X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: wartość złotego spada, przed nami wzrost inflacji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 12:15
Wszystko wskazuje na to, że za chwilę zanotujemy najniższą w historii wartość złotego wobec euro. Musi to skutkować rosnącą inflacją, która raczej przekroczy 3,5 proc. Stracą importerzy i nabywcy, zyskają eksporterzy. Na rynku jest zbyt dużo pieniądza, a zachęty do większej konsumpcji w dobie powtarzających się lock downów nie mogą przynieść oczekiwanych efektów. Kredyt jest tani, ale zaciągając go trzeba być ostrożnym i analizować np. pewność zatrudnienia – mówili goście "Rządów Pieniądza": Monika Kurtek z Banku Pocztowego i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Tero Vesalainen

Według opinii licznych analityków wkrótce za jedno euro będziemy płacić 5 zł i będzie to poziom najwyższy w historii.

- Złotych bije rekord słabości wobec euro (…). Mamy blokadę gospodarki i nie wiemy co dalej, lock down może być ostrzejszy, co budzi niepokój na rynkach (…). Słabszy złoty oznacza niestety wyższą inflację, wyższe ceny produktów sprowadzanych do Polski. Do tego dochodzą rosnące ceny ropy na światowych rynkach. Osłabienie złotego jest więc dobrą wiadomością tylko dla eksporterów – wyjaśniała Monika Kurtek.

Odnosząc się do pojawiających się informacji, że banku nie chcą już pieniędzy klientów zaznaczyła, że NBP obniżając stopy procentowe niemal do zera musiał zdawać sobie sprawę z tego, że taka sytuacja jak obecna będzie miała miejsce.

Nieopłacalne lokaty bankowe 

- Banki praktycznie przestały już płacić odsetki. Realnie mamy więc ujemne stopy procentowe, bo inflacja przekracza ewentualne minimalne oprocentowanie. Na rynkach w ogóle jest za dużo pieniędzy. Gdy dojdzie do tego Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to gospodarka zostanie zalana tanim pieniądzem. I nie jest to tylko problem Europy, ale też Stanów Zjednoczonych i np. Japonii – mówił Marcin Roszkowski.

Monika Kurtek uważała, że nawoływania do wydawania pieniędzy nie mogą teraz  trafić na podatny grunt, bo ludzie się boją o przyszłość i wolą je odłożyć, ale też nie mają szansy na ich wydawanie, bo gospodarka jest zamknięta.

- W bankach na nieoprocentowanych kontach w skali makro leżą miliardy złotych. Pytanie co się z nimi stanie, gdy gospodarka ruszy. Jestem przekonana, że wtedy będą musiały być podwyższone stopy procentowe – stwierdziła Monika Kurtek.

Dodała, że ludzie coraz częściej szukają innych niż bezpieczne i znane im form oszczędzania co może to doprowadzić do niebezpiecznych dla nich sytuacji.

Marcin Roszkowski mówił też o elemencie Krajowego Planu Odbudowy jakim jest przechodzenie Polski na tzw. zieloną energię. Jak zaznaczył, najwłaściwszą koncepcją jest miks energetyczny, do któremu musimy dojść eliminując węgiel tak kamienny, jak brunatny i nic tu już nie można zrobić.

- Nie można zbudować miks tylko z OZE, czy atomu. Jest to łączenie źródeł o różnych charakterystykach wytwarzania (…). O tym jak będzie nasz mix wyglądał zdecydują pieniądze tak z unijnego Planu Odbudowy i nowego europejskiego budżetu, ale także te, które codziennie wydajemy na energię elektryczną, ciepło. Także te środki są inwestowane w odbudowę systemu elektroenergetycznego. Oprócz atomu, który jest trudnym przedsięwzięciem powstają też farmy wiatrowe na morzu, instalacje fotowoltaiczne na polach, dachach - mówił Marcin Roszkowski.

Dodał, że kryzys w polskiej energetyce widać w cenach energii. Ceny CO2 przebiły już 40 euro za tonę a nasza gospodarka oparta jest na wysokoemisyjnym węglu kamiennym i brunatnym. W opinii eksperta, choć z przechodzeniem na zieloną energię wiążą się duże koszty społeczne, nie da się już od nich uciec.

- Związki zawodowe przespały moment. Dziś opinia publiczna akceptuje zmiany i protesty na ulicach ich nie zatrzymają – mówił Marcin Roszkowski.

 

Posłuchaj
21:01 Monika Kurtek i Marcin Roszkowski "Rządy Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Monika Kurtek i Marcin Roszkowski "Rządy Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Prezes NBP nie wyklucza obniżki stóp procentowych. Mówi o "odbudowie aktywności gospodarczej"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 15:00
Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy. Jednak w pierwszym kwartale 2021 roku możliwe jest dalsze ich obniżenie - powiedział w wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego" prezes NBP prof. Adam Glapiński. Podkreśla jednocześnie, że wpływ koronawirusa na gospodarkę będzie słabnąć i czeka nas stopniowa odbudowa aktywności ekonomicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:20
Celem rozpoczętych w grudniu interwencji, było ograniczenie presji na aprecjację złotego i wzmocnienie oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę, której dokonaliśmy - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Poinformował również, że najbardziej prawdopodobny scenariusz w kolejnych miesiącach i kwartałach to całkowity brak zmian stóp procentowych 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport MFW o polskiej gospodarce. Glapiński: to kolejna instytucja, od której NBP zebrał pochwały

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 16:50
Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenił reakcję Narodowego Banku Polskiego na pandemię koronawirusa i rekomenduje utrzymanie dotychczasowej polityki pieniężnej. Na początku lutego MFW zakończył przegląd gospodarki Polski, który został w poniedziałek podany do publicznej wiadomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: niskie stopy procentowe to właściwe rozwiązanie na czas niepewności gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:00
Decyzja RPP, która utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie była spodziewana i słuszna. Odbicie gospodarki zależeć będzie zarówno od ilości pieniądza dostępnego na rynku, jak i od stopnia otwarcia gospodarki, a przede wszystkim od konsekwentnej realizacji planu jej odbudowy – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeka nas podwyżka stóp procentowych? Prezes NBP wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:00
Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych podczas tej kadencji Rady Polityki Pieniężnej wynosi zero - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas wideokonferencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy raport NBP o gospodarce: wrócimy na ścieżkę wzrostu w II kwartale tego roku

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:11
W tym roku wzrost PKB wyniesie 4,1 proc., w przyszłym urośnie o 5,4 proc. i o tyle samo w 2023 r. - przewiduje w raporcie Narodowy Bank Polski, dodając, że otoczenie polskiej gospodarki wróci na ścieżkę wzrostu od II kw. 2021 r. Oczekuje się, że inflacja nie przekroczy 3,1 procenta.
rozwiń zwiń