X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: doskonałe wyniki eksportu to dowód na zaradność polskich przedsiębiorców i sprawny transport międzynarodowy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 10:00
Polscy eksporterzy doskonale radzą sobie w sytuacji kryzysowej, co dobitnie pokazują najnowsze dane NBP. Nasi przedsiębiorcy znajdowali nowych odbiorców, a potem kontakty te zostawały już na lata. Dostają towar dobrej jakości. Pomaga w tym nasz przodujący w Europie transport międzynarodowy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

- Wyniki polskiego eksportu są doskonałe, spodziewałem się, że będą one o ponad 1 mld zł niższe niż wynika to z najnowszych danych NPB. Za ostatni miesiąc bieżące obroty w handlu zagranicznym to ponad 2 mld zł na plusie. Ale warto zaznaczyć, że nie jest to jednorazowy wyskok.  Jeżeli pokażemy dane kroczące za ostatnie 12 miesięcy, to jest to 18 mld zł na plusie i ponad 3,5 proc. naszego PKB. Zawsze byliśmy na minusie z różnych powodów. Teraz mamy mocny plus – podkreślał Piotr Soroczyński.

oecd1200.jpg
OECD bardzo dobrze ocenia polską gospodarkę. Gowin: to efekt 30 lat ciężkiej pracy Polaków

Dobre wyniki eksportu 

Piotr Soroczyński przypomniał, że mamy bardzo dużą nadwyżkę w eksporcie usług i to mimo kryzysu. Do tego niższy niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu deficyt w opłatach za przepływy kapitałowe.

- Dane o eksporcie to doskonała praca naszych przedsiębiorców, którzy wykorzystują pojawiające się teraz okazje. Świat deklaruje bowiem, że trzeba skrócić łańcuchy dostaw, ale nic się faktycznie nie zmieniło, a my realizujemy to sami. Wchodzimy w miejsce dostawców, którzy nie są w stanie dostarczyć na czas towaru Europejczykom, zwłaszcza Unii – mówił Piotr Soroczyński.

Wskazywał przykłady, kiedy to latem zamawiający chcieli otrzymać produkt np. jesienią, a oferowano im dopiero termin np. w lutym przyszłego roku, bo wymagał on nie tylko wyprodukowania, ale musiał też dopłynąć statkiem.

- Od nas dostawa to kilka tygodni, więc nasi przedsiębiorcy doskonale znaleźli się w tej sytuacji i sprzedają dużo. Jest to już 5. miesiąc z rzędu, gdy mamy eksport wyższy niż przed rokiem – informował Piotr Soroczyński.

Prof. Raczkowski wskazał na rolę w dostawach towarów naszego transportu międzynarodowego, który nadal jest europejską potęgą, choć z pewnością negatywny wpływ na jego rozwój będzie miała uchwalona za sprawą Niemców i Francuzów dyrektywa transportowa uderzająca właśnie najbardziej w polskich przedsiębiorców z tej branży.

Co z dalej z inflacją? 

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do danych dotyczących inflacji.

Prof. Raczkowski zauważył, że dane o inflacji nie oddają rzeczywistego jej postrzegania przez poszczególne grupy społeczne.

- Odczyt GUS ma jedynie charakter statystyczny, bo inflacja na jedne towary jest niższa, a na inne zdecydowanie wyższa. I wyraźnie widzą to zwłaszcza najniżej uposażone gospodarstwa domowe, które najwięcej wydają na żywność – mówił prof. Raczkowski.

Piotr Soroczyński zauważył, że w przyszłym roku ceny mogą być jeszcze wyższe. Pojawi się bowiem podatek od handlu, opłata cukrowa, opodatkowanie tzw. małpek.

- Koszty te wpłyną na inflację dlatego, że w ostatnim czasie nie mamy dobrej koniunktury pozwalającej generować duże marże, które można by nieco zmniejszyć w obawie przed konkurencją. Teraz zbyt wiele firm działa na granicy rentowności lub wręcz na stracie i jeżeli będą ponosiły dodatkowe koszty, to nie będą miały innego wyjścia niż przerzucić je na klientów – wyjaśniał Piotr Soroczyński.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
19:09 Piotr Soroczyński i Konrad Raczkowski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Piotr Soroczyński i Konrad Raczkowski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1 mld euro unijnej pożyczki. Pomoże chronić miejsca pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:28
Komisja Europejska poinformowała, że wypłaciła Polsce 1 mld euro na pomoc w ochronie miejsc pracy i utrzymanie zatrudnienia. Bruksela skierowała też środki do Włoch i Hiszpanii, krajów, które zostały najmocniej dotknięte kryzysem wywołanym koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: termin wprowadzenia kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców zależy od negocjacji z KE

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:44
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że termin wdrożenia kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców zależy od postępów negocjacji z Komisją Europejską. To dlatego, że Bruksela musi zaakceptować nowe instrumenty państwowej pomocy dla firm dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: min. 20 proc. z Funduszu Odbudowy na cyfryzację polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 11:11
Minimum 20 proc. z Funduszu Odbudowy, ale też poważne środki z następnych wieloletnich ram finansowych UE, powinny być w Polsce przeznaczone na digitalizację i cyfryzację zarówno gospodarki, jak i administracji publicznej – uważa minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: środki z UE powinny być wydane także na cyfryzację gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 10:30
Znakomicie, że porozumienie w sprawie unijnego budżetu zostało zawarte. Musimy jednak umieć po nie sięgnąć, realizując takie cele jak: zielona transformacja, termomodernizacja, bezemisyjny transport, upowszechnianie sieci 5G czy cyfryzacja usług publicznych. Do tego potrzebne są też własne środki – mówili goście "Rządów Pieniądza": Monika Kurtek z Banku Pocztowego i dr Waldemar Kozioł z UW.  
rozwiń zwiń