyja wzrostowi zatrudnienia. Gdy mamy perspektywę odmrażania gospodarki a Polska była jednym z dwóch krajów UE, w których zatrudnienie w 2020 r. nie spadło wobec roku poprzedniego, to mamy dobry punkt wyjścia  powiedział Andrzej Kubisiak.

Wskazał też na dużą dynamikę wzrostu wynagrodzeń raz fakt, że nie było takiej od 2012 r.

Następne miesiące testem dla bezrobocia ? 

Zdaniem Agnieszki Durlik poziom zatrudnienia i wynagrodzeń zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja z zamknięciem gospodarki w najbliższych miesiącach.

- Teraz mamy wzrosty cen w przemyśle z czym również będzie związany wzrost wynagrodzeń w tym sektorze. Duże firmy produkcyjne dzięki bardzo szybkiemu uruchomieniu tarcz antykryzysowych dobrze przeszły przez okres pandemii, eksport ma się bardzo dobrze, mamy sygnały, że produkcja z Azji będzie przenoszona do Polski. Natomiast usługi i drobny handel przemysłowy są w zupełnie inne sytuacji i to tutaj pojawiają się pytania o to, czy pojawią się zwolnienia pracowników – wyjaśniała Agnieszka Durlik.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
20:30 Agnieszka Durlik i Andrzej Kubisiak gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Agnieszka Durlik i Andrzej Kubisiak gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Piotr Bujak: polska gospodarka odbije w drugiej połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:30
- W tym roku wzrost PKB zbliży się do poziomu 4 procent, sięgałby nawet 5 procent, gdyby nie trzecia fala pandemii - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej obawiamy się utraty pracy, wciąż jednak boimy się o zdrowie bliskich. Nowy raport Deloitte

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 12:20
Maleje liczba Polaków, którzy boją się utraty pracy przez pandemię, ale wciąż wysoki jest poziom lęku, jeśli chodzi o przyszłość finansową – spłata kredytów niepokoi zdecydowaną większość osób. Najbardziej jednak obawiamy się o zdrowie bliskich - wynika z raportu Deloitte o nastrojach konsumenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników. Nie widać skutków trzeciej fali zamrożenia gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:11
W marcu nieznacznie wzrosła liczba ogłoszeń o pracę – wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jednocześnie zwiększył się odsetek ofert pracy zdalnej i w oparciu o umowy cywilnoprawne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wspólny europejski paszport szczepionkowy to szansa na otwieranie gospodarek i przetrwanie dla zamykanych branż

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 11:11
Paszporty szczepionkowe, choć może nie są najlepszym rozwiązaniem, to jednak na dziś są jedyną dostępną opcją pozwalającą na otwieranie gospodarek. Dotyczy to tak turystyki, jak kultury czy sportu, mówili goście Rządów Pieniądza: dr Waldemar Kozioł z Uniwersytetu Warszawskiego i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile pieniędzy traci tygodniowo polska gospodarka z powodu jej zamrożenia? Jarosław Gowin wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 15:30
Przez lockdown polska gospodarka traci 2-3 mld zł tygodniowo - powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że okres postpandemiczny może zacząć się od początku maja, kiedy obostrzenia będą sukcesywnie likwidowane, co zależy od postępu szczepień.
rozwiń zwiń