X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: jesteśmy ważnym dostawcą towarów na europejski rynek, stąd rosnący optymizm naszych producentów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 10:30
Optymizm w polskim przemyśle stale rośnie, bo dobrze wykorzystujemy kryzys, szczególnie na rynku niemieckim. Jednak ze już wkrótce zobaczymy, także w produkcji, skutki rosnącej inflacji i nie wiadomo, jak odbierze to przede wszystkim polski konsument – analizowali goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

54,3 pkt to najnowszy wynik PMI w Polsce i kolejnym wzrost optymizmu w sektorze przemysłu. Dla porównania wskaźnik niemiecki to 66 pkt.

- Poprawa wskaźnika PMI jest wprost związana z tym, co się dzieje w przemyśle, a ten od ostatnich miesięcy 2020 roku miał już komplet zamówień i dużą sprzedaż. Nieco gorzej było w styczniu i lutym tego roku, bo ze względu na niekorzystną aurę trudniej było zrealizować część zleceń. W marcu już wzrosły zamówienia zewnętrzne – mówił Piotr Soroczyński.

Ekspert KIG dodał, że na w marcu sprzedaż zwykle wzrasta także dlatego, że mamy więcej czasu na pracę więc kwotowo liczona sprzedaż jest na pewno wyższa. A tym razem istotne będzie też odniesienie do niskiej bazy sprzed roku. Już wyniki z marca 2020 r. były wyraźnie słabsze od oczekiwań, gdyby nie brać pod uwagę efektów pandemicznych.

- Trzeba pamiętać, że nasza gospodarka od lat pełni bardzo ważną funkcję w UE. Jest nie tylko ważne centrum logistycznym, ale przede wszystkim zapleczem produkcyjnym i dostawczym m.in. dla gospodarki niemieckiej. Ona też jest poddana różnym czynnikom kryzysowym, a my na niemieckim kryzysie zawsze korzystaliśmy, nasz PKB wtedy rósł – mówił Andrzej Sadowski.

Prezydent Centrum im. Adama Smitha podkreślił, że ważne jest też to, iż najbardziej od 1998 r. wydłużono czas dostaw, a do tego doszło do inflacji kosztów produkcji na najwyższym poziomie w historii badań PMI. To będzie ostatecznie miało wpływ na wzrost cen i "zobaczymy za jakiś czas na rynku jak to będzie odbierał krajowy konsument, bo przecież nasi przedsiębiorcy produkują też na rynek polski a nie tylko niemiecki".

Nowy program Rodzina 500+ ?

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do wypowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który stwierdził, że gdyby zapadała decyzja o waloryzacji świadczenia 500+ np. do kwoty 700 zł miesięcznie na dziecko to budżet jest na to gotowy i nie zniszczy to polskich finansów.

- Decyzja o waloryzacji 500+ na pewno będzie miała niezwykle emocjonalny charakter dla polskiego społeczeństwa i będzie dzieliła obywateli (…). Trudno dziś powiedzieć czy taka decyzja nie miałaby wpływu na finanse publiczne, szczególnie, że dziś są one w sytuacji nadzwyczajnej. Bez wątpienia też wypowiedzieć ministra finansów świadczy o poziomie inflacji: żeby ten sam koszyk zakupów zrealizować to trzeba wyłożyć nie 500 zł, ale 700 zł i to pokazuje właściwy wzrost cen – ocenił Andrzej Sadowski.

Zaznaczył, że powiązanie waloryzacji 500+ z podwyżką podatków "to najgorsza rzecz jaką można byłoby sobie wyobrazić w momencie, gdy część gospodarki jest administracyjnie zamknięta".

- Minister zauważył, że gdyby była taka potrzeba, to pieniądze na podwyżkę 500+ znajdzie. Nie powiedział jednak czego potrzebuje, żeby te pieniądze znaleźć. Mogłoby to oznaczać zarówno podwyżkę podatków, jak i po prostu innym podział środków znajdujących się już w budżecie – powiedział Piotr Soroczyński.

W jego opinii trzeba pamiętać, że podatki, jakie w największym stopniu zbiera państwo to podatki pośrednie, pochodzące od konsumentów. Nie ma natomiast istotnych efektywnych źródeł poszukiwania pieniędzy w podatku dochodowym.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:25 Piotr Soroczyński i Andrzej Sadowski gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Piotr Soroczyński i Andrzej Sadowski gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

Czytaj także

Dane GUS o polskim PKB. Ekspert: za tymi wynikami stoi zróżnicowanie naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:34
- Za tym wynikiem stoi kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest struktura naszej gospodarki. Nie opieramy się na jednej konkretnej i wąskiej dziedzinie tylko produkujemy szeroki przegląd dóbr i usług - powiedział o niższym niż oczekiwaniu spadku polskiej gospodarki ekonomista, dr Jakub Sawulski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrost PKB, inwestycji i produkcji oraz spadek bezrobocia i inflacji". Zobacz, co czeka gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:10
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres "dostojewskiej smuty" ma już za sobą i odrabia straty związane z koronawirusem. W tym roku PKB wzrośnie o 4,2 procent, zaczną rosnąć inwestycje oraz produkcja, zmniejszy się bezrobocie oraz inflacja - ocenia Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:58
Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki. Tak wynika z raportu PIE

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 16:00
Eksport był jednym z głównych czynników szybkiego wzrostu gospodarczego Polski po 1989 roku - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wartość eksportowanych towarów i usług zwiększyła się prawie dwudziestokrotnie w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Było to możliwe między innymi dzięki napływowi do Polski zagranicznego kapitału.
rozwiń zwiń