X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: niskie stopy procentowe to właściwe rozwiązanie na czas niepewności gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:00
Decyzja RPP, która utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie była spodziewana i słuszna. Odbicie gospodarki zależeć będzie zarówno od ilości pieniądza dostępnego na rynku, jak i od stopnia otwarcia gospodarki, a przede wszystkim od konsekwentnej realizacji planu jej odbudowy – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: MOZCO Mateusz Szymanski/ Shutterstock

- Stopy procentowe w ujęciu realnym mamy już w zasadzie ujemne, co oznacza, że trzeba dopłacać do tego, że bank przetrzymuje nasze pieniądze. To rozwiązanie znane w wielu krajach, ale dla nas nowość, która na pewno martwi deponentów. Ale z drugiej strony mobilizuje ich do szukania alternatywnych lokat kapitału bliższych realnej gospodarce.  Inną sprawą jest to czy w jakimż segmencie nie wygeneruje to bański spekulacyjnej, np. w segmencie mieszkań, do którego część oszczędzających przenosi swój kapitał – mówił dr Szołucha.

Niskie stopy pomagają eksporterom ? 

Zaznaczył, że niskie stopy procentowe pobudzają PKB, sprzyjają kredytobiorcom, bywa także że eksporterom, bo działają deprecjonująco na kurs krajowej waluty w stosunku do walut obcych. Z drugiej strony mogą jednak rosnąć ceny towarów importowanych oraz inflacja, czego symptomy już  widać, zwłaszcza w sektorze usług.

- Każdy medal ma dwie strony, ale innej decyzji niż ta, którą wczoraj podjęła RPP być po prostu nie mogło – stwierdził dr Szołucha.

Lokaty to nie jedyna możliwa inwestycja

Według Marcina Roszkowskiego najprostsze dla Polaków, którzy mają oszczędności byłby np. zakup nieruchomości na wynajem, bo ich wartość mimo recesji nie spada. Zgodził się, że obecna sytuacja na pewno nie służy tym, którzy trzymają pieniądze na koncie.

- Na rynku jest dużo pieniędzy, które mają napędzać gospodarkę w czasie recesji, czy wychodzenia z niej. Mamy ujemny przyrost PKB więc większa ilość pieniędzy na rynku, wywoływany w ten sposób ruch, ma też pomóc wychodzeniu z recesji. W sytuacji, gdy mniej świadczymy usług, prac, jesteśmy mniej aktywni, a pieniędzy jest więcej powoduje też inflację – wyjaśniał Marcin Roszowski.

Co z inflacją ?

Ekspert z Instytu Jagiellońskiego wskazał na ceny energii, które są już o 10-15 proc. wyższe niż rok wcześniej, choć nie wszystko pokazuje wskaźnik inflacji, bo tzw. koszyk dóbr i usług, do jej oceny jest tak skonstruowany, że nie oddaje w pełni jej poziomu.

Odnosząc się do danych pokazujących, że w Polsce jest obecnie najwyższa inflacja w Europie dr Szołucha zauważył, że być może nie ma czego obawiać na przyszłość, jak sugeruje prezes NBP.

- Na razie inflacja bardzo nie rośnie, bo maleje dynamika wzrostu wynagrodzeń, a konsumenci są bardzie wstrzemięźliwi, dlatego PKB spada. Pytanie, co stanie się, gdy zaczniemy wracań na ścieżkę wzrostu i czy przypadkiem jeszcze zanim na nią wrócimy, nie spełni się czarny sen ekonomistów o stagflacji czyli jednoczesnej recesji połączonej z wysoką inflacją. Do obaw o wzrost inflacji od stycznia doszedł kolejny argument: kilkanaście nowych opłat czy podatków, albo podwyżki już istniejących oraz zapowiedzi kolejnych. A to podnosi koszty utrzymania i ceny artykułów spożywczych, co nie sprzyja bezproblemowemu wyjściu na prostą – dowodził dr Szołucha.

 Marcin Roszkowski podkreślił, że rację mają zarówno ci, którzy przewidują znaczny wzrost inflacji jak i ci, którzy takiego scenariusza nie przewidują. To zależy w jakiej perspektywie czasowej to oceniamy.

- Pamiętajmy też, że polska złotówka rywalizuje z innymi walutami,  dlatego trend niskich stóp procentowych jest trendem niedobrym. Krótkookresowo taka polityka pomaga, ale w ten sposób bierzemy udział w światowej wojnie walutowej – przypomniał Marcin Roszkowski.

 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
23:23 Marian Szołucha i Marcin Roszkowski o stopach procentowych i inflacji ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Marian Szołucha i Marcin Roszkowski o stopach procentowych i inflacji ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Eksperci: inflacja rośnie bo zwiększyły się koszty pracy i regulowane przez państwo opłaty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 11:11
Widzimy już poważny wzrost inflacji w Polsce i co istotne, nie wynika on z rosnącego popytu, ale z wyższych kosztów pracy, w tym podwyżki płacy minimalnej oraz z dodatkowych wymogów  sanitarnych. Do tego po raz pierwszy od lat spada wartość nabywcza naszych wynagrodzeń -  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert banku PKO BP: przez najbliższe dwa lata trudno spodziewać się zmiany stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:00
- Najniższe w historii stopy procentowe mają zachęcić do brania kredytów, co pozytywnie przełoży się na konsumpcję indywidualną oraz zachęci firmy do inwestycji -powiedział Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP nie wyklucza obniżki stóp procentowych. Mówi o "odbudowie aktywności gospodarczej"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 15:00
Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy. Jednak w pierwszym kwartale 2021 roku możliwe jest dalsze ich obniżenie - powiedział w wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego" prezes NBP prof. Adam Glapiński. Podkreśla jednocześnie, że wpływ koronawirusa na gospodarkę będzie słabnąć i czeka nas stopniowa odbudowa aktywności ekonomicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:20
Celem rozpoczętych w grudniu interwencji, było ograniczenie presji na aprecjację złotego i wzmocnienie oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę, której dokonaliśmy - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Poinformował również, że najbardziej prawdopodobny scenariusz w kolejnych miesiącach i kwartałach to całkowity brak zmian stóp procentowych 
rozwiń zwiń