X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: szybkie szczepienia wszystkich grup Polaków to szansa na szybszą odbudowę gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:20
W 2021 rok wchodzimy z nadzieją, że uda się otworzyć gospodarkę, bo tylko to uchroni nas przed upadłościami firm i pozwoli na zmiany prowadzące to uodpornienia gospodarki na ewentualne przyszłe kryzysy. Do tego jednak niezbędne jest umożliwienie szybkich szczepień przeciwko COVID-19 - mówili w audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (UW) i Mariusz Adamiak (PKO BP).
Szczepionki przeciw COVID-19
Szczepionki przeciw COVID-19Foto: PAP/Marcin Bielecki

- Tak bardzo wszyscy oczekujemy pozytywnych zmian, również tych gospodarczych, że jeśli nie przyjdą bardzo szybko to będziemy rozczarowani, a przecież jeszcze przed nami szczepienia. Tu ciągle mamy dużo niepewności (…). Punktem wyjścia jest więc stanowienie dobrego prawa. Marzy mi się, żeby polski rząd zaczął od pokazania jakie ma plany dotyczące nowych regulacji czy ewentualnych nowelizacji w obszarze gospodarki, żeby biznes i gospodarstwa domowe mogły się do zmian przygotować - mówiła dr Starczewska-Krzysztoszek.

Odniosła się do wskazania PMI za grudzień. Okazuje się, że przedsiębiorcy z sektora przemysłowego sądzą, że przed nimi bardzo dobre perspektywy. Jednocześnie wskazują na problemy z pracownikami, nie tyle z ich brakiem co z tym, że ciągle bardzo wielu z nich choruje na COVID-19 lub pozostaje na kwarantannach.

- Osób, które są zatrudnione w pracy jest mniej i przedsiębiorcy mają z tego tytułu kłopoty. Produkcja mogłaby być znacznie większa ale to właśnie jest bariera. Marzeniem związanym z gospodarką jest więc to, abyśmy jak najszybciej mogli się zaszczepić – zaznaczyła dr Starczewska Krzyszoszek.

Jej zdaniem przede wszystkim jednak powinniśmy jak najszybciej otwierać gospodarkę, choć ciągle przy zachowaniu rygorów ograniczających rozprzestrzenianie  się choroby. Ponieważ to właśnie się z poziomem szczepień wiążemy odbudowę, to należy logistycznie lepiej podejść do tej sprawy. Niezbędne są, jak podkreślała, informacje gdzie i jak zgłaszać się na szczepienia żeby móc spokojnie czekać na swoją kolejkę.


shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy branżowej 6.0. Sprawdź, co zawiera

Szczepionka na COVID-19 nadzieją dla gospodarki 

Także w opinii Mariusza Adamiaka szczególnie istotne w gospodarce w 2021 r. będzie to jak szybko, po grupach 0 i 1, zaszczepią się wszyscy pozostali chętni.

- Oczekuję, żeby kolejne lata były czasem transformacji gospodarki. Pandemia była czymś w rodzaju wojny, choć nie było to tak traumatyczne przeżycie. Ale to jak przeorała gospodarkę, stosunki społeczne, naszą psychikę czyni ją wydarzeniem na pokolenie. Jest to więc okazja, żeby zmienić gospodarkę, szczególnie, że będzie na to sporo pieniędzy unijnych i krajowych – mówił Mariusz Adamiak.

Zwrócił uwagę na to, żeby ważne jest aby ludzie młodzi, którzy ucierpieli na pandemii np. tracąc pracę, nie stali się straconym pokoleniem. I nawet jeśli w niektórych sektorach polska gospodarka nie odrodzi się do poziomu jak przed pandemią, to osoby, które straciły  zatrudnienie mogły ją znaleźć w innych branżach.

- Życzyłbym sobie, żeby odbicie w gospodarce nie ograniczyło się tylko do cyferek, że będzie to 3 czy 5 proc. wzrostu, ale żebyśmy widzieli,  jak gospodarka zmienia się w takim kierunku, który pozwoli jej lepiej znosić różne wyzwania – mówił Mariusz Adamiak.

Glapiński free 1200.jpg
Glapiński: system finansowy funkcjonuje i będzie funkcjonował stabilnie

Co ze stopami procentowymi ? 

Gość "Rządów Pieniądza" odniósł się też do informacji o możliwej obniżce stóp procentowych w nowym roku. W jego opinii nie ma już na to przestrzeni, bo stopy są i tak bliskie zeru.

- Prawdopodobnie NBP chodzi o wartość naszej waluty. Ożywienie gospodarcze, które odnotowaliśmy w drugiej połowie roku zależało w dużym stopni zawdzięczaliśmy eksportowi, któremu sprzyja słabsza waluta (…). Ale przestrzeni na obniżenie stóp z punktu widzenia pobudzenia gospodarki moim zdaniem już po prostu nie ma – ocenił Mariusz Adamiak.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:48 M. Starczewska-Krzysztoszek i Mariusz Adamiak ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) M. Starczewska-Krzysztoszek i Mariusz Adamiak ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

 

Czytaj także

Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z pandemią. Resort finansów wydłuża gwarancje płynnościowe BGK

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 14:55
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wydłużył o pół roku, do 30 czerwca 2021 r., program gwarancji płynnościowych Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformowało Ministerstwo Finansów. W czwartek podpisano aneks do umowy między MF a BGK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadła liczba osób pracujących zdalnie. Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 15:38
W końcu września 2020 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 5,8 proc. i było to o 4,4 pkt. proc. mniej niż w końcu czerwca 2020 r. - podał GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: płace rosną, bo przedsiębiorcy funkcjonują z nadzieją na szybkie wychodzenie z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 11:00
Najnowsze dane GUS pokazują, że wynagrodzenia w Polsce wzrosły w ujęciu rocznym o niemal 5 proc. Przedsiębiorcy, mimo kryzysu, wciąż utrzymują przychody na poziomie jak sprzed pandemii i czują wsparcie ze strony państwa – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla firm z 38 branż. Borys: w 18 bankach będzie można składać elektroniczne wnioski o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 16:24
Mikrofirmy mogą liczyć na 18 tys. lub 36 tys. zł subwencji na zatrudnionego w ramach tarczy finansowej PFR 2.0. Wnioski o pomoc będą rozpatrywane tak szybko, jak w tarczy 1.0 - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń