X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: Nowy Polski Ład powinien być szansą na nowy impuls inwestycyjny i konsumpcyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:45
Dane dotyczące sytuacji w handlu detalicznym w minionych miesiącach odzwierciedlają zamykanie i otwieranie tego sektora w związku z pandemią.  Część konsumentów ogranicza zakupy z obawy przed tym co będzie w kolejnych miesiącach. Czekamy zatem na propozycje Nowego Polskiego Ładu, który ma przedstawić PiS – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Marek Zuber i Łukasz Kozłowski z Federacji  Przedsiębiorców Polskich.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak podał GUS w styczniu 2021 r. sprzedaż detaliczna była o 24,6 proc. niższa niż w grudniu ubiegłego roku i także o 6,0 proc. niższa niż w styczniu 2020 r.

- Dane za styczeń tego roku są naznaczone skutkami ograniczeń w działalności handlowej. Okazuje się, że był to miesiąc nawet nieco gorszy od listopada 2020 r. W lutym możemy się już jednak spodziewać zdecydowanie lepszego wyniku w związku otwarciem sektora handlowego – mówił Łukasz Kozłowski.

firma 1200.jpg
Czego najbardziej obawiają się mikro i małe firmy? Znamy dane z raportu PIE

Eksport ratuje, ale nie do końca

Marek Zuber zwrócił uwagę, że o ile w produkcji przemysłowej po załamaniu z II kwartału poprzedniego roku, sytuacja wróciła do tej sprzed koronawirusa, a końcówka roku była nawet lepsza niż czas przed pandemią, to nie dotyczy to sprzedaży detalicznej. Oczywiście wiąże się to z faktem, że nasz eksport w ponad 70 proc. związany jest z produktami przemysłu, a to eksport wyciąga nas z dołka kryzysowego. W sprzedaży zaś, po załamaniu z wiosny 2020 r.,  mieliśmy tylko 3 miesiące na plusie, potem sytuacja ponownie zaczęła się pogarszać – analizował Marek Zuber.

Zaznaczył, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest zamykanie branży handlowej, ale i także to że w okresie letnim, nie wróciliśmy do wcześniejszej dynamiki. To pokazuje, że mamy do czynienia ze zmniejszeniem środków, jakie mają do dyspozycji klienci oraz ich obawami o przyszłość zatrudnienia.

Tarcze obroniły miejsca pracy 

- Choć mniejszy, to nadał mamy wzrost wynagrodzeń a bezrobocie urosło, ale nieznacznie bo dzięki tarczom antykryzysowym ustabilizowaliśmy jego poziom. Jednak w 2021 r. na sprzedaż może oddziaływa obawa przed tym, że teraz będzie gorzej. Poza tym tarcze zostaną rozliczone, zostanie sprawdzone czy przedsiębiorca zmniejszył zatrudnienie czy nie. Jeśli nie, to pożyczki zostaną mu zamienione na dotacje. I w tym momencie element polegający na tym, że nie mogę zwalniać pracowników, bo nie dostanę pomocy przestanie działać – wyjaśniał Marek Zuber.

W jego opinii rok 2021 będzie gorszy z punktu widzenia sytuacji na rynku pracy ale przede wszystkim takiego postrzegania sytuacji przez społeczeństwo, a to jest element hamujący zakupy.


produkcja free1200.jpg
Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie

Firmy czekają na systemowe rozwiązania

Odnosząc się do zapowiadanej prezentacji Nowego Polskiego Ładu przez partię rządzącą Łukasz Kozłowski stwierdził, że przedsiębiorcy oczekują, iż znajdą się tam systemowe rozwiązania np. zmniejszające klin podatkowy, rozwiązujące  problemy systemu ubezpieczeń społecznych.

- Nowy Ład czy Plan Odbudowy powinny wiązać się impulsem inwestycyjnym płynącym z sektora publicznego, który rozpocznie proces odbudowy gospodarki po kryzysie spowodowanym przez COVID-19 – powiedział Łukasz Kozłowski.

Zdaniem Marka Zubera taki plan jak Nowy Polski Ład jest potrzebny i odpowiedzialne kraje z całego świata takie programy budują.

- Mamy niepowtarzalną szansę żeby poprzestawiać gospodarkę na nowe tory i to powinno się w nim znaleźć – podkreślił gość "Rządów Pieniądza".

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania


Posłuchaj
21:18 Łukasz Kozłowski i Marek Zuber gośćmi "Rządów Pieniądza"( Anna Grabowska/PR24) Łukasz Kozłowski i Marek Zuber gośćmi "Rządów Pieniądza"( Anna Grabowska/PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: W Planie dla Pracy i Rozwoju ważna jest nie tylko pomoc finansowa, ale także ułatwienia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 14:50
Plan działań na czas wychodzenia z epidemii koronawirusa jest niezbędny, a najważniejsze, że został przedstawiony odpowiednio wcześnie i będzie przedmiotem konsultacji. Na jego realizację potrzebne będą także środki europejskie, ale są też elementy wymagające jedynie szybkich działań legislacyjnych związanych ze zmniejszeniem obciążeń administracyjnych dla firm - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: prof. Dariusz Tworzydło (UW) oraz Arkadiusz Pączka (Federacja Przedsiębiorców Polskich).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy branżowej 6.0. Sprawdź, co zawiera

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:00
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad, ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł, dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie, dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku, za co wszystkie gminy otrzymają rekompensatę – to główne rozwiązania pakietu pomocowego dla przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 700 mln zł z tarczy branżowej już na kontach firm. Pomoc dla najbardziej dotkniętych branż

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 15:00
Ponad 700 mln zł z tzw. tarczy branżowej jest już na kontach firm - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Pomoc dostało ponad 1000 restauracji i punktów gastronomicznych, ponad 200 niepublicznych placówek oświatowych i ponad 500 hoteli. Jesteśmy cały czas w momencie, w którym trudno przesądzić o otwieraniu gospodarki szerzej - dodał premier.  
rozwiń zwiń