X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: transformacja górnictwa jest konieczna, ale to też kłoda, którą Unia rzuca pod własne nogi

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:00
Nikt nie kwestionuje konieczności dbania o środowisko naturalne. Ale UE powinna rozważniej stawiać sobie proekologiczne wymagania, bo przegra z Chinami i USA rywalizację o pozycję w globalnej gospodarce – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" dr Przemysław Kwiecień (X Trade Brokers) i dr Artur Bartoszewicz (SGH).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rasta777

- We wrześniu odbyły się szerokie negocjacje rządu ze związkami zawodowymi. Ostatnio Ministerstwo Aktywów Państwowych organizowało szereg spotkań podsumowujących ustalenia z tamtego czasu (…). Było wiele ciekawych postulatów, więc umowa społeczna jest bliska i racjonalna. Jest wiele pomysłów na to, żeby doprowadzić do transformacji energetycznej, a więc aby powstały nowe, zielone źródła energii. Jednak trzeba również brać pod uwagę czyste technologie węglowe. W tym celu będzie tworzony specjalny fundusz bądź podmiot wykonawczy - mówił dr Bartoszewicz.

Kosztowna, zielona transformacja

- Jest źródło do sfinansowania transformacji. Trzeba teraz podjąć wspólną decyzję. Przy zaangażowaniu KE, partnerów z najbogatszych państw, jesteśmy w stanie to wykonać, choć wyzwanie jest ogromne. Redukcja o 55 proc. emisji CO2 to dla nas ogromne obciążenie, ale wydaje mi się, że świadomość Zachodu w tym zakresie jest coraz większa – zauważył dr Bartoszewicz.  

- Umowa społeczna rządu z górnikami miała być gotowa do wczoraj, ale to się przesuwa, co pokazuje, jak trudny jest to temat. Patrząc na globalne zmiany, nie mamy wyjścia, a jeżeli zachodnie społeczeństwa dołożą się do zmiany, która będzie miała miejsce u nas, to lepszej szansy już pewnie nie będzie – mówił dr Kwiecień. Zaznaczył jednak, że nie jest zwolennikiem polityki Unii w tym zakresie.

- Takie wysiłki powinny być koordynowane globalnie. Na osi Chiny, USA, Unia, to UE jest najsłabsza i jeżeli sama sobie będzie rzucać kłody pod nogi, stawia się na przegranej pozycji – zaznaczył dr Kwiecień.

W jego opinii UE musi naciskać na Stany Zjednoczone i wspólnie negocjować rozwiązania z Chinami, a nie działać w odosobnieniu.

Inflacja zgodnie z oczekiwaniami 

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do inflacji za listopad. Według podanych wczoraj przez GUS danych, ceny w listopadzie wzrosły średnio o 3 proc. i jest to niewielki spadek w stosunku do października. Towary podrożały średnio o 1,3 proc., usługi zaś, które drożeją kolejny miesiąc z rzędu, średnio o 7,8 proc.

- Ogromnym obciążenie, szczególnie dla osób najbiedniejszych są dziś ceny usług. Liczymy się z tym, że nawet utrzymanie mieszkań w ramach wspólnot mieszkaniowych staje się coraz droższe, a kolejnych podwyżek spodziewamy się już od 1 stycznia. Wszelkie usługi ze względu na okres pandemiczny drożeją nadal, także w związku z koniecznością dostosowywania się usługodawców do dodatkowych wymagań sanitarnych – stwierdził dr Bartoszewicz.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:12 Przemysław Kwiecień i Artur Bartoszewicz gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Przemysław Kwiecień i Artur Bartoszewicz gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gospodarcze konsekwencje szybkiego odchodzenia od węgla. Konferencja EuroPower

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:50
Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala powiedział, że ścieżka dekarbonizacji, przewidziana w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, oznacza zmniejszenie mocy produkcyjnych o 70 procent w ciągu niespełna 20 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja jest wielką nadzieją gospodarki Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:30
-Nigdy w historii Unii Europejskiej nie odnotowano, aby aż 20 proc. środków z jakiegoś wspólnego funduszu, było przeznaczone na cyfryzację gospodarek krajów członkowskich. A tak będzie w przypadku unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii - powiedział Krzysztof Szubert pełnomocnik premiera ds. europejskiej polityki cyfrowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w PR1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: doskonałe wyniki eksportu to dowód na zaradność polskich przedsiębiorców i sprawny transport międzynarodowy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 10:00
Polscy eksporterzy doskonale radzą sobie w sytuacji kryzysowej, co dobitnie pokazują najnowsze dane NBP. Nasi przedsiębiorcy znajdowali nowych odbiorców, a potem kontakty te zostawały już na lata. Dostają towar dobrej jakości. Pomaga w tym nasz przodujący w Europie transport międzynarodowy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja "Śląski Ład". Premier: chciałbym, by miliardy wydawane na import energii zostawały w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 11:35
- Polska wydaje 50-70 mld zł na rosyjski gaz, rosyjską i arabską ropę czy rosyjski węgiel. Chciałbym, aby te pieniądze zostawały tutaj - mówił na konferencji "Śląski Ład" premier Mateusz Morawiecki. Służyć temu ma transformacja systemu energetycznego i przemysłu wydobywczego.
rozwiń zwiń