X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: gospodarka częściowo odrobiła spadki spowodowane pandemią, ale niepewność pozostała

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 11:30
Dane dotyczące produkcji pokazują, że prawie wróciliśmy do poziomu sprzed pandemii. Ten optymizm jest bardzo ważny dla przedsiębiorców, choć powinni mieć scenariusze na czarne warianty rozwoju pandemii - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu24: dr Sławomir Dudek (Pracodawcy RP) i Adam Ruciński (BTFG).
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/GaudiLab

Według najnowszych danych GUS produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o niemal 6 proc. w stosunku do września ubiegłego roku, a wobec sierpnia tego roku o ponad 15 proc. Również o 6 proc. wzrosły we wrześniu wynagrodzenia. Jednocześnie GUS potwierdził szybki odczyt inflacji we wrześniu, która wobec ubiegłorocznej wrześniowej wynosi obecnie 3,2 proc.


inflacja 1200.jpg
Eksperci: inflacja rośnie, bo zwiększyły się koszty pracy i regulowane przez państwo opłaty

Jest nadzieja na wyjście z zapaści? 

- Sytuacja jest nadal trudna, ale należy cieszyć się z tego, co jest. Ale twarde dane pokazują, że mamy do czynienia ze wzrostem w produkcji przemysłowej. Jest też element psychologiczny. Nie byłoby bowiem nic gorszego niż to, gdyby przedsiębiorcy otrzymali serię niepokojących danych, bo wtedy coraz bardziej by się zamykali, byli coraz mniej otwarci na nowe inwestycje - mówił Adam Ruciński.

W opinii dr. Dudka dane dotyczące produkcji są pozytywnym zaskoczeniem i pokazują, że na koniec września odrobiliśmy już w zasadzie spadek spowodowany pandemią COVID-19.

- Jesteśmy tylko 0,2 proc. poniżej poziomu z lutego, kiedy kryzys się rozpoczął. W sierpniu wzrost spowolnił, teraz znów przyśpieszył. Zgadzam się, że ważne są aspekty psychologiczne, jakie niosą za sobą dobre dane, ale też z tym, że mimo wszystko musimy ostrożnie patrzeć w przyszłość. Ekonomiści uważają raczej, że IV kwartał to będzie spowolnienie w gospodarce. Rynek pracy raczej nie zahamuje tendencji spadkowych w zatrudnieniu – stwierdził dr Dudek.

AGD KUCHNIA_1.jpg
Eksperci: polski sektor AGD szybko odrabia straty wywołane pandemią

Firmy muszą mieć alternatywne scenariusze 

Sławomir Dudek zauważył, że część przedsiębiorców jest gotowa także na czarne scenariusze, mają plany awaryjne. Ale jest też wiele takich, które się na to nie przygotowały,  często nie mają tzw. poduszki finansowej i pewnie wielu samym nie uda się przetrwać najtrudniejszego okresu pandemii. 

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do kwestii dosyć niespodziewanego wzrostu wynagrodzeń. Zauważyli jednak, że dotyczy to tylko ok. 40 proc. rynku, bo przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników. Nie wiemy, jak płace kształtują się w tych mniejszych.

- Jakby policzyć wydajność pracy, porównać dynamikę produkcji przemysłowej z dynamiką zatrudnienia rok do roku, to w ostatnim okresie ta wydajność się pogarszała. Produkcja słabła, ale nie było kilkunastoprocentowych spadków zatrudnienia. Ale te wynagrodzenia są rzeczywiście zaskoczeniem i czekamy na dane, żeby sprawdzić, w jakich sektorach to nastąpiło. Jest niestety też druga część tych wysokich wynagrodzeń – to inflacja – argumentował dr Sławomir Dudek.

Zdaniem Adama Rucińskiego, inflacja na obecnym poziomie nie jest jeszcze problemem, bo utrzymujemy się jednak w celu inflacyjnym NBP wyznaczonym na 2,5 proc. plus, minus 1 proc.

- Możemy porównywać się do innych krajów europejskich i wtedy nasza inflacja jest wyższa (…) ale nie ma jeszcze powodu do paniki. Problem bierze się stąd, że mamy niskie, a wręcz ujemne stopy procentowe i oszczędzający po prostu tracą swoje pieniądze. Z drugiej strony (…) prezes NBP oczekuje osłabienia złotego (…) i pewnie ma na myśli to, że pomoże to polskim eksporterom – mówił Adam Ruciński.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:11 Adam Ruciński i Sławomir Dudek gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Adam Ruciński i Sławomir Dudek gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Stopy procentowe pozostają bez zmian. Jest decyzja RPP

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 16:17
Jak poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym spotkaniu, podstawowa stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 0,1 procent. Jest najniższa w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy wskaźnik inflacji za sierpień. Dane zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:00
Inflacja CPI w sierpniu 2020 roku wyniosła 2,9 proc., licząc rok do roku, ale spadła o 0,1 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem - wynika z danych GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert banku PKO BP: przez najbliższe dwa lata trudno spodziewać się zmiany stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:00
- Najniższe w historii stopy procentowe mają zachęcić do brania kredytów, co pozytywnie przełoży się na konsumpcję indywidualną oraz zachęci firmy do inwestycji -powiedział Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: inflacja w Polsce rośnie szybko, bo producenci i handlowcy odrabiają straty

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 11:30
Choć wzrost cen w sytuacji kryzysowej i przy niskich stopach procentowych nie jest sprawą oczywistą, to jednak w Polsce mamy obecnie do czynienia z odrabianiem przez producentów i handlowców strat z miesięcy lockdownu w gospodarce, stąd obserwujemy istotne podwyżki. Jest to jednak normalna gra rynkowa – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek  z UW.  Zdaniem Piotra Palutkiewicza z ZPP może mieć to wpływ na wzrost cen obsługi polskiego długu, nad czym rząd powinien zapanować.  
rozwiń zwiń