X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: wszyscy muszą zrozumieć, jak trudna jest sytuacja zdrowotna i gospodarcza kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:11
Trzeba przede wszystkim zauważyć, że zapowiedzi rządu dotyczące zamknięcia niektórych sektorów gospodarki czy organizacji ferii, zostały podane z wyprzedzeniem, a tego przedsiębiorcy się domagali. Teraz podnosi się krytyka, która wynika chyba z niezrozumienia, w jak trudnej sytuacji zdrowotnej się znajdujemy – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Zdaniem Adama Rucińskiego z firmy BTFG kluczowa jest teraz komunikacja ze społeczeństwem i jeden głos całej klasy politycznej, bo bez tego będzie pojawiał się coraz większy bunt, żądania wsparcia, choć sytuacja zdrowotna i gospodarcza jest coraz trudniejsza.

COVID-19 to większe zagrożenie niż się myśli

 - Od dłuższego czasu przedsiębiorcy zgłaszali do rządu prośby, by planować z wyprzedzeniem decyzje o zamknięciu branż czy poszczególnych aktywności. Teraz mam wrażenie, że część osób zapomina, że jesteśmy na szczycie epidemii, bardzo trudnej walki z COVID-19. Jeśli w tej sytuacji ktoś ma problem z tym, że nie może pójść na obiad do restauracji, do kina lub wyjechać na narty, to nie do końca zdaje sobie sprawę w jakiejś sytuacji jesteśmy (…). I jest to kwestia nie tygodni, ale najbliższych miesięcy, kiedy będziemy musieli zmienić nasze przyzwyczajenia, spędzić inaczej święta, ograniczyć wszelkie wyjazdy – mówił Maciej Wośko.

Przypomniał, że za decyzjami rządu co do zamykania gospodarki lub jej części zawsze szła decyzja o pomocy, uruchomienia programów niwelujących skutki tych decyzji. Teraz przedsiębiorcy z branży turystycznej też powinni dać rządowi chwilę na opracowanie zasad wsparcia, także tego związanego ze skumulowaniem ferii w jednym terminie od 4 do 17 stycznia przyszłego roku. 

- To jest zarządzanie zasobami ludzkimi, nastrojami w skali państwa (…). Wskazując z jednej strony na instrumenty pomocy, które są, a z drugiej na zagrożenia, które występują – powiedział Adam Ruciński.

Nowe zasady otwarcia galerii handlowych

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do otwarcia od 29 listopada galerii handlowych.

- Udało się namówić do tego rząd. Ale chciałbym się mylić, że za kilka miesięcy te same przedsiębiorstwa nie będą zwracały uwagi na to, że nie dostały pomocy, bo były otwarte, choć klientów było mniej, niż przewidywały. Gdyby były zamknięte to być może należałaby im się pomoc (…). To nie są wybory, czy napiję się kawy latte z firmowego ekspresu, czy zaleję sobie zwykłą kawę, ale wybory dotyczące naszego zdrowia i życia – argumentował Maciej Wośko.

Zdaniem Adama Rucińskiego problem galerii handlowych jest duży, bo istotnie spadła tam liczba klientów i jeszcze niecałkowicie wrócili, mimo otwarcia. Do tego dochodzą kwestie reżimu sanitarnego.

- To kwestia związana z PKB i wzrostem gospodarczym, który w dużej mierze opiera się na konsumpcji, a centra handlowe są tu ważnym elementem (…). Jestem zwolennikiem racjonalnego otwarcia galerii, bo mogą poprawić i handel, i nastroje społeczne – mówił Adam Ruciński.

 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:07 Maciej Wośko i Adam Ruciński gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Maciej Wośko i Adam Ruciński gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

Czytaj także

Co planują polskie firmy i jakie są nastroje wśród przedsiębiorców? Znamy wyniki nowego badania

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:40
Zdecydowana większość badanych przedsiębiorców planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji - wynika z wrześniowej edycji badania EFL. Dodano, że II fala epidemii może jednak pokrzyżować te plany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wsparcie dla firm produkcyjnych i obniżka VAT dla usług

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 09:58
Należy wspierać firmy dotknięte czasowymi obostrzeniami, ale trzeba też zauważyć, że na całym świecie, mimo kryzysu, dobrze radzą sobie firm produkcyjne. Powstaje zatem pytanie, czy to właśnie nie ten sektor powinien być wspierany przez rząd – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Jerzy Bielewicz z "Gazety Bankowej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 13:33
Przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie. Liderzy nie chcą planować przyszłości, funkcjonują w trybie walki i są zmęczeni – wynika z raportu "Polski biznes w sytuacji pandemii" przygotowanego przez ekspertów od zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany warunków dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy Finansowej PFR. Kolejne branże mogą liczyć na wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:00
Będą zmiany warunków dla przedsiębiorców, którzy skorzystali z pomocy finansowej z Tarczy Finansowej PFR – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd stara się wspierać kolejne branże dotknięte kryzysem w związku z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami. Sejm uchwalił tarczę branżową

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:30
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku – to zapisy ustawy, którą dzisiaj uchwalił Sejm. Teraz trafi ona do Senatu.
rozwiń zwiń