X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: potrafimy wykorzystywać unijne środki, ważne żeby były dostępne jak najszybciej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 13:30
Polskie firmy efektywnie wykorzystują środki europejskie. I zapewne będzie tak również w wypadku miliardów euro przeznaczonych na odbudowę. Ważne, żeby przedsiębiorcy mogli jak najszybciej otrzymać unijne pieniądze - mówili w audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP i Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photo Veterok

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił wczoraj Umowę Partnerstwa Polski z Unią Europejską na lata 2021-2027. Jej wartość to 76 mld euro, tj. ok. 350 mld zł rozłożone na 7 lat. Europejskie środki mają być przeznaczone m.in. na projekty infrastrukturalne, energetyczne, ochronę zdrowia, edukację, rozwój obszarów wiejskich. Przez najbliższy miesiąc przedsiębiorcy, środowiska zainteresowane udziałem w przedsięwzięciach finansowych z tych pieniędzy, mają się wypowiadać, na co konkretnie, ich zdaniem, powinny być one przeznaczone.

Najbardziej liczy się czas 

- Celów jest dziś bardzo dużo. Najważniejsze jest zaś to, żeby te pieniądze możliwie jak najszybciej trafiły do naszej gospodarki. Najważniejsze jest tempo działania, z wyborem celów nie będzie problemu. Stawiałbym więc przede wszystkim na sprawność wdrażania procedur. Wiele branż potrzebuje środków, żeby przetrwać czy, miejmy nadzieję już za kilka miesięcy, zacząć się odbudowywać, kiedy pandemia będzie już pod kontrolą – mówił Piotr Bujak.

Zaznaczył, że szczególnym problemem zapewne będą procedury unijne. Trzeba niestety zawsze czekać na zakończenie procesu akceptacji krajowych programów przez unijne instytucje.

- Podstawą jest oczywiście opracowanie krajowego programu, ale z tego co wiemy, Polska nie jest w tym wypadku w ogonie Europy. Prace nad programem toczą się w przyzwoitym tempie i ograniczeniem za moment będzie raczej proces akceptacji – zaznaczył Piotr Bujak.

Jakie cele?

Według Piotra Palutkiewicza cele, na jakie mają być przeznaczone środki z Umowy Partnerstwa, są zgodne z planami UE. Są to głównie ucyfrowienie gospodarek oraz transformacja energetyczna.

- Dobrze, że te środki są, że pojawiają się w kryzysie, a inwestycje publiczne pomogą ruszyć gospodarkę w tym bardzo trudnym roku, który właśnie przed nami. Trzeba być jednak świadomym, że jeżeli nawet firmy bardzo dobrze zaabsorbują pieniądze np. na transformację energetyczną, to i tak będą wydatkować środki w odpowiedzi na powstałe wcześniej polityki europejskie, w tym wypadku transformacji energetycznej i odejścia od węgla (…). Trzeba pamiętać, że wiele z tych środków będzie więc przeznaczone dla firm, które będą musiały zmienić swoją produkcję w odpowiedzi na to, co Bruksela wymyśliła. Stwarzamy więc sobie jako Unia problem, a następnie dajemy pieniądze jako święty Mikołaj, aby te problemy rozwiązać - przekonywał Piotr Palutkiewicz.

W jego opinii trzeba tak przygotować wykorzystanie europejskich środków, aby były one kierowane na rozwój edukacji, wiedzy, badań, na rozwój inteligentny.

Kiedy skończyć zamrożenie gospodarki?

Goście audycji szukali też odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy odmrażać naszą gospodarkę. W opinii Piotra Bujaka należy to zrobić jak najszybciej, choć z uwzględnieniem sytuacji epidemicznej. Wskazał termin początku lutego. Również Piotr Palutkiewicz jednoznacznie opowiedział się za otwieraniem przedsiębiorstw z branż obecnie zamkniętych ze względu na ich bardzo trudną sytuację i ograniczenia budżetowe co do dalszej szerokiej pomocy.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:53 Piotr Palutkiewicz i Piotr Bujak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Piotr Palutkiewicz i Piotr Bujak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Czytaj także

Premier: zbudujemy fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł na inwestycje publiczne

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:00
- Inwestycje publiczne mają być jednym z filarów pakietu antykryzysowego dla polskiej gospodarki - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł będzie wzmacniać wydatki m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół oraz transformację energetyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mimo zmian w budżecie na 2021 rok kluczowe programy społeczne będą utrzymane

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 09:00
Rząd deklarował, że nawet w warunkach kryzysu wywołanego pandemią kluczowe programy społeczne będą utrzymane – mówił Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Dodał, że inwestycje publiczne będą kontynuowane m.in. z powodu zakończenia siedmioletniego okresu programowania funduszy UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Programy wsparcia. Zobacz, kto nadal może skorzystać z pomocy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 10:05
Programy pomocowe to różnorodne formy wsparcia kierowane m.in. do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń, a także organizacji pozarządowych. Cały rok trwały i nadal ogłaszane są nowe nabory z programów krajowych, regionalnych i Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyły prace nad tarczą prawną, która ma ułatwić procedury inwestycyjne i likwidować bariery administracyjne

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 18:31
Ruszyły prace nad tarczą prawną, która ma ułatwić firmom inwestowanie i wspierać rozwój gospodarczy po pandemii - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister Tomanek: pomoc państwa dla przedsiębiorców to zobowiązanie finansowe dla całego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:30
Wsparcie dla gmin górskich, potrzeba bezpiecznego, ale jak najszybszego otwierania gospodarki, aby ograniczać obciążanie - niezbędnym dziś, ale jednak długiem - wszystkich Polaków oraz perspektywy polityki przemysłowej kraju na kolejne kilkanaście i więcej lat to tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" z udziałem wiceministra rozwoju, pracy i technologii Roberta Tomanka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościński: w styczniu rozpoczniemy konsultacje społeczne o wydatkowaniu środków UE

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:34
- W styczniu rozpoczniemy konsultacje społeczne o wydatkowaniu środków z nowego budżetu Unii Europejskiej oraz z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Odporności - powiedział PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Rząd chciałby, by środki te zaczęły pracować w gospodarce już w tym roku.
rozwiń zwiń