X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: lock down choć konieczny, przyniesie kolejne straty w gospodarce a winę za to ponoszą ci, którzy ignorują wymogi sanitarne

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:00
Kolejny twardy lock down, choć niezbędny ze względu na lawinowo rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w Polsce, z pewnością przyniesie kolejne straty gospodarce i odczują go poszczególne firmy - mówiły w audycji Rządy Pieniądza ekonomistki: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH oraz Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

- Mamy już ponad roczne doświadczenie z pandemią i wiemy, że gospodarka, a zwłaszcza przemysł dość dobrze radzi sobie z pandemią. Ale tym razem atak pandemii jest silniejszy więc i zamknięcie będzie większe, a każdy lock down to ograniczenie przychodów, zysków i płac. PKB to przecież suma płac i zysków. Im mniej ludzie zarabiają, a przedsiębiorcy mają mniejsze zyski, tym mniejsze będzie PKB. Na szczęście polskie przedsiębiorstwa cechuje duża zdolność do radzenia sobie. Niektórzy niestety radzą sobie w sposób niezgodny z prawem - mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Zaznaczyła, że szczególnie ucierpią teraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, które czekały teraz na ożywiony ruch a odrobić tego nie będzie można. Nie da się dwa razy obciąć tych samych włosów, taka jak nie da się dwa razy zjeść tego samego obiadu. Podobnie więc straty z okresu pandemii nie nadrobi gastronomia.

 - Spodziewam się niestety, zresztą są już takie zapowiedzi, że może być bojkot, duży opór wobec wprowadzanego teraz lock downu. To bardzo groźne, bo wszelkie sygnały z Polski i innych krajów świadczą o tym, że stopień zakażalności w miejscach publicznych jest znaczny – dodała prof. Elżbieta Mączyńska.

W opinii Agnieszki Durlik branża fryzjerska i salonów piękności, która wiele teraz straci, nie do końca rozumie przyczyny jej zamknięcia, gdyż od lat stosuje wyjątkowe ostre wymogi sanitarne, a przez ostatni rok zainwestowała wiele w ich znacznie podwyższenie.

Ekspertka KIG odniosła się też do zalecenia rządu, żeby przedsiębiorcy przechodzili na pracę zdalną, choć niestety wielu z nich nie chce tego zrobić.

- Przedsiębiorcy potrzebują chwilę na przestawienie się na pracę zdalną. Nie jest ona zresztą możliwa we wszystkich firmach. Natomiast urzędy dostosowały się do pracy zdalnej, co nie przyłożyło się na jakość usług świadczonych obywatelom. Niestety koronawirus stał się najpopularniejszym uzasadnieniem przedłużania procedur administracyjnych. Tymczasem urzędnicy pracując bez interesantów powinni być efektywniejsi – mówiła Agnieszka Durlik.

Zastanawiając się nad skutecznością lock downu zauważyła, że społeczeństwo  jest zdezorientowane jakie są przyczyny obostrzeń, czym są podyktowane akurat w danym momencie i w danej branży. Stąd niestety coraz więcej przypadków ich ignorowania.

Prof. Mączyńska stwierdziła, że w takim wypadku powinny być rygorystyczne kontrole i nakładane bezwzględnie mandaty przez służby do tego powołane jak policja czy straż miejska. Jeśli to się nie dzieje, to odpowiadają za to kierujący służbami więc "pałeczka jest po stronie państwa lub organów samorządowych".

 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:30 Agnieszka Durlik i Elżbieta Mączyńska gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Agnieszka Durlik i Elżbieta Mączyńska gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/ sw


Czytaj także

Eksperci: otwieranie gospodarki musi być wyważone, ale szybkie z powodu zmian na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 10:00
Decydując o otwieraniu czy zamykaniu gospodarki, trzeba z jednej strony pamiętać o stanie zdrowia całego społeczeństwa, ale z drugiej dostrzegać pierwsze symptomy wzrostu bezrobocia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Bujak: polska gospodarka odbije w drugiej połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:30
- W tym roku wzrost PKB zbliży się do poziomu 4 procent, sięgałby nawet 5 procent, gdyby nie trzecia fala pandemii - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd uruchamia Tarczę Finansową 2.0 dla dużych firm. Czeka też na zgodę KE na pożyczki preferencyjne

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 13:30
Rząd zdecydował o uruchomieniu Tarczy Finansowej 2.0 dla dużych firm, start programu nastąpi w tym tygodniu. Prezes PFR Paweł Borys liczy na to, że Komisja Europejska zgodzi się na pożyczki preferencyjne dla dużych firm w przyszłym tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister Olga Semeniuk: pomoc dla firm będzie proporcjonalna do skali lockdownu polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 17:00
- Wciąż mamy nadzieję, że nie dojdzie do ogłoszenia lockdownu podobnego do tego sprzed roku. Ale jeżeli do niego dojdzie, wtedy polskie firmy otrzymają pomoc od państwa - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kody PKD nie powinny być głównym kryterium wsparcia dla firm". Apel rzecznika MŚP do Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 10:12
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz apeluje do wicepremiera, szefa MRPiT Jarosława Gowina o to, aby wsparcie dla przedsiębiorców było udzielane w oparciu o prowadzoną przez nich działalność, a nie według kryterium przeważającego kodu PKD.
rozwiń zwiń