X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: mijający rok w gospodarce niczym hollywoodzki thriller, wygrały firmy elastyczne

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:30
Mijający rok był rokiem gwałtownych zwrotów akcji. Polscy przedsiębiorcy byli zmuszeni szukać nowych rynków zbytu, dokonywać przyśpieszonej transformacji technologicznej, podobnie jak administracja. Część firm stanęła nad przepaścią, ale są i takie, które na tej trudnej sytuacji skorzystały - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) i Adam Ruciński (firma BFG).
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Końcówka roku czy bardziej początek nowego będą okresem wyciągania wniosków i próby dostosowania się do ciągłe mało stabilnej i przewidywalnej sytuacji. Ważne będzie to jak uzyskać elastyczność i szybkość reagowania, co spowodowało, że polski przemysł transportowy zdobył w ciągu ostatnich lat pozycję nr jeden w Unii Europejskiej. Takiej elastyczności należy sobie życzyć i spodziewać się także po innych sektorach, choć duża będzie tu rola rządu, aby umożliwić elastyczność poprzez likwidację licznych barier administracyjnych, które uniemożliwiają szybką rekcję tak po stronie administracji, jak i przedsiębiorców - mówił Andrzej Sadowski.

firma covid 1200 EN.jpg
"Czeka nas trudny czas na rynku pracy". Ekonomiści prognozują, jaki będzie nadchodzący rok

Zdaniem Adama Rucińskiego, najprościej powiedzieć, że gospodarczo był to rok bardzo trudny. Ale trzeba zauważyć, że są firmy na skraju bankructwa, które egzystują w hibernacji dzięki pomocy państwa i są takie, które jakoś sobie poradziły - ani dobrze, ani źle.

Posłuchaj
22:48 _PR24_AAC 2020_12_30-09-06-33.mp3 Goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) i Adam Ruciński (firma BFG) - podsumowywali mijający rok w gospodarce. Rozmawiała Anna Grabowska.

- Ale są też takie firmy, które bardzo dobrze odnalazły się w pandemii, albo raczej okoliczności im sprzyjały. Skorzystały one na tym, że jesteśmy zamknięci, więc musimy korzystać z usług elektronicznych, czy e-handlu, bardziej dbamy o czystość – oceniał Adam Ruciński.

Zauważył też, że największe obawy były na wiosnę. Przedsiębiorcy nie wiedzieli co dalej, wielu myślało, że firmy nie będą działać. Potem pojawiły się nadzieje związane z pomocą państwa. Z biegiem czasu apetyt zaczął rosnąć w miarę jedzenia.

- Dziś coraz mniej boimy się pandemii, bardziej myślimy o naszych kieszeniach. Na to nakłada się istotny element psychologiczny związany z możliwościami przetrwania w izolacji (…). To negatywnie odbija się także na zdrowiu psychicznym, a każda firma opiera się na pracownikach. O ile tarcze pomocowe solidnie wspomogły firmy, o tyle jest pytanie, jak z tego wszystkiego wyjdzie społeczeństwo pod względem psychicznym - mówił Adam Ruciński.

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do powiązania gospodarki z realizacją programu szczepień.

biznes1200.jpg
Tarcza 6.0. Można już składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS

- Z analiz napływających z całego świata dochodzimy do wniosku, że po zaszczepieniu grupy osób w podeszłym wieku de facto można będzie zlikwidować obostrzenia, bo ryzyka związane z zarażeniami w kolejnych grupach wiekowych są na tyle małe, że zamykanie gospodarki jest nieekwiwalentne do nakładów na leczenie - mówił Andrzej Sadowski.

Adam Ruciński wyraził przekonanie, że gospodarka otworzy się wiosną niezależnie od liczby zaszczepionych.

- Zasadniczo dziś nie jest zamknięta gospodarka, a jedynie poszczególne branże. W miarę kolejnych szczepień takie obiekty jak hotele będę pewnie powoli otwierane, a jeśli nie, to i tak przyjdzie wiosna i ludzie wyjdą na zewnątrz. Nawet jeśli będą obostrzenia prawne, to społeczeństwo nie będzie w stanie dłużej utrzymywać zakazów - stwierdził Adam Ruciński.

Anna Grabowska, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: jest zgoda KE na kolejną pomoc dla firm, szykujemy wsparcie dla gmin turystycznych

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 14:07
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie tarczy PFR 2.0 - programu pomocowego dla firm poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii koronawirusa. Szef rządu zapowiedział także wsparcie dla gmin z południa kraju, które ponoszą straty z powodu obostrzeń epidemicznych i braku turystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: na święta wydajemy mniej, wiele zależy od pomocy państwa dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 09:45
Tegoroczne wydatki na święta są skromniejsze, choć wynagrodzenia nie spadały, a bezrobocie jest niewielkie.  Ale Polacy obawiają się o swoje o zdrowie i pracę. Jest nadzieja, że po jakimś czasie mniejsza konsumpcja nie odbije się negatywnie na gospodarce. Wiele zależy od tarczy finansowej 2.0 oraz ogólnokrajowych szczepień przeciw COVID-19 - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z UW oraz ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czeka nas trudny czas na rynku pracy". Ekonomiści prognozują, jaki będzie nadchodzący rok

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 13:00
Mijający rok był trudny dla przedsiębiorców i dla pracowników. Wszystko wiązało się z niepewnością, która determinowała podejmowanie decyzji, i ta niepewność wcale nie znikła. Czeka nas więc niestabilny rok na rynku pracy. Może zniknąć wiele firm, jeśli nie zmienią filozofii działania. Wiele zależy od szybkości i liczby szczepień przeciwko COVID-19. Metodą na realny powrót do normalności może być umożliwienie szczepienia wszystkim chętnym już teraz. Czekanie na nieprzekonanych z wyznaczonych grup wpłynie negatywnie także na gospodarkę – mówili goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH) i Piotr Soroczyński (KIG).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikrofirmy jak konsumenci. Od 1 stycznia nowe uprawnienia dla drobnych przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 14:16
Za kilka dni mikroprzedsiębiorcy zyskają nowe uprawnienia. Od 1 stycznia osoby fizyczne, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, będą mogły w wielu sytuacjach korzystać z takich praw jak konsumenci. Obecnie przedsiębiorca, zawierając umowę na firmę jest pozbawiony tego typu ochrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza 6.0. Można już składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:59
Od dziś można już składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS. Wsparcie skierowane do branż wymienionych w Tarczy 6.0, dotyczy niemal 40 grup przedsiębiorców.
rozwiń zwiń