X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: podział gospodarki na rentowną produkcję i gasnące usługi stale się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:21
Coraz wyraźniej widać w gospodarce podział na branżę produkcyjną, w której sytuacja wygląda dobrze, i usługową, która goni resztkami sił, licząc na jak najszybsze zakończenie lockdownu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Marek Rozkrut z firmy EY.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Według Miesięcznego Indeksu Koniunktury przygotowanego przez BGK i PIE, poziom nastrojów przedsiębiorców w kwietniu to 97,1 pkt, co oznacza wzrost o 6,8 pkt w porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca. Najlepiej było w produkcji i handlu, a spadek koniunktury nastąpił w usługach. Z Indeksu wynika też, że rok temu aż 30 proc. przedsiębiorstw planowało zwolnienia, dziś rozważa je tylko 6 proc. z nich.

Mniej obaw o pracę 

- Jeśli chodzi o politykę kadrową, to obecnie wykazują dużo mniejszą panikę niż w ubiegłym roku. Przeważają plany związane z zatrudnieniem nad zwolnieniami. Więcej firm planuje też podwyżki niż obniżki wynagrodzeń. Drugi widoczny element to poprawa płynności finansowej firm. Zabezpieczenia kapitału własnego na okres ok. 3 miesięcy na dziś ok. 53 proc., a przed rokiem było o połowę mniej. Firmy zatem dostosowały się do trudnych warunków, gdy ogólna koniunktura gospodarcza cały czas jest negatywna, co też trzeba podkreślić - analizował Andrzej Kubisiak.

W jego opinii przyczyną, dla której niewiele, w stosunku do zakładanej liczby, firm ubiega się np. o wsparcie z ZUS w postaci zwolnienia ze składek czy postojowego, jest efektem dostosowania się do warunków. Część z nich zapewne uzyskuje dochody w szarej strefie, ale skala tego zjawiska jest dziś trudna do oceny, choć częściowo pokazuje to ogromny wzrost gotówki, która w ciągu ostatniego roku pojawiła się na rynku.

- Cały czas mamy bardzo silny rozdźwięk pomiędzy przemysłem a usługami, które różnie się dostosowały do zmiennych i trudnych warunków. Widać to też po stronie upadłości. Wprawdzie to jeszcze nie fala, ale dane za marzec są niepokojące - stwierdził Andrzej Kubisiak.

Eksport ratuje całą gospodarkę

Zdaniem Marka Rozkruta po szoku, który wiosną 2020 r. uderzył gospodarkę, w kolejnych kwartałach przemysł i branże nastawione na eksport przebiły poziom sprzed pandemii. W wybranych firmach usługowych, w szczególności tych związanych ze spędzaniem czasu wolnego, sytuacja jest bardzo zła. A są to często najmniejsze firmy, gdzie pracują osoby młode.

- Skala zwolnień w tych firmach jest jednak mniejsza, niż wskazywałaby na to ich sytuacja finansowa, także ze względu na charakter pomocy państwa powiązany z warunkiem utrzymania miejsc pracy - powiedział Marek Rozkrut.

Firmy powinny szczepić swoich pracowników 

Gość "Rządów Pieniądza" dodał, że przyśpieszenie procesu szczepień poprzez zakłady pracy jest bardzo potrzebne także dla mniejszych firm. Tu zasadne byłoby łączenie szczepienia pracowników z kilku zakładów i bez względu na wiek.

- Pomocne będą też paszporty szczepionkowe, które pomogą właśnie branżom najsilniej dotkniętym przez COVID-19, pozwalając im na uzyskanie klientów – zaznaczył Marek Rozkrut.

Andrzej Kubisiak zauważył, że minimalny limit do szczepienia to 500 osób, więc łączenie kilku firm byłoby niezbędne. Wyraził przekonanie, że zakłady pracy są bardzo blisko ludzi, więc na pewno są w stanie wydajnie zorganizować proces szczepień.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
13:02 Marek Rozkrut i Andrzej Kubisiak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Marek Rozkrut I Andrzej Kubisiak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Tarcza branżowa obejmie kilkaset tysięcy kolejnych firm. Rząd wydłuża listę kodów PKD

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 09:47
Tarcza branżowa będzie wydłużona na kwiecień i rozszerzona o kilkanaście nowych kodów PKD, obejmujących m.in. sklepy budowlane, meblowe, elektroniczne, sportowe i branżę beauty – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Wsparcie będzie mogło trafić nawet do 420 tys. firm zatrudniających ok. 1,4 mln osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski rynek pracy ma dobre perspektywy. Warunkiem jest wysoki poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
- Jeżeli pandemia wygaśnie do końca roku, dobre perspektywy polskiego rynku pracy powinny zostać utrzymane. Dlatego tak wiele zależy od procentowego poziomu podania Polakom szczepionki przeciw COVID-19 - powiedziała dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia weryfikuje biznes. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:54
Pandemia, oznaczająca m.in. mniej zamówień i spadek przychodów, wystawia na ciężką próbę prowadzących działalność gospodarczą - część firm sobie z tym radzi, wiele jednak zamyka lub zawiesza działalność. Powstają też nowe podmioty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski biznes radzi sobie z pandemią dzięki determinacji przedsiębiorców i państwowemu wsparciu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 17:25
O tym, jak polskie firmy radzą sobie w czasach koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK stale rośnie. Najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:45
Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wyniósł w kwietniu 97,1 pkt., co oznacza wzrost o 6,8 pkt. względem marca. Zdaniem analityków PIE, wciąż jednak jest to odczyt świadczący o niekorzystnej koniunkturze.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników. Nie widać skutków trzeciej fali zamrożenia gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:11
W marcu nieznacznie wzrosła liczba ogłoszeń o pracę – wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jednocześnie zwiększył się odsetek ofert pracy zdalnej i w oparciu o umowy cywilnoprawne.
rozwiń zwiń