X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: przeprowadzając gospodarkę przez pandemię, rząd musi już wybiegać do przodu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 11:11
Informatyzacja, nowoczesne technologie, transport, transformacja energetyczna i zdrowie – to branże, którymi powinien szczególnie zająć się nowy rząd. Teraz najważniejsze jest przeprowadzenie gospodarki przez czas pandemii, ale trzeba już patrzeć w przyszłość i właśnie na sektory, które na pewno będą wiodące w kolejnych latach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Dariusz Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marek Kowalski – przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com /ESB Professional

Eksperci odnieśli się do wczorajszego zaprzysiężenia przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nowego, zmniejszonego pod kątem liczby ministerstw, rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

- Kluczowym wyzwaniem, które stoi przed rządem, jest przeprowadzenie gospodarki przez czas pandemii. Dobre sygnały, które płyną np. z rynku pracy, są dla niektórych ekonomistów zaskakujące, ale to też sygnał, że nie można poprzestać na działaniach dotychczas przedsięwziętych - mówił prof. Dariusz Tworzydło.

makler1200.jpg
Polska jednym z trzech krajów UE, w których firmy miały nadwyżkę operacyjną. Nowy raport banku Pekao S.A.

Po pierwsze inwestycje 

Po przejściu przez pandemię celem rządu musi być dawanie gospodarce impulsów do działań inwestycyjnych, prorozwojowych, do wykorzystania przez Polskę środków dostępnych np. z Funduszu Odbudowy oraz ze środków europejskich. Wykładowca UW zaznaczył, że powinniśmy myśleć już o przyszłości, choć czasem plany są weryfikowane przez życie, co miało miejsce w lutym czy jeszcze w marcu tego roku, kiedy to i plany, i oczekiwania społeczne były zupełnie inne niż zaledwie miesiąc później.

- Z jednej strony rząd musi planować, patrzeć, jak gospodarka będzie wyglądała za rok czy dwa, ale także reagować w oparciu o dane napływające z RPP, rynku pracy, czy dotyczące inflacji. Muszą być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji operacyjnych – stwierdził prof. Dariusz Tworzydło.

Mówiąc o konkretnych branżach, które powinny być dla nowego rządu szczególnie ważne, wskazał na obszar szeroko rozumianej cyfryzacji zarówno pod kątem programów, korzystania z nich jak i dostaw sprzętu, ale także np. na transport i motoryzację, które szczególnie ucierpiały w dobie pandemii. Inwestowanie w zdrowie uznał za oczywiste i absolutnie niezbędne.

Trzeba inwestować w branże nowych technologii

W opinii Marka Kowalskiego branże, które rząd szczególnie powinien mieć na uwadze to, poza branżą informatyczną i szeroko nowych technologii, także ochrona klimatu, zielonej energii, transformacja energetyczna, do czego także niejako zmusza nas polityka unijna. Przede wszystkim wskazał jednak na potrzebę stabilizacji i uporządkowania prawa oraz przygotowania ram rozwiązań prawnych, które łatwiej byłoby wykorzystać na wypadek jakiejś kolejnej sytuacji kryzysowej w przyszłości.

- Potrzebny jest przede wszystkim sygnał ze strony rządu do przedsiębiorców, że rynek będzie się stabilizował. Mam na myśli stabilizację prawną, podatkową. Teraz mamy nerwowy okres dla przedsiębiorców. Utrzymujemy miejsca pracy i na pewno nie będzie zwalniać pracowników, ale potrzebujemy sygnału, że mamy czas, rząd nie będzie nam co najmniej przeszkadzał. - oceniał Marek Kowalski.

W jego opinii zastosowanie przez rząd tarcz antykryzysowych było dobre i skuteczne. Ale już słyszymy, że mamy nowości w podatkach dochodowych, jak np. od spółek komandytowych. Podkreślali, że przedsiębiorcy pod koniec roku nie mogą być zaskakiwani podatkami, które miałyby wejść w życie od 1 stycznia, a nawet 1 marca przyszłego roku.

- Budżety firm są ustalane we wrześniu czy październiku. Niezależnie zatem od tego, czy zmiany podatków są słuszne, to nie jest to sytuacja stabilna. Tak rząd nie powinien działać – wyjaśniał Marek Kowalski.

 

biznes1200.jpg
Nowa ulga, uproszczone zasady. Rząd szykuje pakiet rozwiązań dla inwestorów strategicznych

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:05 Dariusz Tworzydło i Marek Kowalski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Dariusz Tworzydło i Marek Kowalski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/Sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: obecny dług budżetu jest oczywisty, musimy dbać żeby nie trzeba było znowu zamrażać gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 13:20
Zadłużenie budżetu wobec sytuacji pandemii było niezbędne. Teraz firmy intensywnie wracają do swojej normalnej działalności, ale musimy mieć na uwadze, że druga fala pandemii przed nami i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa grozi pogorszeniem stanu gospodarki oraz większym od spodziewanego spadkiem PKB - mówili w audycji "Rządy Pieniądza", która odbyła się na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni: Łukasz Kozłowski – Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz dr Ernest Pytlarczyk – główny ekonomista banku Pekao SA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ulga, uproszczone zasady. Rząd szykuje pakiet rozwiązań dla inwestorów strategicznych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 10:15
- Chcemy, by jesienią rząd procedował nad rozwiązaniami wzmacniającymi nowe inwestycje oraz reinwestowanie w Polsce - poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodała, że ma zostać stworzony m.in. status inwestora strategicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilewicz: Polska jest dziś jednym z tych państw, które notują najpłytszą recesję

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:22
- Ten rok to nie jest czas na oszczędzanie - mówiła we wtorek na Forum Ekonomicznym wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wskazała, że nadmierna fetyszyzacja długu czy skąpstwo minionych 10 lat, mogłoby doprowadzić do konsekwencji, z którymi znacznie trudniej byłoby się mierzyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: dodatkowe podatki i składki zniechęcą firmy do aktywności inwestycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:00
Rozwiązania zachęcające przedsiębiorców do aktywności inwestycyjnej należy pochwalić, ale poszukiwanie dodatkowych dochodów podatkowych, które miałyby zrekompensować deficyt budżetu państwa, może te wysiłki rządu zniweczyć. W związku z kryzysem należałoby raczej zweryfikować wydatki, choć jest to dla rządzących trudniejsze – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz prof. Dariusz Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport BGK: spadki dochodów samorządów z powodu COVID-19 były mniejsze, niż się spodziewały

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 17:30
-Na początku epidemii COVID-19 samorządy oceniały, że z tego powodu stracą od 15 do 20 proc. wpływów z podatków CIT i PIT. Dziś ze specjalnego badania BGK o samorządach wynika, że ta strata była zbliżona do 2-3 procent - powiedział Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń