X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: trzeba pomagać zamykanym branżom, ale pomoc musi być celowana

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 17:00
Ekonomiczne skutki drugiej fali koronawirusa i wprowadzone w związku z nią ograniczenia to temat dzisiejszej audycji Rządy Pieniądza, której gościem byli ekonomiści: Andrzej Sadowski (Centrum im. A. Smitha) i dr Waldemar Kozioł (UW). Goście jednoznacznie twierdzili, że pomoc dla zamykanych branż jest potrzebna, ale powinna być bardzo precyzyjnie lokowana.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

- Ograniczenia wprowadzone w gastronomii wpłyną bez wątpienia negatywnie na naszą gospodarkę. Gastronomia to nie tylko kwestia lokali i samych klientów, ale też wyprzedaż artykułów, które bary i restauracje wcześniej zamówiły od rolników, od swoich dostawców. Jest to więc też element wielkiego gospodarczego ekosystemu, który w wyniku braku zamówień będzie miał niższe obroty, przychody, nie będzie uzasadnienia dla zatrudnienia tak dużej liczby ludzi – mówił Andrzej Sadowski.

Odnosząc się do zapowiadanych przez rząd rekompensat dla gastronomii, dr Waldemar Kozioł zaznaczył, że każda pomoc dla tej branży będzie potrzebna.


Posłuchaj
19:49 rządy 26.mp3 Ekonomiczne skutki drugiej fali koronawirusa i wprowadzone w związku z nią ograniczenia to temat dzisiejszej audycji Rządy Pieniądza, której gościem byli ekonomiści: Andrzej Sadowski (Centrum im. A. Smitha) i dr Waldemar Kozioł (UW). /Anna Grabowska, Błażej Prośniewski/.

 

Pomoc dla gastronomii trafi do ludzi młodych

- Zatrudnia ona ok. 200 tys. osób, wytwarza ok. 1 proc. PKB. Pomoc musi być więc dobrze zaprojektowana, dobrze ulokowana. Są to całe łańcuchy dostaw. Wiele zatrudnionych w gastronomii to osoby młode, mające umowy cywilnoprawne, więc wsparcie musi być dokładnie dostosowane do potrzeb. Wtedy na pewno w jakiejś mierze pomogą – mówił dr Kozioł.

Wskazał, że powinny to być np. dopłaty do miejsc pracy, zwolnienia ze składek na ZUS, być może zwolnienie z obowiązku płacenia czynszu, jeśli działają w lokalach samorządowych.

Pomoc dla osób pracujących na umowach terminowych

- Wcześniejsze rozwiązania pomocowe w dużej mierze się sprawdziły i należy je powtórzyć. Ale dodatkowo trzeba je teraz skierować do tych grup, które wcześniej nie mogły skorzystać lub będą najbardziej poszkodowane, np. młodzi, jeszcze studiujący, którzy pracują na umowach terminowych w gastronomii, bo to oni w pierwszym momencie poniosą największe koszty – stwierdził dr Kozioł.


pap_20200909_0K6-1200mm.jpg
Maląg: poprzez inwestycje rządowe i samorządowe wracamy na tory sprzed pandemii

Trzeba jednak myśleć o innych formach wsparcia

Natomiast według Andrzeja Sadowskiego rozwiązania zastosowane wiosną dziś już nie wystarczą.

- Widać, że czas i pieniądze są wartościami skończonymi i mimo szczerej chęci ze strony rządu nie ma on już tak dużych możliwości, aby podtrzymać funkcjonowanie gastronomii, szczególnie że w kolejce stoją już kolejne branże. To udowadnia, że bogactwo bierze się z pracy, a nie z dotacji, dlatego wcześniej czy później dotacje będą miały ograniczony zasięg. Działanie ludzkie jest ważniejsze niż przedsiębiorcze państwo  – analizował Andrzej Sadowski.


zus shutterstock 1200.jpg
Nowe wsparcie od ZUS. Postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

W jego opinii, z tego co jeszcze rząd może zrobić, jest jeszcze, tak jak zrobiono to w innych krajach, obniżka VAT dla gastronomii czy turystyki. W niektórych zredukowano VAT nawet do 5 proc.

- Przy naszej ekstremalnej stawce VAT wynoszącej 23 proc., trudno sobie wyobrazić, że wzrośnie zainteresowanie na korzystanie z branży gastronomicznej, nawet po likwidacji obostrzeń. Społeczeństwo zaczyna się już odzwyczajać od niektórych elementów kulturowych, do których dochodziliśmy przez dekady. To, że Polacy zaczęli stołować się na mieście, to nie tylko wzrost zamożności naszego społeczeństwa, ale to też zmiana wzorców kulturowych – mówił Andrzej Sadowski.

Anna Grabowska, Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Ekspert PIE: pracodawcy i pracownicy wykazali ogromną determinację, aby utrzymać zatrudnienie pomimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:30
Większość ankietowanych przez nas firm, chce utrzymać obecny poziom płac i zatrudnienia. Ale rośnie odsetek firm, które deklarują wzrost liczby pracowników i poziomu płac - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semeniuk: nie planujemy zamykania gospodarki, szkół czy seniorów w domach

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 12:11
- Nie planujemy lockdownu gospodarki, choć na bieżąco monitorujemy sytuację zdrowotną i gospodarczą. Na posiedzeniach sztabu kryzysowego, a kolejne odbyło się wczoraj, premier otrzymuje aktualne informacje z całego kraju. Na ten moment nie ma mowy o zamykaniu szkół i przechodzeniu na system zdalny, mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: są branże, które nie wrócą już do dawnej działalności, wsparcie państwa powinno być więc celowane

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:22
Czas narastającej epidemii i kolejne dyskusje o tym, czy i na ile zamykać gospodarkę to dobry moment, żeby jasno powiedzieć, że są firmy, które nie wrócą już do dawnej działalności. Nie ma więc sensu ich wspierać. Powinny zastanowić się nad zmianą profilu i w tym kierunku iść dalej – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Tomasz Kaczor (Instytut Prevision).
rozwiń zwiń