X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: na kryzysie tracą przedsiębiorcy ale traci też państwo, a kompetencją rządu jest trudna sztuka godzenia tych interesów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 10:30
To rząd kształtuje politykę gospodarczą i określa warunki, w jakich działają przedsiębiorstwa. Dlatego projekt Senatu w sprawie odszkodowań za straty poniesione przez przedsiębiorców pandemii jest bez szans. Do tego nie wiadomo jak sytuacja epidemiczna i gospodarcza będzie wyglądała w kolejnych miesiącach – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Monika Kurtek z Banku Pocztowego i dr Przemysław Kwiecień z firmy XTB.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

- Odszkodowania za lock down dla firm, które nie skorzystały z pomocy państwa, a ich działalność była ograniczana to skomplikowany problem. Niezależnie od tego czy ustawa, zaproponowana przez senat ma szansę wejść w życie, problem żądania odszkodowań od państwa będzie narastał. Już część firm składa w sądach pozwy – mówiła Monika Kurtek.

Zaznaczyła, że w pierwszej fali pandemii pomoc była powszechna. Potem państwo zaczęło pomagać poszczególnym branżom i właśnie wtedy wiele firm zaczęło podnosić problem, że nie zostały objęte wsparciem, a współpracując  z zamkniętymi branżami też nie zarabiają.

Projekt Senatu bez szans ?

- Przed nami trzecia fala pandemii i nie wiemy czy będą potrzebne kolejne restrykcje (…). Pytanie jest takie, jaka liczba firm ostatecznie będzie zgłaszała się do sądów a przecież jest też kwestia kosztów państwa. Szkoda zatem, że w ustawie złożonej przez Senat nie ma finansowej oceny skutków takiej regulacji, choć oszacowanie tego byłoby potwornie trudne – argumentowała Monika Kurtek.

Zdaniem głównego ekonomisty XTB szanse, że taka ustawa wejdzie w życie są znikome.

- Jeśli pójdziemy z pomocą państwa zbyt daleko to będziemy mieć nadużycia. A pamiętajmy, że pomocowe pieniądze to nie manna z nieba. My wszyscy za to płacimy: bezpośrednio w formie podatków, których jest coraz więcej i pośrednio w formie realnych ujemnych stóp procentowych, które zjadają nasze oszczędności. Również za odszkodowania zapłaciliby w takim sam sposób wszyscy Polacy. To są nasze pieniądze i to my je dzielimy za pośrednictwem rządu lub ewentualnie, a w wypadku odszkodowań, przy interwencji systemu sądownictwa – dowodził dr Przemysław Kwiecień.

Poprawa wskaźników w gospodarce 

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do najnowszych wskaźników podanych przez GUS dotyczących koniunktury w przetwórstwie budownictwie, handlu i usługach.

- To, że wskaźniki w lutym się nie pogorszyły a wręcz nieco poprawiły jest realną reakcją na poluzowanie restrykcji takim jak częściowe otwarcie hoteli. Gdyby okazało się, że teraz restrykcje muszą być wprowadzone ponownie, to z pewnością od razu odbiłoby się to na wskaźnikach koniunktury – zauważyła Monika Kurtek.

Dr Kwiecień podkreślił, że najlepsze wskaźniki dotyczą przemysłu, który wykazuje zdolność dostosowania się do nowej rzeczywistości, wykorzystania tego, że ludzie nie mogą wydawać pieniędzy w usługach.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:33 Monika Kurtek i Przemysław Kwiecień ( "Rządy Pieniądza", Anna Grabowska PR24) Monika Kurtek i Przemysław Kwiecień ( "Rządy Pieniądza", Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: polski przemysł ma solidne fundamenty, to zasługa Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 17:47
Szef rządu w poniedziałek przebywał z wizytą w firmie Kokoszki Prefabrykacja S.A., w Gdańsku, należącej do Grupy Pekabex.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W styczniu wzrosły płace Polaków. GUS podał dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 10:21
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu wyniosło 5.536,80 zł, co oznacza wzrost o 4,8 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin zapowiada nową politykę przemysłową Polski. Ma się ona opierać na funduszach UE

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 11:47
- Polityka przemysłowa Polski może się powieść tylko wtedy, jeśli będzie dobrze sprzężona z Krajowym Planem Odbudowy i z prorozwojowym wykorzystaniem ogromnych funduszy unijnych - mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a handel: mniejsza sprzedaż w stacjonarnych sklepach, rosnąca w internecie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:40
Koronawirus wciąż odciska swoje piętno na handlu - z jednej strony nadal obniża wartość sprzedaży w placówkach handlowych, z drugiej - kupujemy więcej w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zuber: wraz z końcem tarcz antykryzysowych rośnie ryzyko wzrostu bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 14:56
- Mam nadzieję, że nie będzie dwucyfrowego bezrobocia w tym roku - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza finansowa. Przedsiębiorca może się odwołać, jeśli uzna, że wsparcie jest za niskie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 13:01
Do tej pory pozytywnie rozpatrzono 470 odwołań elektronicznych i zamknęliśmy blisko 400 tzw. postępowań wyjaśniających ws. Tarczy PFR 2.0 - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że nie zapadły żadne decyzje o przedłużeniu wsparcia dla firm z Tarczy PFR 2.0.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiT: będzie nowela ustawy o dopłatach do odsetek kredytów dla firm. Zobacz, co zawiera projekt

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 18:20
Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało nowelizację ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom mającą na celu zwiększenie wsparcia dla firm szczególnie dotkniętych skutkami COVID-19 - wynika z uzasadnienia do projektu.
rozwiń zwiń