X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: ochrona zdrowia i wsparcie firm będą najważniejsze w tegorocznym budżecie, ale na zwiększanie deficytu zawsze będzie czas

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:10
W dyskusji o przyszłorocznym budżecie państwa tak samo ważna jest kwestia zdrowia jak i wsparcie gospodarki a obie są dziś nieprzewidywalne. Dlatego służba zdrowia, i wsparcie dla gospodarki będą determinowały tegoroczny budżet – mówili w audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Jeszcze przed wakacjami na tarce antykryzysowe planowano wydać 100 mld zł, a dziś ta już kwota ta przekroczyła 172 mld zł – mówił Maciej Wośko, odnosząc się do dyskusji na temat potrzeby zwiększania deficytu budżetowego w związku z potrzebami gmin i przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.

Zaznaczył, że choć dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile jeszcze będzie nas kosztowało pokonywanie skutków koronowirusa, to jednak niezbędne będzie zmniejszanie deficytu budżetowego. Takie założenia stawia sobie za cel cała Europa.

- Projekt jest taki, by przy dużym deficycie za ubiegły rok, szukać sposobów na obniżenie go w latach kolejnych. Aby w ciągu 3 lat wrócić do w miarę stabilnej sytuacji finansowej państw europejskich – przypomniał Maciej Wośko.

firma1200.jpg
Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami. Sejm uchwalił tarczę branżową

Dług trzeba będzie ograniczać

Agnieszka Durlik zgodziła się, że raczej będziemy szukać sposobów na zmniejszanie długu państwa niż dodatkowo zadłużać budżet bo "na to zawsze będzie czas". 

- Ważne jest też czy deficyt jest finansowany wewnętrznie czy zewnętrznie. Finansowanie zewnętrzne długu może być coraz droższe i to przełoży się na jeszcze większy deficyt. Podział między finansowanie służby zdrowia i gospodarki trzeba więc oprzeć o rzeczowe analizy – powiedziała Agnieszka Durlik.

Zauważyła, że w minionym roku przestaliśmy leczyć wiele chorób, co przełoży się na pogorszenie sytuacji zdrowotnej społeczeństwa w kolejnych latach, a to pociągnie za sobą dodatkowe koszty w ochronie zdrowia.


1200_firma_shutterstock.jpg
Pomoc z tarczy branżowej będzie przedłużona na pierwsze miesiące 2021 roku

Jaka pomoc dla górskich gmin "turystycznych" ?

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali również o rządowej pomocy gminom górskim. Zdaniem Macieja Wośko lepszym rozwiązaniem byłoby wsparcie wszystkich samorządów, jeśli wskutek pandemii poniosły istotne straty, nie tylko tych górskich.

- Powinniśmy powoli zmieniać sposób o pomocy, jak może zaoferowani rząd. Ten rok będzie momentem przełożenia tzw. pomocy postojowej, bezpośredniego wsparcia finansowego, które przedsiębiorcy po prostu dostają na konto na programy wspierające inwestycje – mówił Maciej Wośko.

Podkreślił, że już na tym etapie dobrze przeznaczać środki na konkretne działania firm i samorządów. Uznał też, że obecny czas to zdecydowane nie jest moment na bunt przeciwko obostrzeniom sanitarnym, które zapowiadają górale bo jego zdaniem obostrzenia nie są wprowadzane przeciwko komuś tylko po to, żeby pomóc w walce z wirusem. Zaznaczył też, że pochodzi z Wybrzeża, dlatego stawia pytanie dlaczego podobna pomoc nie ma być udzielona gminom nadmorskim lub mazurskim.

- Potrzebne jest też doprecyzowanie pomocy gminom górskim, czy ma ona dotyczyć inwestycji gminnych, publicznych czy prywatnych przedsiębiorców, którzy chcieliby do swojego biznesu wrócić po pandemii. Np. obniżenie podatku od nieruchomości zmniejsza koszty, ale nie eliminuje transferów, które i tak przedsiębiorca musi wykonać, np. w związku z leasingiem urządzeń – analizowała Agnieszka Durlik.

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
21:59 Agnieszka Durlik i Maciej Wośko gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Agnieszka Durlik i Maciej Wośko gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: pomimo braku pełnego lockdownu nie można poluzować wymogów sanitarnych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 13:00
Informacja premiera, że nie będzie narodowego lockdownu, jest bardzo dobrą wiadomością dla firm i całej naszej gospodarki. Musimy jednak pamiętać, że wynika ona z danych za ostatni tydzień, więc jeszcze nie czas na hurraoptymizm – mówił  w audycji "Rządy Pieniądza" Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semeniuk: zanim dobiegniemy do szczepionki, czeka nas 100 dni odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 11:11
- Grudzień to zawsze istotny miesiąc dla polskiej gospodarki. Dlatego w listopadzie walczyliśmy o to, żeby mógł być wtedy uwolniony handel. Mamy nadzieję, że uda nam się w miarę normalnie przejść przez okres świąt Bożego Narodzenia, choć na pewno w większym reżimie. Mamy przed sobą 100 dni solidarności, ale i odpowiedzialności, w trakcie których musimy dobiec do szczepionki - mówiła w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy branżowej 6.0. Sprawdź, co zawiera

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:00
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad, ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł, dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie, dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku, za co wszystkie gminy otrzymają rekompensatę – to główne rozwiązania pakietu pomocowego dla przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla gmin górskich. Znamy szczegóły wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:53
Rada Ministrów przyjęła uchwałę, dzięki której gminy położone na terenach górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, mają otrzymać 1 mld zł wsparcia.
rozwiń zwiń