X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: rząd musi precyzyjne pomagać zagrożonym branżom

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 11:30
Rząd musi dostosować się do sytuacji epidemicznej. Najkorzystniej byłoby, żeby robił to punktowi, bo pełny lock down będzie skutkował bardzo negatywnie dla firm i ich pracowników - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, prezes polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ambasada Studio / Shutterstock.com

Nowe ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarki ogłoszone wczoraj przez premiera to: zamknięcie sklepów w galeriach handlowych, poza aptekami, drogeriami i sklepami spożywczymi; dalsze ograniczenie liczby klientów w sklepach w przeliczeniu na metry kwadratowe powierzchni; zamknięte muzea, teatry i kina; mniej osób w kościołach; przejście dzieci z klas 1-3 na nauczanie zdalne.

- Rządzący muszą dostosowywać swoje decyzje do dyktatu, jaki wynika z rozwoju pandemii. Drugim czynnikiem jest sytuacja w sektorze ochrony zdrowia. Jeżeli jego potencjał jest już w pełni wykorzystany, to absolutnym obowiązkiem rządu jest dawanie priorytetu dla wypłaszczania się krzywej zakażeń, także za cenę strat gospodarczych. Niewątpliwie, nawet lock downy punktowe, pełzające zawsze ograniczają  możliwość zarobkowania poszczególnych branż, uzyskiwania przychodów w przedsiębiorstwach. I jasne jest, że nie spotyka się to z zadowoleniem - powiedziała prof. Mączyńska.

Lepiej niż na wiosnę znamy zagrożenia 

Według Marka Kłoczko dziś wiemy znacznie więcej o koronawirusie, a obawy z wiosny, gdy zakażeń było kilkanaście czy kilkaset mogą nawet wydawać się śmieszne. Ale dziś pełen lock down byłby, w opinii eksperta, bardziej szkodliwy niż działania punktowe, które są bardziej racjonalne. Potwierdził, że kolejne obostrzenia będą skutkowały dalszym spadkiem PKB. Zależnie od tego ja długo będą trwały zamknięcia różnych sektorów gospodarki.

- Pełne zamknięcie ludzi w domach rodzi też inne koszty, także zdrowotne. Nie można poświęcać samopoczucia ludzi, rodzin, narażać ich na depresje tylko dlatego, że jest panika spowodowana koronawirusem. Myślę zatem, że choć to postęp epidemii będzie dyktować dalsze działania, to mam nadzieję, że kroki podejmowane przez rząd będą zawsze punktowe, przemyślane i skonsultowane ze środowiskiem biznesu  - zaznaczył Marek Kłoczko.

Pora na handlowe niedziele ?  

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli też m.in. do ostatnich informacji o ograniczeniach funkcjonowania handlu.

- Jeżeli dochodzi do intensyfikacji  uczestnictwa ludzi w galeriach, domach handlowych, to może tam dochodzić do zwiększenia zakażeń. To powinno być poddane szczegółowym obserwacjom i w momencie krytycznym powinna szybko pojawiać się decyzja o lock downie. Ale też możliwe szybko powinien być od zdejmowany, jeśli sytuacja się poprawi – stwierdziła prof. Mączyńska.

Wskazała na zależność między stanem gospodarki i ochroną zdrowia, która przybiera kształt odwróconego garnka. Na początku ograniczenia dają duże postępy w ochronie zdrowia ale gdy trwają długo i ich zakres jest coraz szerszy to wpływają na nią negatywnie.

- Pogarszająca się sytuacja w gospodarce automatycznie przekłada się na pogorszenie sytuacji w ochronie zdrowia – podsumowała prof. Mączyńska.

Zdaniem Marka Kłoczki handel szczególnie dotkliwie odczuwa zamknięcia, a zbliża się okres przedświąteczny. Dlatego w jego opinii warto zastanowić się nad przywróceniem handlu w niedziele na czas pandemii i jakiś czas po niej oraz nad wydłużeniem godzin pracy sklepów.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:04 Marek Kłoczko i Elżbieta Mączyńska gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Marek Kłoczko i Elżbieta Mączyńska gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia ograniczyła zakupy w centrach handlowych. Spadły obroty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 16:45
W pierwszym półroczu 2020 r. obroty centrów handlowych były o 31,2 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 - wynika z raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych. Tzw. odwiedzalność w obiektach handlowych była niższa o 26,3 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efektywności pracy zdalnej. Ekspert: nie jest gorsza, a bywa wyższa niż w formie tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 20:12
Wielu pracodawców wykorzystało wakacje do usprawnienia pracy zdalnej i może uruchomić dodatkowe rezerwy - powiedział ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Scenariusz, którego nikt w Europie nie zakładał". Ekonomista o wzroście zachorowań na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 16:00
- Nadzieją dla Europy może być reszta świata, to znaczy, że po pierwsze będzie z czego produkować, i po drugie będzie komu sprzedawać - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Zuber, odnosząc się do ekonomicznych skutków pandemii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięta większość sklepów w centrach handlowych, hotele tylko dla podróżujących służbowo. Wkrótce nowe obostrzenia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 15:22
W związku z rosnącą dzienną liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce rząd wprowadził nowe obostrzenia i restrykcje. Dotyczą one m.in. branży handlowej i hotelarskiej. Wejdą one w życie od soboty 7 listopada. O szczegółach poinformował premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 16:10
Ulgi dla przedsiębiorców, np. postojowe, mniejsza składka ZUS, dopłaty do wynagrodzeń będą obowiązywały od 1 listopada - wskazał premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tam, gdzie nie są potrzebne uregulowania prawne, pomoc będzie wdrażana natychmiast.
rozwiń zwiń